Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W całym kraju susza. Mimo opadów, dotyka wszystkich upraw w Polsce. Jakie będą żniwa 2023? W tych województwach jest najgorzej

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rolnicy martwią się o swoje uprawy. Plony pszenicy, rzepaku czy kukurydzy mogą być w tym roku mniejsze.
Rolnicy martwią się o swoje uprawy. Plony pszenicy, rzepaku czy kukurydzy mogą być w tym roku mniejsze. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Brak opadów, zwłaszcza na przełomie maja i czerwca, zwiększył deficyt wody dla roślin uprawnych. To powoduje, że w wielu regionach Polski utrzymuje się susza rolnicza. Największym zasięgiem objęte są uprawy jare. Żniwa 2023 mogą nie być więc tak obfite, jak oczekują tego gospodarze.

Spis treści

Susza w większości kraju. Będą utraty plonów

Powracające upały, nawet przeplatane nagłymi opadami deszczu, wpływają na to, że susza rolnicza utrzymuje się dalej. Dodatkowo duża prędkość wiatru i mimo wszystko, małe opady atmosferyczne, potęgują zjawisko. Tegoroczne zbiory mogą być słabsze, wielu rolników martwi się nie tylko o zboża jare, ale też o plony jesienne, np. kukurydzy, którą zaczyna się zbierać we wrześniu. Niektóre uprawy już teraz nie są zbyt wysokie, jeśli w najbliższym czasie nie popada, kwitnienie będzie słabe.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w piątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy.

W tych regionach największy deficyt wody

Raport dot. klimatycznego bilansu wody objął okres od 1 maja do 30 czerwca, wartości opracowano dla wszystkich gmin Polski. Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, w efekcie niedobór wody objął cały kraj.

Największy deficyt wody notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Równiny Słupskiej, Wysoczyzny Damnickiej, Żuław od -220 do -249 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -200 do -229 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe od tego obszaru od -120 do -199 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm, czytamy w raporcie IUNG.

Te uprawy susza dotknęła najmocniej

Susza rolnicza objęła 15 województw, jedynie woj. podkarpackie nie zostało ujęte w tym zestawieniu. We wskazanym okresie susza wystąpiła we wszystkich monitorowanych uprawach, a więc:

 • zbożach jarych,
 • zbożach ozimych,
 • rzepaku i rzepiku,
 • krzewach owocowych,
 • kukurydzy na ziarno,
 • kukurydzy na kiszonkę,
 • roślinach strączkowych,
 • truskawkach,
 • tytoniu,
 • chmielu,
 • drzewach owocowych,
 • warzywach gruntowych,
 • ziemniaku,
 • buraku cukrowym.

Jak wskazują analizy, największy zasięg objął zboża jare, a więc te, które niedługo będą zbierane. Zagrożenie dotyczy ponad 60 proc. gmin. Wysoki wskaźnik odnotowano też w przypadku rzepaku, rzepiku, krzewów owocowych, zbóż ozimych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, roślin strączkowych i truskawek.

Pola proszą się o deszcz, trzeba jednak poczekać

Choć pogoda na najbliższe dni zapowiada się przyjemnie dla wczasowiczów, dla rolników jest zmorą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że od piątku znów napłynie ciepłe powietrze, będzie dużo słońca i mało wiatru. W weekend słupki termometrów przekroczą 30 stopni Celsjusza. Ostre promienie słońca nie sprzyjają odsłoniętym uprawom, dopiero we wtorek aura zacznie się stabilizować. Zamiast upałów, pojawią się burze, a to oznacza choć odrobinę deszczu.

Źródło: IUNG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W całym kraju susza. Mimo opadów, dotyka wszystkich upraw w Polsce. Jakie będą żniwa 2023? W tych województwach jest najgorzej - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki