Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie piotrkowskich szkół uczyli się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu - ZDJĘCIA

Dagmara Kubczak
Dagmara Kubczak
KMP w Piotrkowie Tryb.
Komenda Miejska Policji w Piotrkowie zorganizowała zajęcia dla piotrkowskich uczniów w ramach programu "Bezpieczne Miasto 2023". O bezpieczeństwie w sieci internetowej, policjanci rozmawiali z uczniami klas 6-8 piotrkowskich szkół podstawowych.

Piotrkowscy mundurowi gościli w swojej jednostce młodzież ze szkół podstawowych w Piotrkowie. Co można, czego nie można oraz na co trzeba uważać podczas korzystania z Internetu uczniowie dowiedzieli się z prezentacji omówionej przez dr Macieja Dowgiela z Pracowni Filmoznawczej i Medioznawczej w Łodzi. Młodzież wzięła także udział w dyskusji na temat bezpiecznego funkcjonowania w Internecie i konsekwencji wynikających z różnych zachowań. Prelegent wyjaśniał także zależności, jakie zachodzą pomiędzy czynami w świecie realnym i wirtualnym.

- Takie zajęcia zwiększają świadomość młodzieży o tym, jak prawidłowo zareagować na pojawiające się zagrożenia podczas korzystania z Internetu. Zagadnienia poruszone podczas spotkania przez trenera edukacji medialnej to w pierwszej kolejności - wizerunek. Przekazane młodzieży treści dotyczyły tutaj wyjaśnienia tego, że obecność w Internecie jest tylko pozornie anonimowa. Wszystko to, co zrobimy w sieci jest możliwe do odtworzenia, a niektóre lekkomyślne zachowania w Internecie mogą być czynami niezgodnymi z prawem. O konsekwencjach zakazanych zachowań i o tym, jak mogą wpływać na nasz wizerunek trener rozmawiał z młodzieżą - informuje Dagmara Mościńska z KMP w Piotrkowie.

Kolejne omawiane zagadnienie dotyczyło prywatności w cyfrowym świecie. Młodzież dowiedziała się o możliwościach wzmocnienia prywatności w Internecie, jak tworzyć bezpieczne hasła, by ustrzec się przed jej naruszeniem. Ku przestrodze porozmawiano także, dlaczego niektórych osób nie warto naśladować i co może z tego wyniknąć. Kolejny ważny temat poruszony podczas wystąpienia, to phishing. Czym jest i w jaki sposób wykorzystywany jest przez cyberprzestępców, a przede wszystkim jak się przed nim uchronić.

- Ostatnie omówione zagadnienie dotyczyło fake newsów. Prelegent uświadamiał młodzież, że rozpowszechniane w skali masowej nieprawdziwe informacje mają coraz większy wpływ na postrzeganie przez nas rzeczywistości, a także mogą negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu, codziennych decyzjach a nawet życiu - dodaje Dagmara Mościńska.

W spotkaniu zorganizowanym w trzech grupach szkoleniowych wzięło udział blisko 300 uczniów z piotrkowskich szkół podstawowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki