Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trening na bieżni uczy koncentracji

DD opr.
Jacek Gałuszka - instruktor szkolenia psów www.wesolalapka.pl, Behawiorysta Praktykujący COAPE (CaBT, NOCN), Profesjonalista I.A.C.P
Jacek Gałuszka - instruktor szkolenia psów www.wesolalapka.pl, Behawiorysta Praktykujący COAPE (CaBT, NOCN), Profesjonalista I.A.C.P Celestyna Król
Mój pies boi się praktycznie wszystkich dźwięków na ulicy. Nie puszczam go swobodnie, ponieważ boję się, że ucieknie i zrobi sobie krzywdę. W jaki sposób mogę mu pomóc? Paulina B.

Zdaniem Jacka Gałuszki, psychologa zwierzęcego, mając psa, który boi się różnych rzeczy trzeba uzbroić się w cierpliwość i spróbować różnych sposobów, aby mu pomóc.

Po pierwsze - nigdy nie należy wzmacniać strachu u psa. Wielu właścicieli, widząc, że pies się czegoś boi, stara się go jakoś pocieszyć, mówiąc do niego, głaszcząc, tuląc. To dla nas - ludzi jest normalnym sposobem dodawania otuchy, ale psom nie pomaga, a wręcz przekonuje je, że naprawdę dzieje się coś strasznego.

Warto spróbować nagrać straszne dźwięki na płytę CD lub odtwarzacz mp3 i puszczać psu podczas jedzenia i zabawy. Początkowo cichutko, stopniowo coraz głośniej. Uważaj, żeby nie przekraczać progu strachu. Pies musi być przez cały czas spokojny.

Każdy pies potrzebuje ruchu i zajęć, które go absorbują i pozwalają zużyć energię. Jeśli nie masz pewności, czy pies nie przestraszy się czegoś i nie pobiegnie daleko - użyj długiej linki asekuracyjnej, która będzie się za nim ciągnąć.

Zacznij puszczać psa w bezpiecznych, ogrodzonych miejscach, np. na boisku czy podobnym terenie. W wielu przypadkach bardzo dobrym sposobem odwrażliwiania psa na dźwięki jest wprowadzenie treningu na bieżni.

Istnieją specjalne bieżnie dla psów. Idea jest taka, że pies nie może się koncentrować równocześnie na dwóch rzeczach. Biegnąc musi się skupić na tej czynności. Wtedy można również puszczać mu nagrania różnych dźwięków, do których się po prostu przyzwyczai.

Bardzo pożyteczne w wielu przypadkach jest założenie psu specjalnej kamizelki, która dość ciasno przylega do tułowia. Nawet psy z silną fobią dźwiękową reagują znacznie spokojniej, gdy mają na sobie taką kamizelkę. Jako jej zamiennik można wypróbować zwykły T-Shirt lub bandaż elastyczny. Warto sprawdzić, co zadziała w przypadku naszego psa.

- Oczywiście nieodzowne jest nauczenie psa przywołania awaryjnego z użyciem gwizdka, które działa na poziomie odruchu. Więc nawet gdyby pies zaczął uciekać - słysząc gwizdek wróci do nas - zapewnia Jacek Gałuszka. - Dokładny sposób, jak tego nauczyć opisałem w mojej książce "Aria do mnie! Skuteczna nauka przywołania" (Wyd. Galaktyka 2007).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki