Uniwersytet Łódzki zwiększa kwoty stypendium rektora za wyniki w nauce i inne osiągniecia. Znamy nowe stawki dla prymusów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki zwiększa stawki stypendium rektora, przyznawane za wyniki w nauce i za inne osiągnięcia. Podwyżka jest znaczna. >>> Czytaj dalej na kolejnej ilustracji >>>Grzegorz Gałasiński (archiwum "DŁ")
Uniwersytet Łódzki zwiększa stawki stypendium rektora, przyznawane za wyniki w nauce i za inne osiągnięcia. Podwyżka jest znaczna.

Uniwersytet Łódzki ogłosił nowe stawki zarządzeniem prof. Elżbiety Żądzińskiej, rektor UŁ, z poniedziałku (7 października). Prymusi dowiadują się, jakie kwoty otrzymają już w środku roku akademickiego – później niż na innych wielkich uczelniach w mieście – ponieważ wynika to z przyjętej procedury. UŁ najpierw zbiera ona wnioski od kandydatów do stypendium rektora, a dopiero potem informuje, ile pieniędzy przydzieli wybrańcom (prymusi dostaną swoje wsparcie z odpowiednim wyrównaniem za pierwsze miesiące roku akademickiego).

Uniwersytet Łódzki. Nowe stawki stypendium rektora

W minionym roku akademickim prymus z UŁ otrzymywał, w zależności od osiągnięć, 500 zł, 650 zł lub 850 zł miesięcznie (wtedy nastąpiła obniżka stawek w związku ze zmianą przepisów: upraszczając, uczelnie nie mogły już "przekładać" dotacji przypisanej na akademiki na rzecz prymusów). Teraz to 700 zł, 850 zł lub 1000 zł (zaznaczmy, iż kwoty uczelnianych stypendiów nie podlegają opodatkowaniu).

Przed rokiem najczęściej przyznawaną stawką była ta najniższa, aktualnych danych na ten temat UŁ jeszcze nie przekazuje – ale można przypuszczać, że typowy prymus otrzyma 700 zł.

Stypendium rektora. Jakie są stawki na innych uczelniach?

W oparciu o obowiązujące przepisy polskie szkoły wyższe wybierają swoich stypendystów rektora – 10 proc. z ogółu studentów – nie tylko na podstawie ocen z egzaminów. Muszą brać także pod uwagę ich osiągnięcia naukowe (najczęściej publikacje w specjalistycznych czasopismach albo udział w konferencjach), artystyczne i sportowe. Wartość tych osiągnięć jest wyważana ze średnią ocen studenta w uczelnianych regulaminach.

Przypomnijmy, że uczelnie poza nagradzaniem najlepszych muszą wspierać też ubogich studentów. Z ogólnej puli na stypendia maksymalnie 60 proc. środków można przeznaczyć na docenianie prymusów (dokładny odsetek jest ustalany z samorządem studenckim).

Prymusi z Politechniki Łódzkiej także dostali podwyżkę. Przed wakacjami otrzymywali 550 zł, teraz to 600 zł.
Ponadto po dwóch „liderów” list stypendialnych na swoich kierunkach może liczyć na dodatkowe 400 zł, zatem ci wybrańcy ucieszą się z okrągłego tysiąca (kwoty uczelnianych stypendiów nie podlegają opodatkowaniu).

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zachował stawki sprzed wakacji: 650 zł dla 3 proc. z ogółu studentów oraz 450 zł dla 7 proc.

Nauka zdalna do 14 marca

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dziekan

A kiedy wreszcie będą podwyżki płac dla pracowników działów obsługi studentów? Bez tej grupy pracowników sami profesorkowie nie dadzą rady.

Dodaj ogłoszenie