Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta. Co robić żeby student mógł bezpłatnie leczyć się na NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Osoby studiujące mają prawo do bezpłatnego leczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pod warunkiem, że są zgłoszeni do ubezpieczenia
Osoby studiujące mają prawo do bezpłatnego leczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pod warunkiem, że są zgłoszeni do ubezpieczenia Grzegorz Gałasiński
Ubezpieczenie zdrowotne studenta w Narodowym Funduszu Zdrowia. Studenci mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ. Czasem muszą jednak zadbać o formalności, żeby ubezpieczenie nie wygasło.

Ubezpieczenie zdrowotne studentów. Co trzeba wiedzieć?
Co do zasady polscy studenci do ukończenia 26. roku życia mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej na NFZ. Muszą jednak być formalnie ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie wszyscy o obowiązku ubezpieczenia pamiętają. Zdarza się, że dowiadują się o braku prawa do bezpłatnego leczenia i refundowanych recept dopiero gdy zachorują i pójdą do lekarza.

Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne studenta?

Ubezpieczenie zdrowotne, które student miał jako niepełnoletni członek rodziny lub jako uczeń, może bowiem wygasnąć, np. jeśli student pracował na podstawie umowy o pracę. Zostaje wtedy zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, co przerywa jego wcześniejsze ubezpieczenie. Traci prawo do bezpłatnego leczenia na NFZ, często nie zdając sobie z tego sprawy. Umowa zlecenie nie ma takich skutków.

Inne sytuacje, których skutkiem jest brak ubezpieczenia zdrowotnego to:

  • skreślenie z listy studentów
  • ukończenie 26. roku życia jeszcze w trakcie studiów
  • zaprzestanie prawa do ubezpieczenia osoby, która studenta zgłosiła

Jak zgłosić studenta do ubezpieczenia w NFZ?

Jeśli student nie ma jeszcze 26 lat powinien być zgłoszony do ubezpieczenia przez rodzica (jeśli ma znaczny stopień niepełnosprawności, może być ubezpieczany także w późniejszym wieku). Taki wniosek rodzic zgłasza do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS. To wręcz obowiązek – rodzic ma na to tydzień od dnia, w którym członek rodziny może zostać objęty ubezpieczeniem.

Jeśli rodzice nie mają prawa do ubezpieczenia, studenta powinna zgłosić uczelnia. Student sam musi jednak poprosić o to w dziekanacie i złożyć taki wniosek.

Dodatkowo studentów będących w związku małżeńskim do ubezpieczenia może zgłosić małżonek, a pracującego na umowę o pracę – pracodawca. Możliwości jest wiele, dlatego każdy student powinien być ubezpieczony.

- Studenci najłatwiej sprawdzą, czy są ubezpieczeni na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, można też zapytać w poradni POZ – podpowiada Anna Leder z ŁOW NFZ. - Jeśli okaże się, że student jest nieubezpieczony musi to natychmiast wyjaśnić w NFZ, np. w oddziale przy ul. Targowej 35 w Łodzi – dodaje.

Tu znajdziesz więcej informacji o tym jak się ubezpieczyć w NFZ i jak sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony

Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta. Co robić żeby student mógł bezpłatnie leczyć się na NFZ?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki