Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne 2014 z Gdańska do Krakowa

Dariusz Kuczmera
Bartek Syta
Z Gdańska do Krakowa poprowadzi trasa 71. Tour de Pologne (3-9 sierpnia). Po czterech etapach sprinterskich kolarze będą rywalizować na dwóch górskich odcinkach, a na zakończenie, tak jak przed rokiem, w jeździe indywidualnej na czas pod Wawelem

Wyścig nieprzypadkowo rozpocznie się przed Stocznią Gdańską. "W tym roku przypada rocznica 25-lecia zmian ustrojowych nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Bloku Wschodniego. Chcemy przypomnieć światu, że początek tych zmian dali polscy stoczniowcy w 1980 roku. Starterem pierwszego etapu będzie honorowy patron naszego wyścigu, były prezydent RP Lech Wałęsa" - powiedział dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang podczas oficjalnej prezentacji trasy w Warszawie.

Z Gdańska kolarze pojadą do Bydgoszczy, gdzie będą się ścigać na rundach. Podobnie na rundach miejskich zakończą się następne etapy w Warszawie, Rzeszowie i Katowicach. Pole do popisu powinni mieć sprinterzy, ale - jak pokazał ubiegłoroczny wyścig - niewykluczone są niespodzianki, takie jak samotny finisz Amerykanina Taylora Phinneya tuż przed rozpędzonym peletonem w Katowicach.

Na miano królewskiego, najtrudniejszego etapu zasługuje piąty odcinek z Zakopanego do Szczyrbskiego Jeziora w słowackich Tatrach Wysokich. Następnego dnia czeka zawodników kolejny wymagający odcinek ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej i z ośmioma premiami górskimi po drodze, m.in. w rodzinnej miejscowości Kamila Stocha - Zębie.

Przy okazji szóstego etapu tradycyjnie już odbędzie się Tour de Pologne amatorów. Udział potwierdził mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, który przed rokiem był najlepszy wśród... strażaków.

Wyścig zakończy jazda indywidualna na czas na dystansie 25 km w Krakowie. Właśnie ta próba przesądziła przed rokiem o końcowym triumfie jadącego na wcześniejszych etapach w cieniu głównych aktorów Holendra Pietera Weeninga. "Czasówka zdała egzamin. Rok temu na krakowskim Rynku mieliśmy prawdziwe święto kolarstwa, mnóstwo kibiców, którzy obejrzeli pasjonującą walkę o zwycięstwo w wyścigu do samego końca" - podkreślił Lang.

Na starcie wyścigu staną 23 zespoły - wszystkie z elity World Tour oraz pięć z dzikimi kartami, w tym reprezentacja Polski oraz grupa CCC Polsat Polkowice. Pojadą praktycznie wszyscy najlepsi polscy kolarze, w tym nieobecny przed rokiem Michał Kwiatkowski, dla którego dodatkowym bodźcem będzie start drugiego etapu z jego rodzinnego Torunia.

Dwa lata temu Kwiatkowski zajął w Tour de Pologne drugie miejsce, najwyższe od czasu gdy w 2005 roku impreza uzyskała najwyższą rangę UCI (przegrał z Włochem Moreno Moserem o pięć sekund). Przed rokiem najlepszy z Polaków - Rafał Majka uplasował się na czwartej pozycji.

Oto trasa najbliższego 71. Tour de Pologne:
3.08. 1. etap: Gdańsk - Bydgoszcz (226 km)
4.08. 2. etap: Toruń - Warszawa (234 km)
5.08. 3. etap: Kielce - Rzeszów (180 km)
6.08. 4. etap: Tarnów - Katowice (236 km)
7.08. 5. etap: Zakopane - Szczyrbskie Jezioro (178 km)
8.08. 6. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (174 km)
9.08. 7. etap: Kraków - Kraków (jazda ind. na czas, 25 km)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki