MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TSUE w grudniu wyda dwa bardzo ważne wyroki dla frankowiczów. „Sektor bankowy znajdzie się w ogromnych tarapatach"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Ekspertka przyznaje, że „sektor bankowy może mieć uzasadnione obawy, że roszczenia o zwrot kapitału w niektórych przypadkach mogą zostać uznane za przedawnione. – Może nas czekać frankowe trzęsienie ziemi – podkreśliła.
Ekspertka przyznaje, że „sektor bankowy może mieć uzasadnione obawy, że roszczenia o zwrot kapitału w niektórych przypadkach mogą zostać uznane za przedawnione. – Może nas czekać frankowe trzęsienie ziemi – podkreśliła. Joanna Urbaniec/ Polska Press
TSUE wyda w grudniu br. 2 wyroki w polskich sprawach frankowych, które będą stanowiły odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące rozliczeń kredytobiorców z bankami. – Jeżeli TSUE w grudniu wyda dwa korzystne wyroki w polskich sprawach frankowych, to kredytobiorcy zyskają potężną broń – ocenia mecenas Karolina Pilawska. – Sektor bankowy znajdzie się w ogromnych tarapatach – dodała.

Spis treści

Ekspertka: Może nas czekać frankowe trzęsienie ziemi

– Grudzień br. będzie przełomowy dla całego środowiska frankowego i bankowego w Polsce – wskazuje w komentarzu dla PAP mecenas Karolina Pilawska z Kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci. – TSUE wyda bowiem 2 wyroki w polskich sprawach frankowych, które odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące rozliczeń kredytobiorców z bankami – dodaje.

Chodzi o wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które zostaną wydane 7 i 14 grudnia br. Ekspertka zaznacza, że jeżeli TSUE w obu sprawach wyda korzystne dla frankowiczów wyroki, to spory w tzw. sprawach frankowych „wejdą na zupełnie inny poziom, a kredytobiorcy zyskają potężną broń".

Mecenas Pilawska zaznacza, że „sektor bankowy może mieć uzasadnione obawy, że roszczenia o zwrot kapitału w niektórych przypadkach mogą zostać uznane za przedawnione, szczególnie w sprawach, gdzie pozwy zostały wniesione do sądów kilka lat temu".

– Może nas czekać frankowe trzęsienie ziemi – podkreśliła.

Pilawska spodziewa się rozstrzygnięcia kwestii zasadności stosowania zarzutu zatrzymania oraz roszczeń odsetkowych. W jej opinii „z punktu widzenia kredytobiorców mają one równie istotne znaczenie, jak samo przedawnienie".

Czego dotyczą wyroki TSUE?

Pierwszy wyrok ma być ogłoszony 7 grudnia br. w sprawie C-140/22, w której Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie zadał 4 pytania prejudycjalne.

Pilawska zaznaczyła, że pytanie pierwsze i trzecie odnoszą się do oświadczeń o skutkach nieważności umowy kredytu, które polscy frankowicze od dłuższe czasu są zobowiązani składać przed sądem, aby potwierdzić swoją wolę uznania umowy kredytu za nieważną.

– To praktyka polskich sądów powszechnych, która stanowi pokłosie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 roku, sygn. akt III CZP 6/21, w której to została stworzona koncepcja „bezskuteczności zawieszonej". Oznacza to, że dopóki kredytobiorca nie potwierdzi przed sądem, że chce uznania jego umowy za nieważną, taka umowa jest niejako skuteczna do chwili złożenia oświadczenia – wyjaśnia.

Dalej tłumaczy, że oznacza to, że dopóki kredytobiorca nie potwierdzi przed sądem, że chce uznania umowy za nieważne, jest ona „niejako skuteczna do chwili złożenia oświadczenia". Zaznaczyła, że taka konstrukcja „nie ma nic wspólnego z przepisami postępowania i kodeksu cywilnego", ale jest „niejako furtką do zasądzania kredytobiorcom odsetek" za opóźnienie za krótszy okres, czyli od takiego oświadczenia, a nie od doręczenia odpisu pozwu do banku.

TSUE zdecyduje od kiedy należy liczyć termin przedawnienia roszczenia o zwrot kapitału

– W efekcie kredytobiorca może na tym stracić kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset tysięcy złotych – podała Pilawska i dodała, że jednak, że „na szczęście, nie wszystkie sądy stosują koncepcję bezskuteczności zawieszonej". W jej ocenie stanowisko TSUE „mocno zrewiduje na korzyść kredytobiorców tę koncepcję, stworzoną na potrzeby tzw. spraw frankowych".

– Z kolei odpowiedź na pytanie 2 jest kluczowa dla sektora bankowego. TSUE zajmie bowiem stanowisko, od kiedy należy liczyć termin przedawnienia roszczenia o zwrot kapitału, a konkretnie czy termin te powinien być liczony od momentu złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia o tym, że chce on, aby jego umowa kredytu została uznana przez sąd za nieważną – tłumaczyła.

W jej ocenie, jeżeli TSUE uzna, że liczenie przedawnienia od tego terminu jest całkowicie błędne i powinien być on liczony chociażby od doręczenia odpisu pozwu do banku, to „sektor bankowy znajdzie się w ogromnych tarapatach". – Może się bowiem okazać, że w wielu przypadkach roszczenie banku o zwrot kapitału będzie przedawnione i bank nie będzie się mógł skutecznie domagać od kredytobiorcy jego zwrotu – wyjaśniła.

Z kolei w odniesieniu do pytania 4, TSUE ma odpowiedzieć, czy w przypadku uznania umowy kredytu za nieważną kredytobiorca ma prawo żądać wzrostu wszystkich wpłaconych do banku kwot z tytułu rat kapitałowo (odsetkowych, prowizji, innych opłat i kosztów) czy też jego żądanie powinno być obniżone o wartości odsetek kapitałowych, które przysługiwałyby bankowi od kredytobiorcy, gdyby umowa kredytu hipotetycznie była ważna.

– Z mojego punktu widzenia TSUE nie dopuści takiej możliwości, ponieważ byłoby to w oczywisty sposób sprzeczne z przepisami Dyrektywy 93/13 i polskimi przepisami w zakresie roszczeń kondykcyjnych opartych o przepisy o bezpodstawnym wzbogacaniu – oceniła Pilawska.

Drugi wyrok TSUE ma wydać 14 grudnia br. w kolejnej sprawie, zarejestrowanej pod sygn. C-28/22, w której Sąd Okręgowy w Warszawie zadał 5 pytań prejudycjalnych. Jak poinformowała mecenas w pytaniu 1, TSUE ponownie pochyli się nad roszczeniami banku o zwrot kapitału i terminem liczenia ich przedawnień.

Ekspertka wskazała, iż polski sąd zastanawia się, czy takie przedawnienie należy liczyć od momentu:

  • zgłoszenia przez kredytobiorcę roszczeń lub zarzutów opartych o niedozwolony charakter postanowień umownych (czyli de facto od doręczenia wezwania lub odpisu pozwu do banku);
  • złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia o świadomości skutków nieważności jego umowy kredytu;
  • pouczenia kredytobiorcy przez sąd o konsekwencjach nieważności umowy kredytu;
  • czy też od momentu wydania przez sąd prawomocnego wyroku.

Wyrok TSUE będzie miał „ogromne przełożenie na kwestię terminu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału"

– Co do pytania 2, to TSUE ma zająć stanowisko czy bank – mając świadomość, że w proponowanych przez niego klientom umowach znajdują się klauzule niedozwolone – powinien czekać na oświadczenie kredytobiorcy o skutkach nieważności, czy może jednak wcześniej powinien podjąć jakieś działanie, chociażby poprzez wystosowanie do kredytobiorcy wezwania do zapłaty lub zapytania o to, czy chce, aby umowa była ważna – przekazała.

Jak wyjaśniła, odpowiedź TSUE będzie miała „ogromne przełożenie na kwestię terminu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału". – Zgodnie bowiem z art. 120 § 1 k.c. dla początku biegu terminu przedawnienia roszczeń przedsiębiorcy istotne jest, kiedy mógł wezwać konsumenta do zwrotu świadczenia. W przypadku braku takich działań ze strony banku powinno mieć to przełożenie właśnie na początek biegu terminu przedawnienia i potencjalne ustalenie, że do przedawnienia roszczeń banku doszło. Tak samo zresztą, jak ma to miejsce w przypadku kredytobiorców, co do których zgodnie z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z 8 września 2022 roku, sprawy połączone C-80/21 – C-82/21) termin przedawnienia jest liczony od momentu, w którym konsument powziął wiedzę o wadliwości zawartej z bankiem umowy kredytu – poinformowała.

Pilawska zauważyła, iż zdaniem polskiego sądu przy takim rozwiązaniu obie strony umowy kredytu miałyby obowiązek podjęcia działań zmierzających do ochrony swoich praw wtedy, kiedy racjonalnie oceniane okoliczności sprawy wskazywałyby na istnienie takiej konieczności. – Wszelkie zaniechania skutkowałyby natomiast powstaniem możliwości przedawnienia roszczeń restytucyjnych – podkreśliła.

Pytanie 3 dotyczy kwestii przedawnienia, przy czym dotyczy wprost powiązania terminu przedawnienia kredytobiorcy i banku. Podała, że polski sąd pyta TSUE, czy termin przedawnienia roszczeń kredytobiorcy może rozpocząć swój bieg wcześniej niż termin przedawnienia roszczenia banku powołując się na przypadku, w których cześć roszczeń konsumenta przedawniła się zanim zdecydował się pozwać bank.

– Wydaje się, że TSUE w odpowiedzi wskaże, że względy skuteczności ochrony konsumenta przyznanej Dyrektywą 93/13 nakazują przyjęcie, że bieg terminu przedawnienia roszczeń kredytobiorcy nie może się rozpocząć przed wezwaniem banku do zapłaty, złożeniem pozwu przez kredytobiorcę, złożeniem oświadczenia o świadomości skutków nieważności, pouczeniem przez sąd czy wreszcie wydaniem prawomocnego wyroku w sprawie danego klienta, co wpisuje się w system ochrony konsumenckiej, gwarantowany przez przepisy i instytucje unijne – wyjaśniła.

Natomiast, jak dodała, w pytaniach 4 i 5 „powinniśmy uzyskać odpowiedź na zasadność ponoszenia przez bank zarzutu zatrzymania i wpływ takiego zarzutu na naliczanie odsetek za opóźnienie należnych kredytobiorcom od banków". Wyjaśniła, że zarzut zatrzymania sprowadza się do tego, iż bank zabezpiecza się na wypadek wygrania przez kredytobiorcę sprawy sądowej i zastrzega sobie, że dokona rozliczenia z kredytobiorcą tylko wtedy, jeżeli ten kredytobiorca zaofiaruje mu lub zabezpieczy zwrot kwoty udostępnionego kapitału.

– W praktyce oznacza to nieuzasadnione przeniesienie na kredytobiorcę konsumenta ciężaru dokonywania rozliczenia mimo wygranego procesu sądowego z bankiem. Ponadto uwzględnienie zarzutu zatrzymania powoduje zatrzymanie naliczania odsetek za opóźnienie należnych frankowiczowi od banku, co jest powszechną praktyką chociażby w apelacji warszawskiej. TSUE ma odpowiedzieć, czy takie działanie jest zasadne – podkreśliła.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TSUE w grudniu wyda dwa bardzo ważne wyroki dla frankowiczów. „Sektor bankowy znajdzie się w ogromnych tarapatach" - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki