WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  W fabryce Stolarowa w Łodzi powstaje wielki outlet [ZDJĘCIA]

  W fabryce Stolarowa w Łodzi powstaje wielki outlet [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tam wygląda kompleks dawnej Fabryki Wyrobów Bawełnianych Braci Stolarow w Łodzi
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Po secesyjnej maszynowni z przełomu XIX i XX wieku, która była jednym z najcenniejszych obiektów dawnej fabryki Włodzimierza Stolarowa u zbiegu ulic Rzgowskiej i Dąbrowskiego w Łodzi, zostały tylko gruzy. Na jej miejscu powstanie Fabryczne Centrum Wyprzedaży Ubrań i Obuwia Markowych Firm.
  Wyburzanie maszynowni zaniepokoiło miłośników łódzkich zabytków, mających w pamięci niedawne wyburzenia willi Langego przy ulicy Zgierskiej i zajezdni tramwajowej u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kilińskiego. Jest to tym bardziej niepokojące, że budynki pofabryczne są w trakcie wpisywania do rejestru zabytków.

  CZYTAJ: Inwestorzy niszczą łódzkie zabytki jak barbarzyńcy [ZDJĘCIA]

  - Rozbiórkę prowadzimy legalnie, ponieważ dostaliśmy zgodę Urzędu Miasta Łodzi - twierdzi Wojciech Matuszewski, administrator terenów pofabrycznych w imieniu właściciela - spółki Faktory (branża nieruchomości).

  Potwierdza to miejski konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska. - Trzy lata trwały rozmowy miasta z inwestorem - mówi. - Zależało nam, aby ożywić to miejsce. W końcu osiągnęliśmy kompromis. Zgodziliśmy się na rozbiórkę dawnej maszynowni, która była w złym stanie technicznym, ale pod warunkiem, że zostanie odtworzona w tym samym miejscu.

  Wyburzenie maszynowni to pierwszy etap prac, zmierzających do budowy w tym miejscu potężnego outletu pod nazwą Fabryczne Centrum Wyprzedaży Ubrań i Obuwia Markowych Firm. Pani konserwator zapewnia, że podczas tej inwestycji zabytkowe budynki zostaną odnowione i wkomponowane w przyszły outlet. A to oznacza, że ożyje m.in. wielka - przypominająca warownię średniowieczną - przędzalnia z dwoma basztami po bokach, która stoi pusta i niszczeje.

  - Szkoda, że zburzono dawną maszynownię. Uważam, że można było ją uratować i wyremontować. Wprawdzie zostanie ona zrekonstruowana, ale nie będzie to już ten sam budynek. Stąd żal - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

  Szygendowski ujawnia, że trzy tygodnie temu do właścicieli dawnej fabryki Stolarowa wysłano zawiadomienie o tym, że zostanie ona wpisana do rejestru zabytków. Adresaci odebrali pismo, jest na to potwierdzenie. Wykaz obejmuje 22 obiekty, będące w ewidencji zabytków. Są to m.in.: zburzona właśnie maszynownia, przędzalnia, farbiarnia, kantor i apretura.

  Czy wszystkie te obiekty zostaną wpisane do rejestru? - Chcemy wpisać ich jak najwięcej, gdyż fabryka Stolarowa jest bardzo cenna z punktu widzenia architektonicznego i historycznego - uważa Szygendowski. - Decyzje zapadną po kontroli, którą przeprowadzimy na miejscu w połowie sierpnia.

  Nad fabryką unosi się jakieś fatum. Nie dość, że w środę zakończono wyburzanie maszynowni (była w kiepskim stanie z powodu pożaru w 1997 roku), to także w środę ktoś zapewne podpalił stylowy, piętrowy budynek mieszkalny. Na miejscu były trzy wozy strażackie i radiowóz policyjny.

  Strażacy nie ukrywali, że to co najmniej trzeci pożar tego budynku w ostatnich miesiącach. Raz ogień podłożono w kilku miejscach, a więc nie ma mowy o przypadkowym zaprószeniu. Nic więc dziwnego, że obiekt obrócił się w ruinę bez dachu.

  ZOBACZ: Pożar w dawnych zakładach braci Stolarow [ZDJĘCIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo