Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzależnienie dziecka od smartfona i komputera. Kiedy i gdzie szukać pomocy? Jak leczyć uzależnienie od internetu bezpłatnie w ramach NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych. Bywa, że zmienia się to w uzależnienie i trzeba szukać pomocy specjalisty. Można to zrobić prosto i bezpłatnie na NFZ.

Uzależnienie od internetu. Kiedy korzystanie ze smartfona lub komputera staje się niebezpieczne?

Dzieci i młodzież wpatrują się w smartfony i ekrany komputerów przez wiele godzin dziennie. A po powrocie z wakacji będą robić to jeszcze dłużej niż latem. Bywa, że sytuacja wymyka się spod kontroli i dzieci wpadają w e-uzależnienie. Z drugiej strony bez dostępu do internetu trudno dziś funkcjonować. Kiedy trzeba szukać pomocy i gdzie ją znaleźć?

Kiedyś za niebezpieczne dla zdrowia psychicznego uważano korzystanie przez dziecko z urządzeń elektronicznych ponad cztery godziny dziennie poza czasem przeznaczonym na naukę. Dziś nie jest łatwo określić taką granicę, bo internet w telefonie czy tablecie towarzyszy dziecku niemal przez całą dobę. Jednak specjaliści mają dla rodziców kilka rad.

- Zwróćmy się o pomoc, gdy jako rodzice czujemy niepokój – radzi Tomasz Kołodziejczyk, terapeuta z łódzkiego MONAR-u.

Co zaś powinno nas niepokoić?

- Gdy mamy wrażenie, że dziecko nie kontroluje swojego zachowania, gdy nie przestrzega wyznaczonego przez nas czasu grania, albo gdy z powodu siedzenia przed komputerem zaniedbuje ważne sprawy- wylicza terapeuta.

Pomoc specjalisty od e-uzależnień. Jak ją znaleźć bezpłatnie na NFZ?

Gdy widzimy, że dziecko potrzebuje pomocy powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Jest to bardzo proste. W Łodzi do czerwca 2024 r. trwa pilotaż programu przeciwdziałania e-uzależnieniom u dzieci. Pomoc w tym zakresie świadczy MONAR przy ul. Tuszyńskiej 123/125 w Łodzi (tel. 884 882 558, meil: [email protected]). Do MONAR-u bez żadnego skierowania można zgłosić każde dziecko w wieku szkolnym – od 7 lat aż do ukończenia szkoły średniej. Leczenie jest bezpłatne w ramach NFZ. Może trwać do 12 tygodni, obejmuje m. in. porady lekarskie, psychologiczne, sesje terapeutyczne indywidualne i grupowe.

Pomoc w uzależnieniach od internetu także w ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej

Jeśli mieszkamy poza Łodzią możemy zgłosić się z dzieckiem do jednego z działających w całym regionie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Można w nich liczyć na wsparcie psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych – również tu pomoc udzielana jest bezpłatnie na NFZ i bez skierowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki