Uwaga młodzi kierowcy! Wkrótce będziecie jeździć z zielonym...

  Uwaga młodzi kierowcy! Wkrótce będziecie jeździć z zielonym listkiem

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Obowiązek przyklejania zielonego listka funkcjonował już w latach 80

  Obowiązek przyklejania zielonego listka funkcjonował już w latach 80 ©Grzegorz Gałasiński

  Młodzi kierowcy będą musieli mieć się na baczności. Już niedługo każdy z nich będzie musiał przykleić do swojego samochodu zielony listek. Wszystko po to, by inni kierowcy wiedzieli, z kim mają do czynienia na drodze. Poza tym świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy obowiązywać będą inne ograniczenia prędkości niż starszych doświadczeniem kolegów.
  Obowiązek przyklejania zielonego listka funkcjonował już w latach 80

  Obowiązek przyklejania zielonego listka funkcjonował już w latach 80 ©Grzegorz Gałasiński

  - Zielony listek to dobry pomysł. Ten obowiązek funkcjonował już w latach 80. Oznaczenie samochodu świeżo upieczonego kierowcy to sygnał dla pozostałych uczestników ruchu. Młody kierowca może i powinien liczyć na pomoc innych - podkreśla Zdzisław Popławski, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców oraz właściciel łódzkiej szkoły jazdy. - Oczywiście, na pewno na drogach nie będzie brakować bezmyślnych kierowców, którzy będą trąbić na auta z zielonym listkiem. Ale tego nie unikniemy. Ciągle, niestety, funkcjonuje powiedzenie, zielony listek z przodu, zielony listek z tyłu, a głąb w środku. Mnie ten żart nie śmieszy.

  Oprócz jeżdżenia z zielonym listkiem, młodzi kierowcy będą musieli też zdjąć nogę z gazu. Na drodze nie będą mogli przyspieszyć bardziej niż do stu kilometrów na godzinę. Te ograniczenia mają obowiązywać ich przez dwa lata.

  - Nadzór nad świeżo upieczonymi kierowcami jest potrzebny - mówi Popławski. - Z doświadczenia wiem, że najgorzej jeżdżą ci, którzy prawo jazdy mają średnio półtora roku. Tuż po odebraniu dokumentu starają się kierować jak najlepiej. Ale potem uczą się złych zachowań od innych kierowców. Nie mają doświadczenia i często dochodzi do wypadku.

  Do tragedii doszło na przykład w grudniu 2011 roku. Przed północą na alei Włókniarzy w Łodzi 18-letnia kierująca oplem tigrą, w wyniku niedostosowania prędkości do warunków jazdy, straciła panowanie nad samochodem, zjechała na chodnik, a następnie uderzyła w budynek.

  Okazało się, że samochodem, przystosowanym dla czterech osób, łącznie z kierującą jechało pięć osób w wieku od 17 do 21 lat. Na miejscu zginęła 18-letnia pasażerka, 21-letni pasażer został zabrany z miejsca wypadku w stanie krytycznym. Chłopak zmarł nad ranem w szpitalu. Hospitalizowane były jeszcze dwie osoby. Kierująca była trzeźwa. Prawo jazdy miała zaledwie od tygodnia. Budynek, w który wjechała, nadawał się do rozbiórki. Na szczęście nikogo w nim nie było.

  Według danych wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, zdarzeń z udziałem młodych kierowców jest coraz mniej, ale za to wypadki kończą się coraz tragiczniej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku młodzi kierowcy (w wieku od 18 do 24 lat) spowodowali 1.662 kolizje i 321 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 437 zostało rannych. W analogicznym okresie tego roku było to 1.618 kolizji drogowych i 288 wypadków, w których śmierć poniosło 26 osób, rannych zostało 368 osób.

  CZYTAJ TEŻ: Policja potwierdza, że młodzi kierowcy powodują coraz mniej wypadków i jeżdżą bezpieczniej

  - Kierowców w tej kategorii wiekowej charakteryzuje nie tylko brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, ale także brak wyobraźni - mówi podinsp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Małe umiejętności młodych kierujących powodują, że mają mniejsze szanse na wyjście obronną ręką z niebezpiecznych sytuacji. Młodzi kierowcy są często bezkrytyczni względem siebie, pasjonują się rywalizacją, chcą zaimponować rówieśnikom szybkością i niebezpiecznymi manewrami. Presja kolegów pcha ich do popisów i coraz większego ryzyka, a w konsekwencji popełniają tragiczne w skutkach błędy. Zapominają, że na miano dobrego kierowcy pracuje się latami i sam kurs prawa jazdy nie wystarczy.

  Tragiczne konsekwencje towarzyszą na przykład powrotom z dyskoteki, nad ranem, z nadmierną prędkością, pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jak również przewożenie większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym.

  CZYTAJ TEŻ: Pijani kierowcy powodują w Łódzkiem coraz więcej śmiertelnych wypadków[/b]

  - Bardzo ważnym czynnikiem, mającym wpływ na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa wśród młodych kierujących, jak wskazują badania, jest wprowadzenie prawa jazdy na próbę - mówi podinspektor Kącka. - Młody kierowca znajduje się wówczas pod specjalnym nadzorem. Musi doskonalić umiejętności. Jest to szczególnie ważne, bo koncentracja na zdaniu egzaminu spycha na dalszy plan kształtowanie bezpiecznych zachowań w ruchu i odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo.

  Nowe przepisy mają wejść w życie w 2016 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (38)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  starzy kierowcy

  mody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  wszyscy najezdzacie tylko na mlodych a starzy kierowcy to jak jezdza ? Maja co prawda duze doswiadczenie a co z umiejetnosciami ? slepi glusi a do tego ten refleks...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Można tylko po co?????

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Ja w kwestii formalnej. A co jeśli młody kierowca weźmie samochód od doświadczonego na 3h??? Ma mu poobklejać autko a potem to zdzierać ???? Nie oszukujmy się żadne przyklejanie listków nie pomoże...rozwiń całość

  Ja w kwestii formalnej. A co jeśli młody kierowca weźmie samochód od doświadczonego na 3h??? Ma mu poobklejać autko a potem to zdzierać ???? Nie oszukujmy się żadne przyklejanie listków nie pomoże do póki ten co siedzi za kierownicą między tymi listkami nie będzie myślał i czuł się odpowiedzialny. Ja mam prawko od 94 roku, nigdy nie miałem żadnego zielonego listka na aucie a mimo to nie spowodowałem ani nawet nie uczestniczyłem w kolizji (bo myślałem za innych), nie mam żadnych punktów karnych a mandat tylko jeden za parkowanie na trawniku - na którym nie było trawy....Największy problem kierowców to jest to, że wiedzą lepiej niż ci co ustawiają znaki. Jest 50 jedź 50 co z tego, że droga prosta i widoczność po horyzont - może jest coś czego nie jesteś w stanie przewidzieć - szkoła gdzieś z boku między zaroślami czy coś takiego. Oczywiście że jestem daleki i sam nie jestem ślamazarą za kierownicą ale prędkości nie przekraczam i min dlatego zawsze jak do tej pory ilość wyjazdów =powrotom. Kiedyś po roku lub dwu posiadania prawka na spotkaniu rodzinnym w którym uczestniczył min. wujek PRL-owski kierowca rajdowy piałem jaki to ja jestem super kierowca - skwitował to jednym zdaniem - to ja ci zazdroszczę ja mam 40 lat prawo jazdy, licencje rajdową i nadal nie umiem jeździć i przewidzieć wszystkiego....zamknąłem się zawstydzony. Morał i prawda płynąca z tego spotkania jest taka, że młodych kierowców gubi po prostu pycha, niedoświadczenie, i przecenianie własnych możliwości...a tego paragrafami nie zmienią ani tym bardziej listkami.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to Ci powiem, Mam 2/3 kierowcy rajdowego z czasów PRL

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  I wierz mi, Twój wój ma rację, tak wtedy otrzymywalo się licencję że teraz z czystym sumieniem można powiedzić ..." i nadal nie umiem jeździć ".


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w odp

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  ... ale nie zaprzeczysz, że zielony listek to bzdura - skoro większość kierowców nie zwraca uwagi na "L" - to co dopiero na mały zielony listek.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @ŁodzianinPK

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Kilka razy stał przede mną samochód z zielonym listkiem. Kierowcy w tak oznakowanych samochodach robią różne dziwne rzeczy np. ruszając, zbyt szybko puszczę pedał sprzęgła, to znów zbyt gwałtownie...rozwiń całość

  Kilka razy stał przede mną samochód z zielonym listkiem. Kierowcy w tak oznakowanych samochodach robią różne dziwne rzeczy np. ruszając, zbyt szybko puszczę pedał sprzęgła, to znów zbyt gwałtownie zahamują innym razem z włączonym kierunkowskazem zasuwają przez pół miasta. Listek w tedy pokazuje z kim ma się do czynienia i jedzie sie ostrożniej.
  No przynajmniej ja mam dużą wyrozumiałość dla ludzi w samochodach tak oznakowanych.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kuleje szkolenie

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  Przykłady, które podałeś powinny być wyeliminowane w trakcie kursu na prawko. Osoba , która popełnia takie błędy nie powinna dostać uprawnień do samodzielnego kierowania pojazdami - a skoro dostaje...rozwiń całość

  Przykłady, które podałeś powinny być wyeliminowane w trakcie kursu na prawko. Osoba , która popełnia takie błędy nie powinna dostać uprawnień do samodzielnego kierowania pojazdami - a skoro dostaje bo takie sytuacje się zdarzają tzn, że nie jest potrzebny zielny listek tylko zreformowanie "nauki jazdy" - i nie mówię o bzdurnych pytaniach o wymiary tablicy rejestracyjnej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lol

  Alisha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Tylko zeby wyeliminowac takie bledy trzeba troche pojezdzic. Na kursie na prawko mozna zalapac podstawy i pozniej zdac egzamin(ktory polega wlasciwie tylko na tym, zeby miec szczescie, bo faktyczne...rozwiń całość

  Tylko zeby wyeliminowac takie bledy trzeba troche pojezdzic. Na kursie na prawko mozna zalapac podstawy i pozniej zdac egzamin(ktory polega wlasciwie tylko na tym, zeby miec szczescie, bo faktyczne umiejetnosci weryfikuje raczej kiepsko), ale po 30 h z instruktorem, ktory potrafi zahamowac jeszcze kilometr od skryzowania, a w razie czego wszystko za ciebie zrobi, NIGDY nie nauczysz sie jezdzic, nie ma takiej mozliwosci zeby po kursie byc dobrym kierowca ktory nie popelnia bledow. Ludzie latami nabieraja doswiadczenia i wprawy. Samochod potrafi zgasnac i doswiadczonemu kierowcy, co dopiero uczacemu sie? Zeby bylo tak jak mowisz to trzeba by zrobic kursy na ktorych trzebaby bylo zrobic 100 godzin teorii i 200 praktyki, a jest to niemozliwe. Zapomnial wol jak cieleciem byl? Moim zdaniem jest to dobry pomysl, zeby poczatkujacy mieli chociaz delikatnie oznakowane samochody, wtedy inni wiedzieliby, ze prawdopodobienstwo ze taka osoba popelni blad jest wieksza niz przy starych kierowcach. Pamietam swoja nauke jazdy kilka lat temu - samochod zgasl na skrzyzowaniu, a z tylu zaraz slychac klaksony. gdzie ludzie maja sie uczyc jezdzic jak nie na drodze? Na wielkim placu to nawet malpa pojedzie i ruszy. Fakt, ze nie pma czasu na zastanawianie sie, ale wyrozumialosc dla mlodych kierowcow by sie jednak przydala. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto to jest " młody kierowca" ?

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  1 - Wiek do 21 lat?
  2 - rawo jazdy przez pierwszy rok?
  3 - Kierowca z 40sto letnim stażem któremu policja odebrała prawo jazdy i musiał je zrobić na nowo?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Czy listek to wstyd?. Ktoś kto myśli że to wstyd potwierdza jego potrzebę bo wydaje się takiemu asowi że może startować w wyścigach. Panowie i panie wstydliwi trochę pokory.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nastepny idiotyzm

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  po pierwsze - z samochodu rzadko korzysta jedna osoba - wiec co? listek na przyssawki? kto i ile na produkcji tego gadzetu zarobi?
  po drugie zalania widocznosc
  a po trzecie moze by jakies...rozwiń całość

  po pierwsze - z samochodu rzadko korzysta jedna osoba - wiec co? listek na przyssawki? kto i ile na produkcji tego gadzetu zarobi?
  po drugie zalania widocznosc
  a po trzecie moze by jakies referendum,zeby poslowie odczepili sie od kodeksu drogowego i zajeli gospodarka?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zielony liść

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Pijakom i narkomanom, powracającym z dyskotek to pomoże jak umarłemu kadzidło.
  "Na drodze nie będą mogli przyspieszyć bardziej niż do stu kilometrów na godzinę"-mam nadzieję,że nie w obszarze...rozwiń całość

  Pijakom i narkomanom, powracającym z dyskotek to pomoże jak umarłemu kadzidło.
  "Na drodze nie będą mogli przyspieszyć bardziej niż do stu kilometrów na godzinę"-mam nadzieję,że nie w obszarze zabudowanym!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Liść

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Jestem za ,powinno to prawo działac 10 lat wstecz - zobaczcie co wyprawiają młodzi kierowcy .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez sensu

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

  Dlaczego osoba, która uczyła się jeździć od 12 roku życia, zdała za pierwszym razem i świetnie panuje nad kierownicą ma być porównywana z blondynką, która zdała za ósmym razem dzięki łasce...rozwiń całość

  Dlaczego osoba, która uczyła się jeździć od 12 roku życia, zdała za pierwszym razem i świetnie panuje nad kierownicą ma być porównywana z blondynką, która zdała za ósmym razem dzięki łasce egzaminatora? Gdzie tutaj logika? Jak dla mnie to egzaminator podczas jazd powinien zdecydować czy dany kierowca zasługuje na takiego liścia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Liść

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Czy mądry tatuś uczył 12 - letnie dziecko prowadzić auto ???????????????


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  panie Liść

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  madry tatus uczy dziecko przepisow drogowych jak tylko zaczyna chodzic, a prowadzic auto jak siegnie nogami do pedalow i glowa mu nad deske rozdzielcza wystaje - w ten sposob unika sie robienia z w...rozwiń całość

  madry tatus uczy dziecko przepisow drogowych jak tylko zaczyna chodzic, a prowadzic auto jak siegnie nogami do pedalow i glowa mu nad deske rozdzielcza wystaje - w ten sposob unika sie robienia z w sumie prostej czynnosci tego co mamy w PL - robienia z prawa jazdy fetysza, a z prowadzenia auta sztuki na miare namalowania Mony Lisy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda

  les (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

  tylu idiotów krytykujących zielony listek to jeszcze nie widziałem-czy każdy to Kubica który miał też wpadki.Zielony listek to jest to.Pseudo szpenie kirownicy zamknijcie się-idiotów w naszym kraju...rozwiń całość

  tylu idiotów krytykujących zielony listek to jeszcze nie widziałem-czy każdy to Kubica który miał też wpadki.Zielony listek to jest to.Pseudo szpenie kirownicy zamknijcie się-idiotów w naszym kraju już dosyć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobry pomysł, ale...

  Realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 30

  Kobiety powinny jeździć z zielonym listkiem przez całe życie, do tego tylko po chodniku i tylko 5 km/h.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolego

  les (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  a ty baranie w konia i polnymi drogami


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koleżanko

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Kolezance tez by sie koń przydał od czasu do czasu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo