18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tony jedzenia ląduja w koszu. Najczęściej chleb

Alicja Zboińska
Federacja Polskich Banków Żywności
Pracuje, mieszka w dużym mieście, więc wyrzuca żywność? Do takiego wniosku doszli szefowie i wolontariusze z Federacji Polskich Banków Żywności, którzy przyjrzeli się marnowaniu żywności.

Przełom roku, a także nadchodzący karnawał to okres, w którym ciągle zbyt wiele artykułów spożywczych ląduje w koszach na śmieci. Szefowie Banku Żywności w Łodzi chcą temu zapobiec i w tym roku planują dużą akcję informacyjną, która odbędzie się m.in. w szkołach.

Najczęściej wyrzucamy pieczywo (48 proc. badanych się do tego przyznaje), a następnie ziemniaki i wędliny (37 proc.), warzywa (19 proc.), owoce (18 proc.), jogurty (14 proc.), mięso (8 proc.), dania gotowe i mleko (po 7 proc.).

Statystyki dotyczące artykułów spożywczych są przerażające. - Na świecie co roku wyrzucane jest 1,3 mld ton jedzenia, czyli jedna trzecia produkowanej żywności - alarmują specjaliści Federacji Banków Żywności. - Europejczycy wyrzucają do kosza średnio 20 - 30 procent kupionego jedzenia. W USA od 24 do 40 proc. artykułów spożywczych trafia na śmietnik, a w Polsce marnuje się prawie 9 mln ton żywności

Jedzenie ląduje w koszu najczęściej przez to, że przegapiamy termin przydatności do spożycia - tak w ankiecie, przeprowadzonej na zlecenie Federacji, odpowiedziało 39 proc. badanych.

Inne przyczyny marnotrawstwa to: zbyt duże porcje przygotowywanych posiłków (34 proc. wskazań), zbyt duże zakupy (22 proc.), niewłaściwe przechowywanie żywności (21 proc.), zakup produktu złej jakości (20 proc.).

Szefowie Banku Żywności w Łodzi chcą odwrócić niekorzystne trendy. - Otrzymaliśmy dofinansowanie na kampanię edukacyjną, dotyczącą problemu marnowania żywności - mówi Irena Jaros z Banku Żywności w Łodzi. - W szkołach podstawowych i gimnazjach przeprowadzimy lekcje, zwrócimy dzieciom uwagę na to. Mamy nadzieję, że za ich pośrednictwem dotrzemy do rodziców.

W ubiegłym roku łódzki oddział Banku Żywności na terenie centrum hurtowego Zjazdowa zorganizował strajk żywności. Wolontariusze przemaszerowali przez hale z transparentami. Trwają rozmowy z szefami centrum, aby Bank Żywności w Łodzi miał tam swój punkt, dzięki czemu łatwiej byłoby dotrzeć z przesłaniem.

Zostanie zorganizowany kolejny strajk żywności, a wolontariusze Banku Żywności w Łodzi dotrą na łódzkie uczelnie, by edukować studentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki