Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi kolejka po czipy. Polski rekord czworonogów, którym wszczepiono pod skórę czip ze znacznikiem

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Psy, koty i dwa króliki zostały dziś (sobota, 2.07) zostały zaczipowane na parkingu CH Retkinia przy ulicy Maratońskiej w Łodzi. Specjalny czipobus obsługiwali przedstawiciele Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal, która gromadzi dane czworonogów i ich opiekunów, by w razie zagubienia można było pupila szybko odnaleźć. Do Łodzi przyjechali na zaproszenie kierownictwa centrum handlowego. Zwierzęta czipowane były za darmo. Oznakowano w ten sposób około stu czworonogów.

Tygrysek, Kropek, Zosia i Zuzia to cztery koty, które do czipowania przywiózł ich opiekun Jacek Wałda. Koty panicznie bały się czipowania, ale będą mogły wychodzić na zewnątrz.

Chcę założyć automat w domku, żeby sobie wchodziły i wychodziły i były bezpieczne, bo w mojej okolicy są lisy i koty giną, więc żeby były bezpieczne - tłumaczy Jacek Wałda.

Specjalnie na tę akcję do Łodzi przyjechała też Izabela Misiak z Turku, żeby zaczipować swojego 3,5 miesięcznego szczeniaczka rasy shiba inu o imieniu Diego.

Warto, żeby pies miał czip, bo mieszkam na wsi, więc gdyby się zgubił chciałabym go szybko znaleźć - dodaje kobieta.

Zwierzęta były czipowane certyfikowane znacznikami ze specjalną powłoką antymigracyjną niemieckiego producenta. Ta powłoka uniemożliwia przesuwanie się znacznika pod skórą. Wszczepiony po lewej stronie karku nie powinien zmienić swojego miejsca. W przypadku czipów bez tej powłoki może się zdarzyć, że znajdziemy go nawet pod brzuchem, czy na plecach.

Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania wśród łodzian. Wczoraj (w piątek przyp. red.) byliśmy w Milanówku pod Warszawą, ale chętnych nie było aż tak wielu - mówi Artur Lencznarowicz, kierownik biura zarządu Safe-animal.

W bazie danych rejestrowane są przede wszystkim psy i koty, ale opiekunowie rejestrowali też wiewiórki, papugi, żółwie i inne. W dwóch polskich bazach zrzeszonych w Euronetpecie zarejestrowanych jest 3,5 miliona zwierząt. Safe-animal jest największą taką bazą (2,5 miliona zwierząt), która współpracuje m.in. z łódzkim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt przy ul. Marmurowej, które korzysta z tej bazy wprowadzając do niej czipowane zwierzęta i weryfikując w niej te zagubione.

Sobotnie czipowanie i rejestracja odbywały się za darmo. Jeśli chcemy to zrobić w gabinecie weterynaryjnym zapłacimy 20-50 zł. Ważne, by dopilnować, czy weterynarz rejestruje czip w bazie. Czhipowanie ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy w bazie istnieje aktualny numer telefonu do opiekuna zwierzęcia. Tylko wtedy można się z nim błyskawicznie skontaktować, gdy ktoś znajdzie zagubionego czworonoga. Jeżeli zmieniamy numer telefonu trzeba go uaktualnić w bazie. Może to zrobić administrator, który wprowadzał czip, czyli schronisko, weterynarz lub my sami, bo można rejestracji dokonać osobiście. Wówczas zmiana danych jest bezpłatna.
Czipobus Safe-animal jeździ przez całe wakacje po Polsce na zaproszenie lokalnych fundacji pro zwierzęcych, samorządów lub placówek handlowych. Nie jest wykluczone, że czipobus wróci do Łodzi jeszcze pod koniec wakacji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi kolejka po czipy. Polski rekord czworonogów, którym wszczepiono pod skórę czip ze znacznikiem - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki