Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki uruchomił projekt "Absolwent VIP". Prezesi i gwiazdy mentorują studentom

Maciej Kałach
Tatiana Okupnik, piosenkarka i absolwentka romanistyki UŁ, będzie mentorować Monice Banaszczyk, studiującej psychologię. Panie poznały się w środę w łódzkim pałacu Biedermanna
Tatiana Okupnik, piosenkarka i absolwentka romanistyki UŁ, będzie mentorować Monice Banaszczyk, studiującej psychologię. Panie poznały się w środę w łódzkim pałacu Biedermanna Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Łódzki uruchomił projekt, w którym wybitni absolwenci tej uczelni doradzają studentom, jak odnieść sukces.

Uniwersytet Łódzki bierze się do swatania par. Nie chodzi jednak o rozkwit uczuć, lecz o przekazywanie doświadczeń przez wybitnych absolwentów tej uczelni najlepiej zapowiadającym się studentom. Zostali oni wyłonieni w styczniowej rekrutacji. Z kolei mentorzy to osoby, którym UŁ nadał tytuł "Absolwenta VIP": menedżerowie i prezesi firm z naszego regionu, a także przedstawiciele kultury.

W tej drugiej kategorii mieści się Tatiana Okupnik, piosenkarka i absolwentka romanistyki UŁ. W środę, podczas spotkania skojarzonych par, poznała Monikę Banaszczyk, studentkę IV roku psychologii.

- Gdy dowiedziałam się, że Tatiana Okupnik będzie moją mentorką, z wrażenia sprawdzałam w internecie, czy istnieje jakaś inna osoba o tym nazwisku, związana z Łodzią - opowiada Monika Banaszczyk. Panie wymieniły wczoraj tylko pierwsze pozdrowienia, ale studentka już wie, że będzie chciała dowiedzieć się od Okupnik, jak sprawnie zorganizować duże imprezy.

Piosenkarka jest zachwycona, że jej uczelnia zwróciła się do niej z prośbą o pomoc. - Bo studia wspominam jako jeden z najlepszych okresów w życiu, chociaż musiałam godzić naukę z karierą - mówi Tatiana Okupnik.

Ze swojego mentora jest zadowolona także Maria Depta, studentka Wydziału Prawa i Administracji oraz medalistka mistrzostw świata i Europy w karate. Będzie jej doradzał Michał Hertel, dyrektor marketingu firmy MakoLab, wdrażającej systemy nowoczesnego oprogramowania dla różnych gałęzi gospodarki. Co łączy mentora z usportowioną studentką? Michał Hertel to także doradca zarządu w centrum biznesowo-sportowym Nowa Gdynia, a Maria Depta myśli o prowadzeniu takiego miejsca w przyszłości.

Studentów wesprze też m.in. Cezary Grabarczyk (polityk doradzi studentce Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych) i Krystian Bestry (szef Infosys "dostał" studentkę Wydziału Nauk o Wychowaniu). Mentoring na UŁ ma objąć docelowo stu studentów.

W Polsce projekty mentorskie prowadzone są przede wszystkim w wielkich korporacjach (dobrze zapowiadający się menadżerowie mają przydzielonych pracowników z sukcesami). Lecz na najlepszych uczelniach świata obecność wychowanków nie dziwi. Np. zajęcia prowadzą czynni w biznesie absolwenci Oksfordu, którzy oferują studiującym staże we własnych firmach. Zwolennicy mentoringu powołują się na przykłady z historii i to bardzo głębokiej: Sokrates był mentorem Platona, następnie Galileusz - Torricelliego, matematyka i fizyka, który wymyślił barometr, w końcu Ed Roberts, twórca komputera osobistego, zainspirował Billa Gatesa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki