Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku wrócili z zagranicznego stażu w Niemczech. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Uczniowie ZSEE (elektryk) w Radomsku wrócili z zagranicznego stażu w Niemczech
Uczniowie ZSEE (elektryk) w Radomsku wrócili z zagranicznego stażu w Niemczech Arch. ZSEE Radomsko
Z zagranicznego stażu w Niemczech wrócili uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych (elektryk) w Radomsku.

20 uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku wróciło z Niemiec, gdzie realizowali praktyki zawodowe w ramach programu ERASMUS+, projekt „Praktyki zagraniczne dla uczniów branży IT”.

W centrum kształcenia praktycznego EST Tettnang uczniowie „elektryka” w Radomsku doskonalili podstawy lutowania, nauczyli się lutować układy SMD i THT, poznali program do projektowania układów elektronicznych, czego efektem było samodzielne zaprojektowanie i wykonanie na płytce uniwersalnej układu dla syreny policyjnej. Absolutną nowością było zapoznanie się z działaniem kompletnej linii produkcyjnej i wykorzystaniem robotów w procesie technologicznym.

Oprócz doskonalenia umiejętności typowo technicznych, czas spędzony w nowym środowisku pracy dał możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji społecznych i językowych.

Czas wolny po zajęciach stażowych spędzany był nie mniej aktywnie. Mimo, że pogoda nie zawsze dopisywała, nie mogło zabraknąć spacerów nad Jeziorem Bodeńskim, podziwiania Alp i latających Zeppelinów, z których słynie Friedrichshafen. Gratką była możliwość obejrzenia treningu klubu siatkarskiego VfB Friedrichshafen oraz porozmawianie z jego zawodnikami.

Uczniowie ZSEE w Radomsku odwiedzili również dwa miasta: Stuttgart będący rajem dla miłośników motoryzacji i uniwersytecki Ulm. Dużą atrakcją okazało się zwiedzanie Manufaktury Porsche w Stuttgarcie. W 9-piętrowym Muzeum Mercedesa podziwiali ponad 160 pojazdów oraz „zajrzeli pod maskę” poznając działanie silnika. Zwiedzili też Ulm, a w nim przechyloną wieżę więzienną, zabytkowy ratusz, dzielnicę rybacką nazywaną „Małą Wenecją” , a także kościół Ulmer Münster z najwyższą na świecie wieżą. Mieli okazję zobaczyć też największy pod względem przepływu wodospad w Europie, Rheinfall w Szwajcarii oraz górujący nad nim Zamek Laufen.

Jak oceniają wyjazd sami uczestnicy?
- Nauczyłem się integrować z ludźmi i lepiej lutować. Uważam, że człowiek jest odkrywcą wewnętrznym, który chce jak najwięcej się dowiedzieć, dlatego bardzo polecam tego typu wyjazdy, ale trzeba się do nich mentalnie przygotować, są dość długie - mówi Michał Skórka.

Opiekunami stażu byli Dorota Kałkusińska i Kamil Grudzień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki