- Zależy nam na pozyskaniu osób, które zaangażują się w proces wymierzania sprawiedliwości. Kampania pozyskiwania kandydatów na ławników potrwa do końca czerwca tego roku – oznajmił Michał Błoński podkreślając, że ławnicy w składach orzekających pełnią bardzo ważną, samodzielną funkcję i podczas wydawania orzeczeń mogą przegłosować sędziego zawodowego.
Łódź: potrzeba około 540 ławników
- Każdy może zostać ławnikiem. Stąd apel do łodzian, aby masowo zgłaszali swoje kandydatury, które zostaną zatwierdzone przez Radę Miejską na sesji w październiku tego roku – zaznaczył Marcin Gołaszewski.
Jeśli chodzi o Sąd Okręgowy w Łodzi, to do obsadzenia jest około 280 stanowisk ławników. Sądowi Okręgowemu w Łodzi podlega z kolei 10 sądów rejonowych, co oznacza, że w sumie trzeba będzie wybrać około 540 ławników.
Ławnicy w Łodzi: kto zgłasza kandydatów?
Teoretycznie każdy może być ławnikiem, ale nie do końca. Kandydat na ławnika musi się cieszyć nieposzlakowaną i nieskazitelną opinią. Ponadto wszyscy chętni muszą być w przedziale wiekowym od 30 do 70 lat. Kandydatów mogą zgłosić prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz 50 obywateli posiadających czynne prawo wyborcze i mieszkających na terenie Polski. Potrzebne dokumenty można uzyskać w Biurze Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 w Łodzi, pok. 115, II piętro oraz na stronie Urzędu Miasta Łodzi.
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?