Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Łodzi dostał pieniądze dokończenie budowy CKD. Umowa jest warta prawie pół mld zł

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Radzisław Kordek podpisali umowę na dofinansowanie programu . „Drugi etap budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wraz z Akademickim Ośrodkiem Onkologicznym”. Zadanie będzie realizowane do 2023 roku. Jego wartość to 474,5 mln zł, w tym nakłady z budżetu państwa 453,7 mln zł, a środki własne UM w Łodzi to 20,8 mln zł.

Drugi etap budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego to także utworzenie Akademickiego Ośrodka Onkologicznego. Jest niezbędny wobec wzrostu zachorowalności na choroby nowotworowe w Łodzi. Ośrodek onkologiczny ma zapewnić większy dostęp do specjalistycznych świadczeń onkologicznych, kompleksową diagnostykę i leczenie.

- Oddział onkologiczny jest w Łodzi bardzo potrzebny. Mieszkańcy tego miasta starzeją się, rośnie liczba chorób nowotworowych, która odbiega na niekorzyść w stosunku do innych miast - powiedział minister Łukasz Szumowski. - Rzadko podpisuje się umowę na prawie pół miliarda złotych, zwłaszcza na budowę, która jest tak stara jak ja. Dokończenie budowy CKD to nie koszt, tylko inwestycja w studentów, naukę, a pacjenci będą mieli większy komfort i merytoryczną opiekę. Tu kształcić się będą adepci, których jest mało, a chcemy ich więcej. To w końcu inwestycja w nasze zdrowie.

Pierwszy etap budowy CKD zakończył się w 2014 roku. Wtedy szpital przyjął pierwszych pacjentów. Obecnie CKD znajduje się w strukturach Centralnego Szpitala Klinicznego. W 2017 roku udzielił on ponad 330 tys. porad i 39 tys. hospitalizacji. Po pierwszym etapie pacjenci mają dostęp do specjalistycznych klinik i poradni (kardiologicznych, nefrologicznej, ortopedycznej, rehabilitacji medycznej, chorób wewnętrznych i diabetologii), izby przyjęć i laboratorium diagnostycznego.

Panorama Łodzi z 13 piętra szpitala CKD przy Pomorskiej. Widok z hostelu UMED [ZDJĘCIA]

- CKD to łódzkie fatum, ale także symbol i cel, do którego dążymy od dawna - powiedział prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Opróćz rozwiązywania problemów zdrowotnych , kumulujemy naukowców różnych specjalizacji i tworzymy kampus uniwersytecki. Różne kliniki specjalistyczne skupione jednym miejscu spowodują, że naukowcy nie będą musieli jeździć po mieście, żeby kooperować z innymi specjalistami.

Monika Domarecka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego dodała, że rządowe pieniądze przyznane na CKD będą najlepiej wydanymi środkami w Polsce, bo powstanie baza ma miarę XXII wieku.

Minister Łukasz Szumowski zaproponował, aby pióra służace do składania podpisów na umowie o dofinansowaniu inwestycji, trafiły na charytatywną aukcję. Gdy pozował z symbolicznym czekiem z zapisaną kwotą dofinansowania powiedział, że osoby drukujące czek podejrzewał, że doszło do pomyłki i wpisano zbyt wiele zer, bo nie wierzyli w dofinansowanie rzędu prawie pół miliarda złotych.

Drugi etap CKD to utworzenie takich placówek, jak:

 • Oddział Onkologii Ogólnej
 • Oddział Chirurgii Onkologicznej
 • Oddział Ginekologii Onkologicznej
 • Oddział Urologii
 • Oddział Medycyny Paliatywnej
 • Oddział Chemioterapii (stacjonarny)
 • Oddział Chemioterapii (dzienny)
 • Ośrodek Radioterapii (Zakład oraz Oddział)
 • Oddział Endokrynologii
 • Oddział Geriatryczny
 • Oddział Neurologii
 • Oddział Położniczy
 • Oddział Neonatologii
 • Centrum Koordynowanej Opieki Zdrowotnej
 • Zakład Patologii
 • Blok operacyjny z salą wybudzeń
 • Poradnie

Realizacja drugiego etapu inwestycji to przede wszystkim poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców regionu łódzkiego i graniczenie migracji pacjentów poza granice województwa w poszukiwaniu niedostępnych wówczas świadczeń.

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. "Papierowe odejdą do historii"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki