Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy z Łodzi nauczą się dbać o zieleń i tożsamość miasta?

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Pracownicy ZDiT, którzy niefrasobliwie zezwolili na wycinki drzew, będą się uczyć jak dbać o zieleń. Włodzimierz Adamiak wystąpił z apelem, aby kształcić urzędników w zakresie tożsamości Łodzi

Urzędnicy Zarządu Dróg i Transportu mają już szkolenia z ochrony zieleni, które mieszkańcy Łodzi zafundowali im z budżetu obywatelskiego. Miał być to prztyczek w nos dla urzędników, którzy doprowadzili do wycinki drzew podczas robót drogowych. Być może wkrótce drogowcy będą mieć szkolenia z tożsamości Łodzi. O tym, że urzędników należy uświadomić w tym zakresie, przekonany jest Włodzimierz Adamiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, który na ostatniej komisji ds. rewitalizacji zgłaszał radnym problem z jakością robót drogowych.

Radni z komisji ds. rewitalizacji zajęli się stanowiskiem dotyczącym konieczności zachowania łódzkiej tożsamości w przestrzeni miasta i zobowiązujące urzędników do przygotowania projektów dróg z uwzględnieniem elementów o tożsamości świadczących. Dlaczego? To odzew na apel Włodzimierza Adamiaka.

- Elementarny wydaje mi się problem edukacji łodzian, na czele z urzędnikami, odnośnie tożsamości Łodzi. Podczas remontu ul. Roosevelta zniknął element stanowiący zabezpieczenie witryn (barierka - red.). Był najładniejszym tego typu detalem w Łodzi i jedynym egzemplarzem na Roosevelta - mówi Adamiak. - Zlikwidowano też kilka pięknych, wykutych w granicie podjazdów pod prześwity bramowe. Zmieniono je na standardowe, wykonane z gorszego materiału.

Przeczytaj również: Budżet obywatelski Łodzi: plaża bez dostępu do wody czy szkolenie z sadzenia drzew?

Do tego drogowcy usunęli wyjątkowy właz do kanalizacji i ustawili latarnię niesymetrycznie do osi jezdni. Zamiast na Roosevelta stanęła ona na ul. Piotrkowskiej.

- To wynik niewiarygodnej swawoli i niechlujności projektowej - zaznacza Adamiak. - Przy większej skali remontów podczas rewitalizacji obszarowej takich sytuacji może być więcej. Odwołuję się do tego, by urzędnicy trochę pouczyli się tego miasta, by odwoływali się do literatury.

Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków, zapewnia, że ZDiT ma ponownie zamontować barierkę chroniąca witrynę.

- Odnośnie kamiennych podjazdów padło wytłumaczenie, że były one popękane i ZDiT podjął decyzję, by je wymienić - tłumaczy konserwator zabytków. - Projekty remontów dróg przygotowuje ZDiT i odpowiada za ich realizację.

ZDiT konsultuje z konserwatorem dokumentację budowlaną, ale już nie wykonawczą.

Przeczytaj również: Woonerf na Piramowicza w Łodzi. ZDiT: krzywo ułożone płyty granitowe i za małe krzewy

- Zawsze zdarzą się pomyłki decyzyjne, tak jak w przypadku latarni, która stanęła na Piotrkowskiej zamiast na Roosevelta. Jednak projektu ul. Roosevelta nikt z nami nie uzgadniał - zaznacza Marek Janiak, architekt miasta. - Jestem zrozpaczony, że znikają pewne detale, charakterystyczne dla Łodzi. Społeczeństwo nie ma wpojonego szacunku do tego, co jest. Łatwość wyrzucenia przez drogowca pękniętego krawężnika jest żenująca. Nie zastanawia go, że jak krawężnik ma 100 lat, to jego urok polega na tym, że jest pęknięty.

Ponoć podczas rewitalizacji obszarowej sytuacja ma się poprawić.

- Został powołany zespół ds. odbioru dokumentacji, w skład którego wchodzą urzędnicy z różnych komórek, jak Biuro Architekta Miasta, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej czy miejski konserwator zabytków. Będzie on opiniował dokumentację dotycząca remontów kamienic czy dróg - mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji.

Fakty

Szkolenie dla pracowników Zarządu Dróg i Transportu, które ma dotyczyć ochrony zieleni miejskiej i dbania o nią, ma zostać zorganizowane wiosną tego roku. Wysłani na nie zostaną wybrani pracownicy ZDiT.

Obecnie na odbiory inwestycji konserwatorzy zabytków zapraszani są wtedy, gdy dany obszar jest objęty ich nadzorem.

Sebastian Bulak, radny PiS, złożył interpelację dotyczącą zagospodarowania elementów infrastruktury, które zniknęły z ul. Piotrkowskiej podczas jej remontu.

Wiceprezydent Ireneusz Jabłoński poinformował radnego, że materiał rozbiórkowy z modernizowanych ulic jest wykorzystywany do napraw cząstkowych. I tak na ul. Tuwima między Sienkiewicza a Piotrkowską zainstalowano 6 kompletnych słupów oświetleniowych i 4 wysięgniki zamontowane na elewacjach budynków. Natomiast pojedyncze stojaki rowerowe rozdysponowano do szkół lub ustawiono w lokalizacjach zgłaszanych przez mieszkańców. ZDiT nie ma jednak danych co do ich ilości.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 18 - 24 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki