MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tropikalne kleszcze-giganty w natarciu. Wkrótce dotrą do Polski. Mogą roznosić śmiertelne choroby. Jak się przed nimi chronić?

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Wiosna oznacza nie tylko piękną pogodę, ale też wzmożoną aktywność kleszczy. Zmiany klimatu sprawiły jednak, że groźne pajęczaki są aktywne przez cały rok, a obok rodzimych gatunków pojawiają się nowe. Tropikalne kleszcze-giganty obserwuje się już u naszych zachodnich sąsiadów, a wkrótce mogą pojawić się też u nas. Mogą one przenosić śmiertelne choroby takie jak gorączka krwotoczna kongijsko-krymska. Jak się przed nimi chronić?

Spis treści

Tropikalne kleszcze-giganty w natarciu. Wkrótce dotrą do Polski

Wraz z nadejściem wiosny pojawia się nie tylko słońce i ciepło, ale też wraca temat kleszczy. Do niedawna największa ich aktywność występowała od marca do listopada. Jednak w związku ze znacznym ociepleniem klimatu i brakiem mroźnych zim przestało istnieć takie pojęcie jak „sezon na kleszcze”. Obecnie są one aktywne przez cały rok, a jakby tego było mało, do naszych rodzimych pajęczaków dołączają groźne gatunki z innych kontynentów.

Kleszcz
Kleszcze-giganty mogą być nawet dwa razy większe od naszego rodzimego gatunku kleszczy pospolitych (Ixodes ricinus). Osiągają one wielkość nawet do 2 cm i mają charakterystyczne paski na odnóżach. JUAN GAERTNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY/gettyimages.com

Według doniesień zza naszej zachodniej granicy w Europie pojawił się nowy gatunek tropikalnych kleszczy-gigantów z rodzaju Hyalomma. Jest to gatunek ciepłolubny, który przybył ze strefy międzyzwrotnikowej Afryki i Azji. Na naszym kontynencie kleszcze Hyalomma marginalatum w większych ilościach zaobserwowano już w Niemczech, Francji i na Węgrzech.

Jak wyglądają kleszcze-giganty i jak się przed nimi chronić?

Kleszcze-giganty mogą być nawet dwa razy większe od naszego rodzimego gatunku kleszczy pospolitych (Ixodes ricinus). Osiągają one wielkość nawet do 2 cm i mają charakterystyczne paski na odnóżach. Jednak dzięki temu łatwiej jest je zauważyć i w porę usunąć, zanim wgryzą się w nasze ciało. Afrykańskie kleszcze mogą przenosić wiele chorób, w tym groźne choroby wirusowe i bakteryjne, jakimi są gorączka krwotoczna kongijsko-krymska i gorączka plamista.

Przed nowym gatunkiem kleszczy należy się tak samo chronić jak przed rodzimymi kleszczami drzewnymi. Najlepiej jest unikać wycieczek po lesie czy parku. Kleszcze lubią ciemne, ciepłe i wilgotne tereny. Obecnie można je jednak spotkać nie tylko w lesie czy na polanie, ale też na trawniku, murawie boiska czy w przydomowym ogródku. Warto więc wychodząc na spacer zakładać długie spodnie i bluzki czy swetry z długimi rękawami, a także używać preparatów na kleszcze odstraszających szkodniki.

Po spacerze obejrzyj dokładnie swoje ubranie i ciało. Jeśli zauważysz kleszcza, postaraj się go jak najszybciej wyjąć. Zobacz, jak to zrobić i uważaj, żeby nie popełnić tych błędów. Po takim zabiegu udaj się do lekarza, aby wykonać niezbędne badania w kierunku chorób zakaźnych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tropikalne kleszcze-giganty w natarciu. Wkrótce dotrą do Polski. Mogą roznosić śmiertelne choroby. Jak się przed nimi chronić? - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki