Uniwersytet Medyczny w Łodzi sumuje nabór na popularne studia. Najtrudniej w 2019 roku dostać się na stomatologię

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Medyczny w Łodzi zapewnia, że oferuje najlepsze warunki do studiowania – i wsparcie dla prymusów
Uniwersytet Medyczny w Łodzi zapewnia, że oferuje najlepsze warunki do studiowania – i wsparcie dla prymusów Jakub Pokora
Udostępnij:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi podał w piątek (12 lipca) dane dotyczące rekrutacji na swoje najpopularniejsze kierunki - w tym na studia lekarskie oraz na stomatologię.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadził – do ostatniego poniedziałku (8 lipca) – nabór kandydatów na swoje studia stacjonarne: jednolite magisterskie oraz w zakresie technik dentystycznych (pierwszego stopnia). W piątek (12 lipca) uczelnia podsumowała tę część naboru: pod względem liczby zgłoszeń na jedno miejsce przoduje kierunek lekarsko-dentystyczny.

Ogółem na bezpłatne studia jednolite magisterskie (analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarsko-dentystyczne, lekarskie i lekarskie – w ramach limitu Ministerstwa Obrony Narodowej) oraz pierwszego stopnia (techniki dentystyczne) kandydaci zarejestrowali 15330 zgłoszeń – z czego 11005 opłacili, co jest warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji.
Przed rokiem, na tym samym etapie naboru, była to liczba 17672 zgłoszeń – w tym 12470 opłaconych. Kandydat, jeżeli przyjął taką taktykę rekrutacyjną, mógł przesłać zgłoszenia na kilka kierunków, jednak wtedy za każde płacił oddzielnie.

A jak wyglądają szczegółowe statystyki popularności kierunków w 2019 r. (ilustracja w galerii zdjęć do tego artykułu)?

Na studia lekarsko-dentystyczne uczelnia odnotowała 13,6 zgłoszeń (opłaconych) na jedno ze 120 dostępnych miejsc.

Drugim kierunkiem pod względem trudności w zdobyciu miejsca są studia lekarskie – 7,9 zgłoszeń na jedno z 520 dostępnych miejsc. Uniwersytet Medyczny w Łodzi otrzymał prawo rozpoczęcia kształcenia o dziesięciu „cywilnych” lekarzy więcej niż przed rokiem.

Na kierunek lekarski, ale w ramach limitu MON przypada 4,5 zgłoszenia na jedno ze 150 miejsc. Większa konkurencja wiąże się z naborem na analitykę medyczną (7,1).

– Z roku na rok wśród chętnych do studiowania w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi jest więcej laureatów i finalistów olimpiad, których do wyboru uczelni przekonuje nie tylko wysoka jakość kształcenia, ale także specjalnie przygotowany pakiet korzyści – podkreśla Joanna Orłowska, rzecznik uczelni. – Dla laureatów przygotowano stypendia, minimum 600 zł miesięcznie, zniżki w opłatach za akademik do 50 proc. opłat, indywidualny tok studiów, czy dodatkowy lektorat językowy.

Rekrutacja na Uniwersytet Medyczny w Łodzi nadal trwa. Wciąż można rejestrować się na studia niestacjonarne jednolite magisterskie (kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmacja) oraz studia I stopnia (kierunki: biotechnologia, elektroradiologia, dietetyka, fizjoterapia, koordynowana opieka senioralna, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne).

Uczelnia chwali się warunkami studiowania.
– Przyszli lekarze i dentyści kształcą się m.in. w nowoczesnych wnętrzach Centrum Dydaktycznego, wyposażonego w przestronne sale dydaktyczne, multimedialne laboratoria i sale fantomowe – zapewnia Joanna Orłowska.
Rzeczniczka uczelni dodaje, że na nowoprzyjętych czeka również najlepiej wyposażone w kraju Centrum Symulacji Medycznych, w którym przy użyciu specjalistycznych fantomów i symulatorów, przyszli lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni zdobywają praktyczne umiejętności i uczą się pracy zespołowej.

Stomatologia Uniwersytetu Medycznego to jedyne studia w Łodzi ocenione jako najlepsze w Polsce – na tle innych uczelni prowadzących ten sam kierunek – przez autorów prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 (metodologię opracowała kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk).

Czytaj więcej: Jakie kierunki warto studiować w Łodzi? Zobacz listę. Twórcy Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 ocenili ofertę naszych uczelni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
extremum

Fajnie poszukać sobie fajnego miejsca na ziemi, ja ostatecznie zdecydowałem się wybrać kierunek technika optyka w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Dostałem wszelkie zniżki jakie mnie obowiązują, a na wszystko będę miał solidne papiery. Taka szkoła jest jak znalazł.

P
Pina
Również jestem po szkole policealnej i polecam takie rozwiązanie. Ja akurat wybrałam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Łodzi (mają odziały w wielu Polskich miastach) i jestem zadowolona z poziomu kształcenia jak również zjazdy mi bardzo odpowiadały. Mogłam wszystko ze sobą pogodzić. Szkoła jest również darmowa. Co najważniejsze szkoła dodatkowo oferuje praktyki za granicą więc ja ucząc się na technika dentystycznego odbyłam praktyki w Hiszpanii.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie