Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi pilnie potrzebne są rodziny zastępcze. Tylko prawdziwa rodzina daje dzieciom szansę na prawidłowy rozwój

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Piotr Rydzewski, dyrektor Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej zachęca do tego, by zostać rodziną zastępczą.
Piotr Rydzewski, dyrektor Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej zachęca do tego, by zostać rodziną zastępczą. MOPS
Dwa tysiące dzieci w Łodzi doświadczyło kryzysu rodzinnego i zostało odebrane biologicznym rodzicom. Blisko 500 z pośród nich nadal mieszka w instytucjonalnych domach dziecka. To dla nich poszukiwane są rodziny zastępcze. Tylko taka forma wsparcia daje im szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

Nawet najlepiej prowadzony dom dziecka będzie tylko placówka opiekuńczą, w której dzieci nie mają szans zaznać rodzinnej atmosfery, radości i szansy na prawidłowy rozwój. Po prostu nie pozwalają na to warunki. Taka placówka powinna służyć jedynie doraźnej pomocy, gdy dziecko lub dzieci zabierane są od rodziców w trybie natychmiastowym i trzeba im natychmiast zapewnić wsparcie. Pobyt w domu dziecka powinien trwać jak najkrócej to możliwe, a dzieci powinny trafiać do rodzin zastępczych.

Piecza zastępcza to nie adopcja i trwa jedynie do czasu, kiedy podopieczni osiągną wiek 18 lat lub za zgodą rodziny zastępczej nie dłużej niż do 25 roku życia.

W tym czasie naszym zadaniem jest takie postępowanie, żeby te dzieci w przyszłości mogły sprawnie funkcjonować w społeczeństwie, żeby nie poszły w ślady swoich biologicznych rodziców, żeby nie stały się klientami opieki społecznej, albo nie trafiły do więzienia - tłumaczy Piotr Rydzewski, dyrektor Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej w Łodzi.

Aktualnie w Łodzi potrzebne są rodziny zastępcze dla 400 dzieci mieszkających w domach dziecka lub przebywających w pogotowiach opiekuńczych (czas pobytu to maksymalnie 10 miesięcy). Wiele z tych dzieci to dzieci z niepełnosprawnościami, zdiagnozowanym lub niezdiagnozowanych FAS-em (alkoholowy zespół płodowy), rodzeństwa. Historie dzieci, które najpilniej potrzebują rodziny zastępczej można znaleźć na facebooku "Rodzina jest dla dzieci". Kampania prowadzona od wielu lat w Łodzi, najpierw przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a potem przez wyodrębnioną z niego instytucję Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej, skutecznie pozwala działać w tym kierunku. Niestety wiele osób boi się zostać rodziną zastępczą, bo kojarzy to z adopcją dzieci. Tymczasem jest to po prostu bardziej przyjazna dla dzieci forma pieczy zastępczej.

Dzieci trafiają pod opiekę przeszkolonych rodziców i żyją w normalnej rodzinie, dzięki czemu można im poświęcić więcej uwagi i czasu. Przy okazji uczą się normalnego życia, bez przemocy psychicznej i fizycznej jakiej doświadczały w rodzinny domu - dodaje Piotr Rydzewski.

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Każdy kto skończy specjalistyczny kurs i szkolenie tym kierunku i spełni odpowiednie warunki. Wiele ośrodków preadopcyjnych prowadzi szkolenia w taki sposób, że osoby zdecydowane na adopcję podejmują decyzję o zostaniu rodziną zastępczą. Z tym, że adoptować dziecko może jedynie małżeństwo, w przypadku rodzin zastępczych może nią zostać:

  • singiel lub singielka
  • wdowiec lub wdowa
  • emeryt
  • para w związku nieformalnym

Niezawodowa rodzina zastępcza to taka, w której dorosły opiekun prowadzi normalne życie - pracuje i wychowuje dzieci w pieczy zastępczej (nie wyklucza to posiadania własnych, małoletnich dzieci). Na dziecko z pieczy otrzymuje odpowiednio 899 zł miesięcznie - w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej lub 1 tysiąc 361 zł miesięcznie - w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka. Ponadto na konto rodzica zastępczego (może nim być jedno z małżonków) wpływają przewidziane prawem środki takie jak 800 plus co miesiąc i 300 plus raz w roku. Przewidziane są również jednorazowe dodatki na zakup potrzebnych dziecku akcesoriów, ubrań, zabawek, artykułów szkolnych oraz dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego, dodatki dla dziecka z niepełnosprawnościami itd.

Rodzice zastępczy mają specjalne grupy wsparcia, a w każdy trzeci czwartek miesiąca w Centrum Pomocy Rodzinie odbywają się Czwartki z rodzicielstwem zastępczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi pilnie potrzebne są rodziny zastępcze. Tylko prawdziwa rodzina daje dzieciom szansę na prawidłowy rozwój - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki