Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzydzieści siedem lat temu wybudowano Kępinę. Kultowe miejsce budzi wiele wspomnień

Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Tak Kępina wyglądała 37 lat temi
Tak Kępina wyglądała 37 lat temi UM Zduńska Wola
Mimo, że to zbiornik retencyjny to zduńskowolanie uczyli się tu pływać. Niektórzy w tym miejscu rozpoczynali swoją przygodę z wędkowaniem. Inni umawiali się na randki. Niezaprzeczalnie Kępina to miejsce kultowe.

Prace nad niecką dzisiejszego zbiornika wodnego na Kępinie ruszyły w 1986 r. Ich inicjatorem był ówczesny naczelnik miasta Zduńska Wola Stefan Warulik. Kępina miała stać się centrum wypoczynkowym dla zduńskowolan. Zbiornik wybudowano jednak jako retencyjny i taki charakter ma do dziś.

Trochę historii

Podmokłe tereny we wsi Zduny u zarania dziejów miasta były miejscem, z którego mieszkańcy pozyskiwali torf, a pod koniec XIX wieku, gdy szukano dla miejskich fabryk dostępu do wody stąd właśnie i ze źródła w obecnym Lesie Paprockim przekopano kanał do stawu w parku, który był wówczas bielnikiem dla farbiarni i dalej do stawu Kazek. W istocie, rzeka Pichna jest właśnie tym kanałem zasilającym niegdyś w wodę miejskie stawy.
Kępina powstała jako zbiornik retencyjny na obszarze granicznym części miasta Zduńska Wola zwanym Pastwiska z dawnym folwarkiem Zduńska Wola i lasem należącym do wsi Paprotnia. Celem budowy Kępiny było osuszenie istniejących tam trzęsawisk w celu między innymi powiększenia obszaru zabudowy Pastwisk. Celem było też stworzenie miejskiej przestrzeni rekreacyjnej. Teren wokół zbiornika został udostępniony w roku 1990.

Miejsce wielofunkcyjne

Mimo, że nie można się w niej kąpać to i tak jest to miejsce rekreacji. Zduńskowolanie chętnie przychodzą tu na spacery czy pobiegać lub po prostu posiedzieć i pomyśleć w spokoju. Ile ludzi tyle historii i wspomnień. Starsi mieszkańcy uczyli się tu pływać lub rozpoczęli przygodę z wędkowaniem. W mroźne zimy Kępina służyła za lodowisko, a w letnie wieczory młodzież bawiła się przy ognisku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki