Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Łodzi. Jedna z atrakcji to noc w więzieniu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Obchody 594. Urodzin Łodzi odbywać się będą od 28 do 30 lipca.

Ostatecznie około trzysta wydarzeń znalazło się w tegorocznym programie Urodzin Łodzi, w tym 170 wycieczek i 130 dodatkowych atrakcji. Zainteresowani mogą m.in. spędzić noc w więzieniu, przenieść się w kosmiczną przestrzeń i zgłębić tajemnice łódzkich kanałów. 594. Urodziny Łodzi świętowane będą od 28 do 30 lipca.

Noc w więzieniu to propozycja Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W siedzibie instytucji przy ul. Gdańskiej 13 będzie można wejść do celi, w której więziono Józefa Piłsudskiego z żoną Marią czy błogosławioną Stanisławę Leszczyńską. - Wyjątkowo podczas urodzin będzie można zajrzeć do karceru, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających - zapowiada Sylwia Wielichowska, kierownik działu historycznego Muzeum. Zwiedzający mogą odwiedzić trzy cele z trzech okresów: carskiego, II Rzeczpospolitej i II wojny światowej.

**Zobacz też:

Gwiazdy Urodzin Łodzi w 2017 roku

**

Kosmos i Czarną Dziurę poznamy lepiej za sprawą dni otwartych w Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz promocyjnym pokazom w Planetarium EC1. - W tym roku proponujemy wyjątkową możliwość obejrzenia części ekspozycji powstającego właśnie Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz specjalne promocyjne pokazy w Planetarium - zapowiada Michał Kędzierski, kierownik działu marketingu i komunikacji EC1. - Na naszych gości czeka multimedialna wystawa „Energia Czasu”, prezentująca historię pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni przy ulicy Targowej. Natomiast już w piątek zapraszamy na pokaz filmowy w ramach „Polówki”.

Zwiedzający Muzeum Miasta Łodzi zobaczą wnętrza Pałacu Poznańskich, w których powstawały zdjęcia do takich filmów, jak „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka czy „Hiszpanka” Łukasza Barczyka. A do Muzeum Kanału Dętka będzie można wejść już za złotówkę. „Z jednej strony prawie nikt nie widział łódzkich podziemi (blisko 4 tysięcy kilometrów wodociągów i kanałów), z drugiej, mało kto wie o rozmachu i zapale, z jakimi w latach 20. i 30. ubiegłego wieku budowano podziemny labirynt” - zachęcają organizatorzy z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

**Czytaj też:

Urodziny Łodzi 2017. Koncert Brodki i O.S.T.R.

**

W obchody Urodzin Łodzi włącza się też Uniwersytet Łódzki. 29 lipca w godz. 12-13.30 uczelnia organizuje archi-spacer, czyli odwiedziny architektonicznych perełek Łodzi w okolicach ul. Narutowicza. Przewodnikiem w tej podróży będzie dr inż. Błażej Ciarkowski z Katedry Historii Sztuki UŁ. Spacer zacznie się od zwiedzania historycznego budynku zarządu Wodociągów Miejskich przy ul. Narutowicza 65, byłego Rektoratu UŁ, obecnej siedziby Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ - modernistycznego gmachu projektu Wiesława Lisowskiego. Następnym punktem spaceru będzie dawna siedziba Szkoły Zgromadzenia Kupców (obecny Rektorat UŁ) przy ul. Narutowicza 68. Tam zwiedzający obejrzą reprezentacyjną klatkę schodową, będącą wizytówką pierwszego łódzkiego nowoczesnego gmachu wzniesionego na potrzeby edukacyjne na początku XX wieku. Na Placu Dąbrowskiego zwiedzających czeka opowieść o gmachach Teatru Wielkiego i Sądu Okręgowego, ale także o niezrealizowanych projektach architektonicznych w tym rejonie. Archi-spacer zakończy się w Nowym Centrum Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki