Toruńska Majówka pełna atrakcji

Materiał informacyjny - Gmina Miasta Toruń
Miasto Toruń zaprasza na Majówkę. W programie koncerty, warsztaty, wystawa prac Pabla Picassa w Krzywej Wieży i Jarmark Zamkowy. Wśród gwiazd m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Maciej Tacher i Nocna Zmiana Bluesa. Odbędzie się tez koncert „Zaucha Serca Bicie”, podczas którego wystąpią Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska i Paweł Wolsztyński. Te atrakcje i wiele więcej czekają na mieszkańców i turystów już od 30 kwietnia.

Instytucje kultury dołożyły starań, aby początek maja był bogaty w różnorodne atrakcje. Przed mieszkańcami Torunia i turystami sześć dni wypełnionych koncertami, wystawami oraz warsztatami. Warto z nich skorzystać i już teraz zaplanować swoje kulturalne menu!

30 kwietnia (wtorek)

Tegoroczna Majówka w Toruniu rozpoczyna się już we wtorek, 30 kwietnia. Odkrywanie uroków kulturalnego Torunia można zacząć od wizyt w oddziałach Muzeum Okręgowego, które przygotowały ciekawe formy oprowadzania. Warto poświęcić szczególną uwagę spotkaniu przy wystawie „Barbara Steyer (1925-1988)” w Ratuszu Staromiejskim.

Nie ma toruńskiej Majówki bez plenerowej sceny! Na estradzie ustawionej na Rynku Staromiejskim odbędzie się Święto Tańca, na którym będzie można zobaczyć utalentowanych tancerzy występujących w różnych stylach tanecznych. Nie zapomniano także o melomanach – tego dnia w CKK Jordanki wystąpi Urszula Dudziak & Rodziewicz Quartet.

1 maja (środa)

Na terenie Zamku Krzyżackiego odbędą się lubiane przez mieszkańców i turystów Medievalia, podczas których będzie można poznać dawne zawody, takie jak garncarz czy drukarz, wziąć udział w warsztatach zielarskich i zobaczyć obozowiska rycerskie. Aż do 5 maja będzie można zakupić rękodzieło i swojskie jadło na Jarmarku Zamkowym na ulicy Przedzamcze. Od 1 do 5 maja na turystów czeka także możliwość zwiedzania zamku w goglach VR – to nie lada gratka, w której rozszerzona cyfrowo rzeczywistość pozwoli przenieść się turystom do czasów świetności tego toruńskiego zabytku.

Na Rynku Staromiejskim odbędzie się potańcówka „Milonga” skierowana dla wszystkich miłośników tanga. Tego dnia na scenie plenerowej usłyszymy koncert Kaunas Bigbendas w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Na zamknięcie wieczoru, także w ramach festiwalu, Europejska Orkiestra Festiwalowa PROBALTICA wystąpi w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

2 maja (czwartek)

„Szewczyk Dratewka” na Scenie na Rynku Staromiejskim to nie jedyna atrakcja dla dzieci w tym dniu – Teatr Baj pomorski przygotuje także specjalne warsztaty dla najmłodszych.

Uroczystości wojskowe, warsztaty tworzenia patriotycznych kotylionów, gra miejska dla rodzin oraz Piknik Patriotyczny to atrakcje, które pozwolą miło spędzić czas całym rodzinom w duchu świętowania Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

W godzinach popołudniowych i wieczornych na melomanów czekają pierwszorzędne koncerty. Wystąpią: Chór Kameralny Filharmonii Lwowskiej „Gloria”, a także Orkiestra Kameralna Litewskiej Filharmonii Narodowej z Wilna w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Na Rynku Staromiejskim usłyszymy Orkiestrę Wojskową z udziałem solistów, Kuby Jurzyka i Kai Mianowanej.

3 maja (piątek)

Piątek upłynie pod znakiem Święta Konstytucji 3 maja – na Rynku Staromiejskim odbędą się uroczystości patriotyczne, a w południe msza w intencji Ojczyzny.

Wieczorem na scenie wystąpi Maciej Tacher. Natomiast w koncercie upamiętniającym wielkiego, polskiego artystę Andrzeja Zauchę pt. „Zaucha Serca Bicie” wystąpią: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska i Paweł Wolsztyński. Takiego zestawu artystów nie warto przegapić.

4 maja (sobota)

Także w sobotę miłośnicy muzyki znajdą w programie dużo dobrego. Na Rynku Staromiejskim wystąpi Basia Kawa w repertuarze wokalno-instrumentalnym, wieczorem zaś scenę przejmie Kapela ze Wsi Warszawa. W CKK Jordanki tego dnia usłyszymy koncert poświęcony twórczości króla popu - Michael Jackson Show.

5 maja (niedziela)

Ostatni dzień Majówki będzie obfitował w koncerty. Wystąpi Aleksander Dolgov Trio, zobaczymy występ szkoły New Art, zanucimy szlagiery wraz z zespołem Tawerna, a swój jubileusz będzie na scenie świętowała Nocna Zmiana Bluesa.

Przez całą Majówkę odbywać się będą seanse filmów w kinie CAMERIMAGE . Będzie można obejrzeć zarówno klasyki kina, jak „Wejście smoka”, a także pełnometrażowe animacje np. „Ponyo”. Specjalne oprowadzanie przygotowały toruńskie instytucje kultury. Zwiedzimy m.in. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów czy Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Majówka będzie też okazją do samodzielnego wypieczenia pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Z kolei Krzywa Wieża także podczas Majówki będzie miejscem spotkań miłośników sztuki i admiratorów twórczości Pabla Picassa. Od godziny 10:00 do 18:00, na terenie zabytku, można będzie podziwiać wyjątkową wystawę prac tego niezwykłego artysty.

Majówka Miejska w tym roku upłynie pod hasłem #zażywajkultury, a wszystkie wydarzenia będą odbywać się w atmosferze beztroskiej zabawy, ale z naciskiem na zdrowy styl życia – zachęcając uczestników do spędzenia czasu z kulturą zamiast próbowania niebezpiecznych dla zdrowia używek. Profilaktyka uzależnień zajmie w programie wydarzenia ważne miejsce – szczególnie z myślą o dzieciach i młodzieży.

Toruńskie instytucje dołożyły starań, aby każdy mieszkaniec i turysta znalazł coś dla siebie. – warto z tego skorzystać! Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej: https://tak.torun.pl/majowka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Toruńska Majówka pełna atrakcji - Dziennik Bałtycki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki