Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdjęcia braci Lumiér w Muzeum Kinematografii

Łukasz Kaczyński
Wnuk Louisa Lumiér, Max Lefrancq-Lumiér
Wnuk Louisa Lumiér, Max Lefrancq-Lumiér Joanna Tarnowska
Kolekcję unikatowych, nigdy dotąd jeszcze nie prezentowanych w Polsce fotografii z początku XX wieku, wykonanych przez słynnych braci Auguste'a i Louisa Lumiér w wynalezionej przez nich technice autochromów można od czwartku oglądać w Muzeum Kinematografii. Otworzy ją Max Lefrancq-Lumiér, wnuczek Louisa.

- Doskonale pamiętam dziadka. Gdy zmarł miałem trzynaście lat, ale tak nim, jak z jego bratem Augustem zawsze mieliśmy bardzo dobre relacje - wspomina Lefrancq. - Nie było to trudne, bo dziadek nie tylko dla potrzeb zawodowych, ale również ku uciesze wszystkich swoich wnucząt wymyślał przeróżne wynalazki. Przyznam, że bardzo długo nie byłem świadomy jakiego formatu była to osobistość. O sławie dziadka dowiedziałem się w dniu jego pogrzebu, gdy zobaczyłem tłumy towarzyszące mu w ostatniej drodze.

Reprodukcje prezentowane na wystawie ''Autochromy Lumiére'' sprowadzone zostały do Muzeum Kinematografii z Instytutu Lumiére w Lyonie z okazji obchodów 20-lecia współpracy Łodzi z francuskim miastem partnerskim.

Fotografie wykonywane w technice autochromu wynalazł młodszy z braci Louis Lumiér w 1903 roku. W kolejnych latach bracia pracowali nad udoskonaleniem metody. Fotografie powstawały na płytkach szklanych w postaci diapozytywów, które pokrywane były maleńkimi ziarnami skrobii ziemniaczanej o czerwonym, zielonym i niebieskim kolorze, przez które przenikało światło.

Po wywołaniu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach. ''Autochromy Lumiére'' ukazują m.in. przedstawicieli słynnej rodziny podczas wystawnych obiadów na świeżym powietrzu, mieszkańców fancuskich wsi podczas pracy.

Łódź to pierwsze polskie miasto, które owiedza w swym życiu Max Lefrancq-Lumiér. Do tej pory zwiedził już Księży Młyn i Archikatedrę. Widział też Manufakturę.

- Łódź robi na mnie wrażenie niezwykłe - mówi, żartobliwie dodaje: - Nigdy też nie widziałem opadów śniegu w maju.

W planach wizyty znajdują się Centralne Muzeum Włókiennictwa, Se-ma-for Produkcja Filmowa, ASP i Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów. Wnuk Louisa Lumiéra zwiedzi również Cmentarz Żydowski.
Wystawa czynna jest do 31 maja 2011 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki