Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazała się książka niezwykła w skali Europy: „Z ręki do ręki. Historia waterpolo”. Pasjonująca lektura. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Na rynku księgarskim ukazała się niezwykła książka, jakiej jeszcze nie było: „Z ręki do ręki. Historia Waterpolo”.

Wyjątkową w skali Europy książkę napisali: nasz redakcyjny kolega, red. Marek Kondraciuk, dziś dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi oraz Edward Grzegorz Samoraj. Wydanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiego Związku Pływackiego. Sponsorem głównym PZP jest Polska Grupa Energetyczna. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Na blisko 500 kartach tej wyjątkowo efektownie wydanej pozycji (twarda okładka, kredowy papier, kolorowe zdjęcia) znajdziemy wszystko, co dotyczy tak pięknej dyscypliny sportu, jaką jest piłka wodna.

W słowie wstępnym napisanym przez Otylię Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego czytamy: „Bardzo się cieszę, że mocnym akcentem obchodów 100-lecia Polskiego Związku Pływackiego jest wydanie monografii piłka wodnej Z ręki do ręki. To historyczne wydarzenie w naszym sporcie, bo takiej pozycji jeszcze nie było, a nawet w europejskiej literaturze przedmiotu trudno znaleźć wydawnictwo podobnej miary. Autorzy, od lat związani ze sportem, a z piłką wodną w szczególności, dotarli do mało znanych, często zapomnianych faktów. Z niezwykłą dociekliwością nakreślili sto sylwetek największych indywidualności polskiego waterpolo. Atutem pracy są statystyki, będące pierwszą próbą pełnego uporządkowania dziejów rozgrywek ligowych i występów reprezentacji Polski. Marek Kondraciuk i Edward Grzegorz Samoraj ciekawie nakreślili panoramę środowiska piłki wodnej, wzbogacając ją w tle o historię pływania i waterpolo oraz o wyniki w największych imprezach europejskich i światowych. Ich praca stanowi więc kompendium wiedzy o tej atrakcyjnej, popularnej w wielu krajach, pierwszej z gier w rodzinie olimpijskiej, a wciąż niedocenianej w Polsce dziedzinie sportu. Monografia koresponduje ze strategią nowych władz Polskiego Związku Pływackiego, w którą wpisany jest rozwój piłki wodnej. Ma także walor promocyjny i jestem przekonana, że jej wydanie przyczyni się do popularyzacji waterpolo, a w konsekwencji do odzyskania w przyszłości przez naszą drużynę narodową miejsca w czołowej dziesiątce Europy (...)”.

Arcyciekawe są rozdziałów tego wydawnictwa. W rozdziale VI znajdujemy mecze reprezentacji Polski w piłce wodnej. W rozdziale VII: Reprezentanci Polski 1927-2022. Rozdział VIII:90 mistrzowskich sezonów. Rozdział IX: Ekstraklasa 1925-2022. Rozdział XVII:Łódź. Stolica polskiej piłki wodnej. Rozdział XXI: Igrzyska olimpijskie 1900-2020. Rozdział XXII: Mistrzostwa świata 1973-2022. Rozdział XXIII: Mistrzostwa Europy 1926-2022. Rozdział XXIV:Puchar Świata 1979-2018. Rozdział XXV:Liga Światowa 2002-2022. Rozdział XXVI: Europejskie puchary 1964-2022.
Łodzianie mogą być dumni czytając, że wśród 13 klubów z 8 miast, które zdobyły mistrzostwo Polski zdecydowanym liderem jest ŁSTW Anilana Łódź. Nasz zespół zdobył 20 tytułów: dwa z trenerem Jerzym Czarneckim, osiemnaście z trenerem Edwardem Kujawą. Drugi na tej liście Stilon Gorzów ma 15 trofeów, a trzecia Arkonia Szczecin - 13.
Jeden brązowy medal zdobyła też nieznana drużyna GWKS Orzeł Łódź.
Łódź zdobyła 45 medali: 20 złotych, 16 srebrnych i 9 brązowych.

Pasjonującą lekturę stanowią sylwetki stu najlepszych i najpopularniejszych waterpolistów: od Sławomira Andruszkiewicza (pseudonim Banfi) poprzez Jerzego Bonieckiego, Marka Dębskiego, Michała i Piotra Diakonówów, Radosława Koryznę, do Mieczysława Zynera.

Pojawiają się nieznane fakty o polskim sporcie. Czy wiecie, że Aleksander Czuperski, waterpolista z Warszawy, trenował w Legii pływaczkę... Agnieszkę Osiecką?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki