Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi powstanie centrum na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się

Paweł Patora
Na mocy ogłoszonej w środę decyzji Komisji Europejskiej, Łódź uzyskała status centrum referencyjnego ds. aktywnego i zdrowego starzenia się

Będzie to jedyne takie centrum w Polsce i jedno z nielicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego podstawowy cel to inicjowanie i koordynacja działań służących temu, by ludzie starsi żyli aktywnie, długo i zdrowo. Dotychczas status centrów referencyjnych ds. aktywnego i zdrowego starzenia się posiadały 32 ośrodki w Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Aplikację o uzyskanie statusu centrum referencyjnego złożył, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Komisję Europejską, Komitet Sterujący na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia się, zawiązany w Łodzi 22 lutego. Tworzą go samorządy woj. łódzkiego i miasta Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Medycyny Pracy, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Barlickiego w Łodzi oraz Ericpol Sp. z o. o. Koordynatorem projektu została prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego.

- Musimy zapewnić osobom starszym taką opiekę, która będzie ukierunkowana na te osoby i ich potrzeby, a nie na jednostki chorobowe. Musimy wytworzyć indywidualne narzędzia wspomagania ruchu, słuchu, poruszania się po mieście, ułatwiające dostęp do internetu i inne - mówi prof. Lucyna Woźniak.

Tzw. centra referencyjne zostały utworzone w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia się, które polega na współpracy między Komisją Europejską, a krajami, regionami, przemysłem, instytucjami opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacjami reprezentującymi osoby starsze. Celem jest poprawa jakości życia osób starszych i zwiększenie ich udziału w życiu społecznym.

90-latka z Łodzi wciąż bierze udział w treningach nordic wal...

Konkretnym zyskiem z przyznania łódzkiemu ośrodkowi statusu centrum referencyjnego będzie możliwość skorzystania z rozwiązań ułatwiających życie seniorom, sprawdzonych w innych centrach europejskich, a także zwiększenie szans na uzyskanie funduszy na ten cel z unijnego programu Horyzont 2020.

Czytaj:Aleksandra Durlik obchodziła 91. urodziny na zajęciach nordic walking [ZDJĘCIA]

Przyznanie łódzkiemu konsorcjum statusu centrum referencyjnego świadczy o wysokiej ocenie dotychczas prowadzonych tu działań na rzecz seniorów. Należą do nich m.in. realizowany od 2013 r. projekt naukowy HARC (Healthy Ageing Research Centre - Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem) i zorganizowany praz UM w Łodzi ogólnopolski konkurs „Drzewo Pokoleń”, w którym nagradzane są instytucje, przedsiębiorstwa, ruchy studenckie i organizacje pozarządowe działające na rzecz aktywizacji seniorów.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 4- 10 lipca 2016 roku
[cs [/cs]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki