Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

VII Światowy Dzień Ubogich w Łodzi. Wydarzenia będą trwać tydzień, koordynuje je łódzka Cartias

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
W niedzielę (19 listopada) w całym Kościele katolickim obchodzony jest VII Światowy Dzień Ubogich. Hasłem tegorocznych obchodów jest cytat ze starotestamentowej Księgi Tobiasza "Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka".

Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest także w Łodzi, koordynatorem obchodów jest Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Obchody rozpoczną się o godz. 12.30 mszą św. w łódzkiej katedrze, której przewodniczyć będzie kardynał Grzegorz Ryś. Msza św. odprawiona zostanie przede wszystkim dla organizacji pomagającej ubogim oraz jej podopiecznych. Natomiast w godz. 14-18 przed katedrą stanie miasteczko namiotowe z różnoraką pomocą dla osób ubogich. Jak w każdą niedzielę osoby w kryzysie będą mogły otrzymać ciepły posiłek, koce i ubrania.

Ale będzie też można uzyskać pomoc od miejskich instytucji dla osób w mniej dramatycznych sytuacjach, np. w kłopotach finansowych. Zarząd Lokali Miejskich oddeleguje osobę, która zajmuje się programem odpracowania zadłużenia czynszowego lub rozłożenia go na raty. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi umożliwi spotkanie ze specjalistą od upadłości konsumenckiej. Będą też pracownicy socjalni MOPS i steetworkerzy, psychologowie, terapeuci, doradcy zawodowi i specjaliści od leczenia uzależnień.

Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi podkreśla, że włączanie się w tego typu akcje jest bardzo ważne.

- Dzięki temu mamy możliwość dotrzeć z pomocą do osób, które na co dzień nie odwiedzają naszych placówek - mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi.

Nie zabraknie też gotowych do rozmów osób duchownych oraz różańców rozdawanych przez wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Dla ułatwienia wszystkie osoby zajmujące się pomocą podczas akcji będą mieć identyfikatory z imieniem, nazwiskiem i funkcją. Do takich osób będzie można w dowolnym momencie podejść.

Dodatkowo o godz. 16 w łódzkiej katedrze odbędzie się recital organowy organizowany we współpracy z Filharmonią Łódzką. Pprof. Krzysztof Urbaniak wykona łatwe w odbiorze utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego, Jana Sebastiana Bacha i własne.

Ale wydarzenia związane z VII Światowym Dniem Ubogich trwają przez cały obecny tydzień. Na przykład we wtorek (14 listopada) w godz. 10-15 w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22b odbędą się Targi Pracy i Rozwoju, będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach i zrobić sobie zdjęcie do CV. Tego samego dnia o godz. 15.30, w siedzibie Centrum Służby Rodzinie, przy ul. Broniewskiego 1A, odbędzie się panel ekspercki: "Niewidzialni - kobiety i dzieci w kryzysie bezdomności".

Natomiast w środę (15 listopada) godz. 17 w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 odbędą się warsztaty dla mieszkańców pt. „Różne twarze bezdomności”. W czwartek (16 listopada) o godz. 16. 30 w Kinie Charlie osoby w kryzysie bezdomności obejrzą film „Święto Ognia” a następnie spotkają się z Kingą Preis.

Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej podkreśla, że warsztaty i spotkania mają zmienić spojrzenie mieszkańców Łodzi na osoby ubogie bądź bezdomne.

- Chcemy pokazać, że powinniśmy być wrażliwi na tych ludzi. To nie tylko ci, którzy sami zasłużyli na swój los, ale też ci, którym w pewnym momencie życia czegoś zabrakło - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki