Trwa nabór ławników sądowych w Łodzi. Kandydatury przyjmowane do końca czerwca. Kto może zostać ławnikiem?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
O zasadach naboru ławników Michał Błoński, prezes Sądu Okręgowego w Łodzi (z lewej) oraz Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, poinformowali na konferencji prasowej w poniedziałek 5 czerwca przy ławeczce Tuwima w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej.
O zasadach naboru ławników Michał Błoński, prezes Sądu Okręgowego w Łodzi (z lewej) oraz Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, poinformowali na konferencji prasowej w poniedziałek 5 czerwca przy ławeczce Tuwima w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Wiesław Pierzchała
Trwa zgłaszanie kandydatów na ławników sądowych w nowej kadencji w latach 2024 – 2027. O zasadach naboru Michał Błoński, prezes Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, poinformowali na konferencji prasowej w poniedziałek 5 czerwca przy ławeczce Tuwima w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej.

- Zależy nam na pozyskaniu osób, które zaangażują się w proces wymierzania sprawiedliwości. Kampania pozyskiwania kandydatów na ławników potrwa do końca czerwca tego roku – oznajmił Michał Błoński podkreślając, że ławnicy w składach orzekających pełnią bardzo ważną, samodzielną funkcję i podczas wydawania orzeczeń mogą przegłosować sędziego zawodowego.

Łódź: potrzeba około 540 ławników

- Każdy może zostać ławnikiem. Stąd apel do łodzian, aby masowo zgłaszali swoje kandydatury, które zostaną zatwierdzone przez Radę Miejską na sesji w październiku tego roku – zaznaczył Marcin Gołaszewski.

Jeśli chodzi o Sąd Okręgowy w Łodzi, to do obsadzenia jest około 280 stanowisk ławników. Sądowi Okręgowemu w Łodzi podlega z kolei 10 sądów rejonowych, co oznacza, że w sumie trzeba będzie wybrać około 540 ławników.

Ławnicy w Łodzi: kto zgłasza kandydatów?

Teoretycznie każdy może być ławnikiem, ale nie do końca. Kandydat na ławnika musi się cieszyć nieposzlakowaną i nieskazitelną opinią. Ponadto wszyscy chętni muszą być w przedziale wiekowym od 30 do 70 lat. Kandydatów mogą zgłosić prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz 50 obywateli posiadających czynne prawo wyborcze i mieszkających na terenie Polski. Potrzebne dokumenty można uzyskać w Biurze Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 w Łodzi, pok. 115, II piętro oraz na stronie Urzędu Miasta Łodzi.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
d
Czyli nie każdy jednak może zostać bo musi być zgłoszony przez kogoś samemu więc nie można się zgłosić.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie