Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice z Sieradza odkryły naturalny sposób na chwasty

Redakcja
Trzy uczennice z Sieradza odkryły jak wywarem z orzecha włoskiego zwalczać chwasty. Trafiły do finału olimpiady innowacji technicznych.

Trzy uczennice z klasy II technikum architektury krajobrazu działającego w strukturach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu uzyskały tytuł Finalisty Olimpiady Innowacji Technicznych w kategorii „Pomysł ekologiczny”. Ten sukces zawdzięczają wynikom swoich badań, które można zastosować przy odchwaszczaniu przydomowego trawnika lub rabaty kwiatowej. Użyły do tego celu zielonych części orzecha włoskiego, z których zrobiły specjalny wywar.

Skąd jednak pomysł na na takie badania?

- U nas przy szkole rośnie mały orzech i pod nim nie ma chwastów. To nas zastanowiło. Inna koleżanka zapytała nauczyciela dlaczego nie rośnie jej magnolia posadzona obok orzecha włoskiego. Dowiedziała się, że wpływ na to może mieć wydzielany przez to drzewo juglon - wspomina laureatka Magda Andrysiak. - Postanowiłyśmy w praktyce sprawdzić, czy to prawda. Stąd temat naszej pracy i doświadczenie. Sprawdziłyśmy także, że nikt do tej pory takich badań w terenie nie robił. Same więc byłyśmy ciekawe wyników.

Doświadczenie zostało najwyżej ocenione na wojewódzkim etapie olimpiady

- Orzech włoski wydziela juglon, który niekorzystnie wpływa na rośliny dwuliściennych. Nam chodziło o sprawdzenie jak oddziałuje na chwasty. Najwięcej juglonu jest w korzeniach, ale wtedy zniszczyłybyśmy drzewo. Pobierałyśmy więc go z zielonych osłonek orzecha - opowiada Daria Sobczak. - Gotowałyśmy zielone orzechy włoskie, które brałyśmy z działki od wujka. Trzy kilogramy zalewałyśmy 15 litrami wody, a po przegotowaniu przecedzałyśmy wszystko.

- Wyniki okazały się bardzo interesujące. Zarówno jeśli chodzi o trawniki, aksamitki, czy pszenicę jarą - dopowiada Natalia Woźniak.

Okazało się, że przy zastosowaniu odpowiednio dużej dawki juglonu następuje 5-krotna redukcja zachwaszczenia trawnika oraz dwukrotne spowolnienie odrastania trawy, co pozwala na dwukrotne wydłużenie czasu pomiędzy pracochłonnymi zabiegami koszenia. Jednocześnie nie pogarsza się jakość trawnika, jego walory dekoracyjne, gęstość itp., ponieważ rośliny jednoliścienne są mało wrażliwe na juglon. Natomiast w przypadku pszenicy jarej zastosowanie juglonu przełożyło się na większe plonowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki