Mieszkańcy naszego regionu tegoroczny urlop spędzą w kraju, odpoczywać będą przez 6 - 10 dni lub dłużej, podróżować będą swoim samochodem, a wyjazd zorganizują na własną rękę. Przeciętnie planujemy nie wydać więcej niż tysiąc złotych od osoby - wynika tak z badania firmy Mondial Assistance. Nieco rzadziej niż mieszkańcy pozostałych województw decydujemy się na wyjazd z biurem podróży, nieco częściej wybieramy się na krótszy urlop.

- W tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 16 milionów rodaków, czyli więcej niż co drugi Polak mający co najmniej 18 lat - tłumaczy Tomasz Frączak, prezes Mondial Assistance. - W największej liczbie wyjeżdżają mieszkańcy województwa lubuskiego (zadeklarowało to 75 procent badanych) i dolnośląskiego (62 procent). Najrzadziej na wakacjach będzie można z kolei spotkać mieszkańców warmińsko-mazurskiego: tylko 33 procent planuje wyjazd i świętokrzyskiego - 40 procent. Wśród tych którzy skorzystają z urlopu najpopularniejsza w skali całego kraju będzie Chorwacja, która wyprzedziła zeszłorocznego lidera - Hiszpanię.

Zobacz koniecznie: MAPY Z DZIENNIKIEM!

Co czwarty mieszkaniec regionu łódzkiego deklaruje, że urlop spędzi w Polsce. Taki sam odsetek nigdzie się nie wybiera, pozostali mieszkańcy województwa odwiedzą Bułgarię, Hiszpanię, Tunezję - w sumie po trzy procent wskazań na każde z tych państw.

Aż 74 procent mieszkańców naszego regionu zorganizuje wypoczynek na własną rękę, tylko 21 procent skorzysta z oferty biur podróży. Z pośrednictwa biur najczęściej korzystają mieszkańcy województwa opolskiego - 29 procent. Dla łodzian i mieszkańców regionu podczas urlopu najważniejsze jest zwiedzanie - deklaruje tak 79 procent badanych. Nie wyklucza to wcale wypoczynku na plaży lub przy basenie - to w sumie 63 procent odpowiedzi. Kolejne 37 procent odpowiedzi to piesze wycieczki, a intensywne nocne życie zamierza uprawia 26 procent badanych. Tyle samo deklaruje, że podczas urlopu postawi na sport.

Podczas urlopu, jak wynika z badania, nie będziemy zbyt rozrzutni. 42 procent mieszkańców regionu zamierza wydać poniżej tysiąca złotych na osobę. Kolejne 16 procent wyda nie mniej niż tysiąc złotych i nie więcej niż półtora tysiąca. Niemal co trzeci mieszkaniec województwa zostawi na urlopie 2 tysiące złotych, a tylko 10 procent wyda więcej niż 2 tysiące złotych.