WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  W Łodzi powstała pierwsza samoobsługowa pralnia

  W Łodzi powstała pierwsza samoobsługowa pralnia

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Szybkie pranie lekkich rzeczy - 5 zł, godzinne pranie bawełnianych ubrań - 10 zł, długie pranie ciężkich tkanin tj. koce czy zasłony - 15 zł. Za dodatkowe dwa złote można jeszcze wyprasować sobie ubrania, a za pięć złotych właścicielka wrzuci je do suszarki. W Łodzi powstała pierwsza samoobsługowa pralnia. Otworzyła ją Kamila Giedwidź, która właśnie w takiej działalności upatrzyła sobie pomysł na biznes.
  Kamila Giedwidź chętnie służy pomocą swoim klientom

  Kamila Giedwidź chętnie służy pomocą swoim klientom ©Krzysztof Szymczak

  - Wielokrotnie widziałam takie pralnie na filmach ze Stanów Zjednoczonych. Tam to jest bardzo popularne. Okazało się, że podobne miejsca zaczęły powstawać w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu, a w Łodzi pralni nie było. Postanowiłam ją otworzyć - opowiada Kamila Giedwidź, właścicielka.

  Kamila otworzyła pralnię przy ul. Stefanowskiego, bo w tej okolicy mieszkają studenci Politechniki Łódzkiej. Ma nadzieję, że stamtąd będzie pochodziło większość jej klientów.

  - Otworzyłam pralnię przed wakacjami, kiedy studenci kończyli już niestety naukę, ale mam nadzieję, że od października będę miała wielu nowych klientów - mówi Kamila i dodaje, że już zyskała stałych bywalców.
  - Dziewięćdziesiąt procent moich klientów to panowie, którzy wcale nie są studentami. To w większości single, ale zdarzają się też tacy, którzy chcą odciążyć żonę, dlatego przynoszą ubrania do mnie. Zaczęli do mnie przychodzić też zagraniczni studenci, dla których takie pralnie to norma.

  Choć pralnia teoretycznie jest samoobsługowa pani Kamila chętnie pomaga klientom. - Część panów nie potrafi niestety sortować ubrań i potrafi wrzucić nawet czarne skarpetki do białych koszul. Staram się czuwać, żeby takich sytuacji nie było - mówi Kamila.

  "Czysta sztuka", bo tak nazywa się pralnia, to jednak coś więcej. - Początkowo chciałam otworzyć tylko pralnię. Znalazłam jednak lokal, który miał dwie sale. Stwierdziłam, że w jednej utworzę pralnie, a w drugiej zorganizują kawiarnię. Klienci czekając na pranie będą mogli spokojnie napić się kawy lub herbaty - mówi Kamila.

  Pomysł się sprawdza. Część klientów wpada tu na pranie z kawą, a inni tylko na kawę. Łodzianka miała na tyle innowacyjny pomysł, że na swój biznes dostała dofinansowanie z Unii Europejskiej. - Wystartowałam w konkursie na innowacyjny biznes. Chodziło o to, żeby zaproponować coś, czego nie ma do tej pory w mieście. Mnie się udało - mówi Kamila.

  Pralnia przy ul. Stefanowskiego czynna jest codziennie od godziny 10 do 20. Każdy klient może liczyć na życzliwe rady właścicielki. Dzięki temu nie powinny zdarzyć się wypadki przy praniu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny