Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące łodzian przeszło ulicą Piotrkowską w Orszaku Trzech Króli w Łodzi. Pogoda nie dopisała, łodzianie tak! ZDJĘCIA

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz Gałasiński
Kilka tysięcy łodzian wzięło udział w sobotnim Orszaku Trzech Króli. Choć pogoda nie dopisała, z nieba przez cały czas leciał marznący deszcz, łodzianie tłumnie witali kolorowy orszak. Na trasie od placu Wolności do katedry ustawiały się całe rodziny łodzian w koronach i z chorągiewkami.

W jednym z największych Orszaków Trzech Króli w Polsce maszerowało blisko półtora tysiąca dzieci, ich rodziców, aktorów, organizatorów. Na czele nie mogło zabraknąć aniołów i strażników miejskich na koniach. W orszaku szli trzej królowie, ich damy dworu i rycerze, a także muzycy, którzy grali i śpiewali kolędy. Był też wielbłąd, który do orszaku dołączył przed rokiem.

Korowód kolędników przez całą długość ulicy Piotrkowskiej witali odświętnie ubrani łodzianie w każdym wieku, z kolorowymi, papierowymi koronami na głowach. Wielu z nich dołączało się do orszaku i wspólnie z nim kolędowało aż do katedry, gdzie Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar złożyli dary Dzieciątku Jezus.

To jest bardzo ważne święto Objawienia Pańskiego i uczestniczymy w tych uroczystościach od wielu lat. W tym roku zabraliśmy ze sobą wnuki, które na co dzień mieszkają w Warszawie, Bardzo im się podoba - powiedzieli Teresa i Krzysztof Wiernikowscy.

Łódzkie jasełka miały swój finał przed katedrą, gdzie obywał się prawdziwy świąteczny jarmark. Na scenie występował łódzki zespól Poltex, na placu Katedralnym stanęły budki z zapiekankami, ciepłą zupą, frytkami, popcornem obwarzankami i typowymi dla jarmarku balonami i pluszakami, które przyciągały głownie dzieci.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli rozpoczął się o godz. 11 mszą w kościele Zesłania Ducha Świętego na ul. Piotrkowskiej, a potem przemaszerował przez ulicę Piotrkowską. Przed katedrę orszak dotarł przed godziną 14.

Tradycyjnie orszakowi towarzyszyli kwestarze z puszkami. Zebrane do nich pieniądze to „Dar dla Nowonarodzonego”. Od lat Orszakowi Trzech Króli towarzyszy akcja charytatywna. W tym roku jest to zbiórka funduszy dla dzieciaków otoczonych opieką Zespołu Opiekuńczo Wychowawczego „Ochronka Bałucka” Sióstr Salezjanek. W ramach tego zbierane są środki na kompleksową modernizację placu zabaw dla dzieci, które na co dzień przebywają w placówce, jak również dla tych, które przychodzą do niej po szkole i w weekendy. Na ten cel potrzeba ponad 92 300 zł. Akcja rozpoczęła się w pierwszą niedzielę Adwentu, aby 6 stycznia
2024 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzej Królowie mogli ofiarować Jezusowi, oprócz złota, kadzidła i mirry,
nasz konkretny „Dar dla Nowonarodzonego”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tysiące łodzian przeszło ulicą Piotrkowską w Orszaku Trzech Króli w Łodzi. Pogoda nie dopisała, łodzianie tak! ZDJĘCIA - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki