Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta Łodzi planuje konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Ewa Pilawska
Ewa Pilawska Krzysztof Szymczak
Urząd Miasta Łodzi ogłosił, że w przyszłym roku zamierza przeprowadzić konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego. To kolejna zapowiedź konkursu w miejskich instytucjach kultury, którym dyrektorom kończą się kontrakty.

Konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego w Łodzi ma być ogłoszony w lutym 2020 roku. Obecnie dyrektorem sceny jest Ewa Pilawska, która pełni tę funkcję od października 1995 roku.

W ostatnim czasie Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi zapowiedział przeprowadzenie konkursów w kilku miejskich instytucjach kultury. We wrześniu tego roku mają być ogłoszone konkursy na kandydatów na stanowiska dyrektora EC1 Łódź - Miasto Kultury oraz zastępcy dyrektora ds. specjalistycznego oddziału o nazwie Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź - Miasto Kultury. Także we wrześniu ma być ogłoszony konkurs na dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W lipcu zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora Ośrodka Kultury „Górna”, we wrześniu - konkurs na dyrektora Fabryki Sztuki.

Ogłoszono zaś już konkursy na dyrektorów Teatru „Pinokio” (obecnie to stanowisko pełni Konrad Dworakowski) i Teatru Muzycznego (dyrektorem jest Grażyna Posmykiewicz) - oferty zbierane są do 1 lipca. A od czerwca na stanowisko dyrektora Domu Literatury w Łodzi został powołany Mateusz Sidor (od 2011 roku był dyrektorem Ośrodka Kultury „Górna”), który zastąpił Przemysława Owczarka. „Dom Literatury powstał dzięki energii i pasji łódzkiego środowiska literackiego, które przekonało władze miasta, że skupiona na literaturze samorządowa placówka jest łodzianom potrzebna” - między innymi zapowiedział w oświadczeniu nowy dyrektor. - „Myślę, że Zdzisław Jaskuła i Andrzej Strąk, „ojcowie założyciele” i organizatorzy Domu Literatury chcieli, by stąd wychodził impuls inspirujący łodzian do obcowania z kulturą, ale też do odnajdywania w sobie twórców. Opowieści zawarte w książkach nie są przecież odbiciem życia, ale świadectwem przeżywania egzystencji. Dom Literatury pozostanie wierny tym ideom, bo powstał z myślą o wszystkich łodzianach. Jego misją będzie bowiem powszechność i dostępność. Ale będziemy też podwyższać poprzeczkę”.

Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przewiduje, iż w komisji konkursowej powinno zasiadać: trzech przedstawicieli organizatora, dwóch przedstawicieli ministra kultury, dwóch przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych oraz dwóch przedstawicieli stowarzyszeń zawodowych lub twórczych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki