Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe parki powstały w Łodzi. Park Nad Jasieńcem, park im. Puchalskiego, park Podgórze pozwolą zachować zielone tereny w mieście

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
W Łodzi utworzone zostały trzy nowe parki. Fizycznie niewiele to zmieni, ale zieleń na tych terenach zostanie zabezpieczona przed zabudową.

Trzy nowe parki leśne zostały utworzone w Łodzi

W środę (16 listopada) radni przyjęli uchwałę tworzącą w Łodzi trzy nowe parki, o łącznej powierzchni 6 ha. To tzw. parki leśne, zachowujące pierwotny wygląd terenu.

Największym jest liczący 3,5 ha powierzchni park im. Włodzimierza Puchalskiego. Powstał na terenie nieużytków w rejonie skrzyżowania ulic Zgierskiej i Świtezianki na Radogoszczu Wschodzie. O park długo zabiegali mieszkańcy osiedla, składając wnioski do budżetu obywatelskiego. Jego patronem został przyrodnik, fotograf i autor filmów dokumentalnych, twórca określenia „bezkrwawe łowy”, związany przez wiele lat z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

Kolejny park to 2,5 ha na obrzeżach Teofilowa w rejonie ulicy Cieplarnianej. Park Nad Jasieńcem powstał wzdłuż koryta rzeki o tej samej nazwie. Uzupełni istniejące już w tym rejonie parki Trzy Wyspy i im. Pileckiego.

Najmniejszy park Podgórze powstał na zapleczu Centralnego Szpitala Klinicznego na Stokach, na części zielonego terenu u zbiegu ulic Mazowieckiej i Lawinowej. Podgórze jest polską nazwą znajdującego się tuż obok historycznego osiedla Grembach. Powierzchnia parku to 0,8 ha, na jego terenie rosną dwa pomniki przyrody - lipa drobnolistna oraz jesion wyniosły.

Parki leśne. Czym się różnią od innych parków w Łodzi?

Ustanowienie parków miejskich fizycznie niewiele zmieni. Mają to być bowiem parki leśne, o naturalnym charakterze. Koszt po stronie miasta związany jest jedynie z ustawieniem w nich zielonych, parkowych tablic.

- Na tę chwilę nie będą prowadzone żadne inwestycje. Chodzi o to, żeby zachować walory tych terenów, a nie o to, żeby je urządzać – mówi radna Monika Malinowska-Olszowy (KO). Dodaje jednak, że w przyszłości w razie zdobycia środków meble miejskie i inne udogodnienia się pojawią.

Najważniejsze jest jednak zabezpieczenie tych terenów.

- Mieszkańcy mogą być spokojni, że te tereny na zawsze pozostaną zielone. Nic się tam nie zbuduje i żaden deweloper nie postawi mieszkań – wyjaśnia radna.

W Łodzi powstają kolejne parki

W ciągu roku w Łodzi powstało już dziewięć parków leśnych o powierzchni 130 ha. Większość z nich powstała na wniosek mieszkańców.

- Jeżeli są tereny miejskie w waszej okolicy, które można przekształcić w parki to zapraszamy do kontaktu –mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ. - Staramy się, żeby na każdym osiedlu była taka przestrzeń wprowadzona – zapewnia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki