MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzynastki to nie wszystko. Niebawem ZUS znowu sypnie groszem. Tym razem jednak nie każdy załapie się na tyle samo pieniędzy. Dlaczego?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Trzynastki to nie wszystko. Wkrótce emeryci i renciści mogą spodziewać się kolejnych, sporych, dodatkowych wypłat do swoich świadczeń
Trzynastki to nie wszystko. Wkrótce emeryci i renciści mogą spodziewać się kolejnych, sporych, dodatkowych wypłat do swoich świadczeń 123RF
Emeryci i renciści lada dzień dostaną na konta trzynaste świadczenia. To jednak nie wszystko – wkrótce Zakład Ubezpieczeń Społecznych znowu sypnie pieniędzmi i na ich rachunki wpłynie kolejna po trzynastkach transza pieniędzy. Tym razem jednak niektórzy dostaną więcej pieniędzy, a inni mniej. Zobacz, kiedy i jakich sum można się spodziewać?

Po trzynastkach następne pieniądze

Tegoroczna trzynastka ma wysokość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2024 roku. Świadczenie to wynosi 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto. Tyle na rękę dostaną wszyscy uprawnieni do dodatkowych pieniędzy.

Wypłat można spodziewać się w końcu kwietnia. Osoby, które mają świadczenia i zasiłki przedemerytalne dostaną trzynastki w końcu kwietnia i w maju.

Emeryci i renciści niewiele później mogą spodziewać się kolejnych dodatkowych wypłat do swoich świadczeń. Sprawdź, jakich i kiedy.

Dla kogo kolejny dodatek

Trzynastki to nie wszystko. Wkrótce emeryci i renciści mogą spodziewać się kolejnych, sporych, dodatkowych wypłat do swoich świadczeń. Chodzi o czternastki. Kto może dostać czternastkę?

Do kręgu uprawnionych zaliczają się emeryci, renciści i przedemeryci, a oprócz nich także osoby pobierające:

  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. emeryturę matczyną dla wielodzietnych),
  • emeryturę kapitałową,
  • emeryturę pomostową,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • okresową emeryturę rolniczą.

Czternastkę dostaną także osoby pobierające długoterminowe świadczenia dla:

  • żołnierzy zawodowych;
  • inwalidów wojennych i wojskowych;
  • osób, które uległy wypadkowi przy pracy lub zapadły na chorobę zawodową;
  • cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych.

Czternastka należy się też osobom korzystającym ze świadczeń przyznanych na podstawie przepisów dotyczących Policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.

Tyle, ile najniższe świadczenie lub... sporo więcej

Sprawa wysokości czternastek nie jest tak jasna, jak przy trzynastkach. Trzynastki są równe najniższej emeryturze obowiązującej od 1 marca 2024 roku (1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto) – po prostu.

Jak jest z czternastkami? Podstawowa wysokość czternastki też jest równa najniższej emeryturze obowiązującej od 1 marca roku, gdy wypłacane jest świadczenie (także również 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto).

Może się jednak okazać, że czternastka będzie sporo wyższa! Jak to możliwe? Art. 3 ustęp 6 ustawy o czternastkach pozwala rządowi na określenie w drodze rozporządzenia kwoty wyższej niż kwota najniższej emerytury. Decyzja taka powinna uwzględniać sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych. W 2023 roku Rada Ministrów skorzystała z tej możliwości i rozporządzeniem z 22 sierpnia 2023 roku ustaliła tę kwotę na 2650 zł. I aż tyle dostali emeryci i renciści w postaci czternastki.

WSZYSTKO O CZTERNASTKACH 2024

Trzynastki to nie wszystko. Wkrótce emeryci i renciści mogą spodziewać się kolejnych, sporych, dodatkowych wypłat do swoich świadczeń

Trzynastki to nie wszystko. Niebawem ZUS znowu sypnie grosze...

Nie dla wszystkich po równo

W przeciwieństwie do trzynastki, która jest równa dla wszystkich, czternastki niektórzy dostaną niższe niż pozostali.

Osoby, które mają emeryturę bądź rentę wyższą niż 2900 zł brutto dostają bowiem czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Ich czternastka jest pomniejszana o różnicę między emeryturą lub rentą brutto a kwotą 2900 zł.

Czternastka nie jest wypłacana, jeśli po zastosowaniu potrącenia „złotówka za złotówkę” miałaby być niższa niż 50 zł.

Nie ma gwarancji, że czternastka w 2024 roku będzie równie wysoka lub wyższa niż w 2023 roku. Może być niższa. Wszystko w rękach rządu. Rząd ma czas na określenie wysokości czternastki do 31 października 2024 roku.

Terminy wypłat

Nie wiadomo kiedy zostaną wypłacone czternastki 2024. W 2023 roku emeryci i renciści dostali je we wrześniu.

Termin wypłaty nie jest jednak określony w ustawie. Tutaj też ustawa zostawia furtkę do podjęcia decyzji rządowi. Zgodnie z art. 6 ustęp 3 ustawy o czternastkach Rada Ministrów powinna zrobić to w drodze rozporządzenia. Na ustalenie terminu wypłat w 2024 roku rząd ma czas do 31 października 2024 roku.

W 2023 roku termin wrześniowy termin wypłat został ustalony w rozporządzeniu z 22 sierpnia 2023 roku.

Podstawa prawna

Zasady wypłacania czternastki reguluje ustawa z dnia 26 maja 2023 roku o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. poz. 1407).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki