MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe placówki dla dzieci w kryzysie w Łódzkiem od 1 marca Zobacz, gdzie przyjmą specjaliści w Łodzi, Tomaszowie i Pabianicach

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Trzy nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej mają poprawić dostęp do leczenia w Łodzi oraz w powiatach pabianickim i tomaszowskim. Z bezpłatnej pomocy specjalistów, skierowanie nie jest potrzebne, skorzystają dzieci, młodzież i ich rodziny.

W ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej pomocy udzielają tu specjaliści, psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na konsultację). W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyty, porady domowej lub środowiskowej. Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Wszystkie świadczenia zarówno dla dorosłych jak i dla osób poniżej 18 roku życia są bezpłatne!
Od 1 marca w Łódzkiem pomocy będę udzielały także 3 nowe ośrodki. W w sumie w Łódzkiem są 34 takie ośrodki, we wszystkich powiatach co najmniej po jednym.
W Łodzi dodatkowe wsparcie dzieci i młodzież uzyskają w ZOZ przy ul. Mielczarskiego 35 ( to już 8 ośrodek w naszym mieście).
W Pabianicach od początku marca działa Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży przy ul. Marii Konopnickiej 39 A. Tu dzieci i młodzież, a także ich najbliżsi mogą uzyskać pomoc psychologa i psychoterapeuty, ale również pomoc terapeuty środowiskowego w miejscu zamieszkania. Osobom objętym profesjonalną pomocą ośrodka w Pabianicach zapewniamy także kompleksowość pomocy, w tym w przypadku potrzeby – konsultację specjalisty psychiatry.
Nowy ośrodek uruchomiony w Tomaszowie Mazowiecki to Neuroclinic Centrum Terapii przy ul. Ogrodowej 35.
Depresja w Łódzkiem
Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W Łódzkiem w 2022 r. epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające specjaliści rozpoznali u 1803 dzieci w wieku od 10 do 19 lat. W tej grupie najczęściej chorowały dziewczynki, aż 1053 w wieku od 15 do 19 lat. W ciągu ośmiu pierwszych miesięcy ubiegłego roku epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające specjaliści rozpoznali u 1404 dzieci w wieku od 10 do 19 lat. W tej grupie najczęściej, aż 876 pacjentek, chorowały dziewczynki w wieku 15-19 lat.
Od stycznia do maja ubiegłego roku psychiatrzy w naszym województwie wypisali leki przeciwdepresyjne dla 4265 dzieci w wieku od 14 do 18 lat i 786 dzieci w wieku od 0 do 13 lat.

Tu znajdziesz pomoc
https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/jak-sie-leczyc/u-lekarza-w-szpitalu/1452-opieka-psychiatryczna-i-leczenie-uzalenie
https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/jak-sie-leczyc/u-lekarza-w-szpitalu/1452-opieka-psychiatryczna-i-leczenie-uzalenie

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzy nowe placówki dla dzieci w kryzysie w Łódzkiem od 1 marca Zobacz, gdzie przyjmą specjaliści w Łodzi, Tomaszowie i Pabianicach - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki