W Łodzi pracę straci 103 nauczycieli

  W Łodzi pracę straci 103 nauczycieli

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Łodzi pracę straci 103 nauczycieli

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Blisko 500 nauczycieli w woj. łódzkim nie wróci do pracy po wakacjach. Jedynie ośmiu nauczycieli, którzy stracili pracę w poprzednie wakacje, ma już nowy zawód. Dzięki pomocy samorządu właśnie zostali przewodnikami turystycznymi po Łodzi. Ale związki zawodowe nazywają takie działania kroplą w morzu potrzeb.
  W Łodzi pracę straci 103 nauczycieli

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  W lipcu Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację, podał prognozy, zgodnie z którymi w łódzkiej oświacie straci pracę 103 nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego przewiduje, że w całym woj. łódzkim ta liczba zbliży się do pół tysiąca.

  CZYTAJ TEŻ: 500 nauczycieli może stracić pracę w regionie łódzkim

  Podobne dane ogłaszane są od kilku lat, dlatego przed wakacjami minister pracy Władysław Kosniak-Kamysz zwrócił się doprezydentów miast, burmistrzów i wójtów, by pomogli tworzyć nowe miejsca pracy dla zwalnianych nauczycieli, np. stanowiska dziennych opiekunów. Taki opiekun po przeszkoleniu może sprawować opiekę nad maksymalnie piątką dzieci w wieku do 3 lat.

  Władze Łodzi poszły w innym kierunku. W czerwcu egzamin na przewodnika po mieście zdało ośmiu byłych nauczycieli. Z myślą o nich bezpłatne szkolenie zorganizowało Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, czyli jednostka podległa magistratowi, a pomogło Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

  - Szkolenie zaczęło się w listopadzie. Początkowo było nim zainteresowanych 30 osób z doświadczeniem w zawodzie nauczyciela, ostatecznie kurs skończyło ośmiu nauczycieli - mówi Teresa Dąbrowska z ŁCDNiKP. - Po zdaniu egzaminu nowi przewodnicy mogą otworzyć własną działalność gospodarczą, zapewniono im praktyki.

  Chodzi o organizowaną przez Urząd Marszałkowski serię wycieczek "Koleją w Łódzkie". Mieszkańcy darmo jadą pociągiem do wybranej atrakcji turystycznej regionu (w sobotę 10 sierpnia był to Rogów), a w ekipie oprowadzających są m.in. byli nauczyciele.

  Najnowszym projektem Łódzkiego Centrum, skierowanym do zwolnionych pedagogów, są studia podyplomowe z bhp i ochrony środowiska. Zwolnieni mieliby się też uczyć na doradców zawodowych, ale na razie pomysły uruchomienia studiów nie zdobyły unijnego dofinansowania.

  - Potrzebne są szersze działania, obejmujące województwo - mówi Roman Laskowski, przewodniczący Sekcji Międzyregionalnej Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność". - Już przed dwoma laty zwróciliśmy się w tej sprawie dowojewody, naciskaliśmy na gminy. Ale zdarzały się przypadki, w których samorząd kierował nauczycieli na kursy operatorów wózków widłowych...

  Przewodniczący Laskowski uważa, że szkoleniom powinny towarzyszyć dotacje na rozruch działalności w nowym zawodzie, przynajmniej w kilku pierwszych miesiącach po jej rozpoczęciu. Ale takie postulaty nie znajdują posłuchu.

  W szkołach pow. tomaszowskiego bez pracy w tym roku zostało 10 nauczycieli. O przyszłość zawodową muszą jednak zatroszczyć się sami, bo jak informuje Grzegorz Wągrodzki z wydziału edukacji w starostwie, w tej sprawie urzędnicy nie podejmują żadnych działań.

  W Piotrkowie i powiecie pracę straciło ok. 30 nauczycieli. W miejscowym pośredniaku nie ma mowy o szkoleniach w celu zmiany kwalifikacji. Pedagodzy znajdą tam dwie oferty pracy dla nauczycieli, jednak przedmiotów zawodowych na kierunku specjalizacja sanitarna i na kierunku mechanicznym.

  Na poziomie podstawówki i gimnazjum ofertę znaleźliśmy w Zespole Szkół nr 1 w Strykowie. Placówka szuka na zastępstwo geografa. Oferta jest aktualna od 3 lipca.

  - Od tego czasu codziennie dostajemy po kilka CV, usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły.

  wsp.: kw, dgk, kr, jd, rk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkolenia dla nauczycieli!

  Nauczycielka - Radomsko

  Zgłoś naruszenie treści

  Hej! Słuchajcie! Natrafiłam ma strone gdzie jest firma, która ogłasza projekty unijne. Wygrała konkursy projektowe i ma aktualnie ogłoszenia dla nauczycieli z 3-miesięcznym płatnym stażem i...rozwiń całość

  Hej! Słuchajcie! Natrafiłam ma strone gdzie jest firma, która ogłasza projekty unijne. Wygrała konkursy projektowe i ma aktualnie ogłoszenia dla nauczycieli z 3-miesięcznym płatnym stażem i szkoleniem z dowolnej tematyki. Byle by grupa była zdeterminowana na edukacje w tym samym temacie. Podaje link do strony – ftpolska.pl . Jak jesteście chętni to dzwońcie na ten numer - 782-853-257. Jest tam taka miła Pani, która Wam wszystko wytłumaczy! Polecam, sama czekam na rozpoczęcie szkolenia! :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZWOLNIENIA W SZKOŁACH

  PRACOWNIK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Miasto Łódź zwalnia nie tylko nauczycieli ale również pracowników obsługi i administracji. Przyjęto zasadę przeliczania ilości etatów administracji i obsługi w szkołach na ilość etatów...rozwiń całość

  Miasto Łódź zwalnia nie tylko nauczycieli ale również pracowników obsługi i administracji. Przyjęto zasadę przeliczania ilości etatów administracji i obsługi w szkołach na ilość etatów nauczycielskich. Nikt nie bierze pod uwagę faktu, że mimo mniejszej liczby dzieci (klasy mniej liczne) to jednak budynki wcale się nie kurczą. W średniej wielkości szkole "miasto" likwiduje jeden lub dwa etaty obsługi i tak np na jedną sprzątaczkę przypada po 800m2. Nie ma portierów, szatniarzy w związku z czym i te zadania pozostają do realizacji p.sprzątaczek. Co więcej, sugeruje się dyrektorom aby nie zwalniali - to wiąże się z wypłatą odpraw, tylko proporcjonalnie zmniejszali etaty np o 1/4. Zastanawiające jest czy naszym prezydentom, dyrektorom departamentów itp też wystarcza 1000zł miesięcznie na życie bo własnie takie wynagrodzenia proponują pracownikom obsługi i administracji. ciekawe jakie będą kolejne działania naszej władzy? Klasy po 40 dzieci? to dopiero oszczędności.
  PODATNIKU - zastanów się co piszesz. Rozumiem, ze liczebność klasy do której uczęszczałeś ma wpływ na zawartość merytoryczną Twojej wypowiedzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tia

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  ukonczyli kurs na przewodnika i moga sobie zalozyc dzialalnosc faktycznie interesujace.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wreszcie

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 12

  życzę zwalnianym szybkiego znalezienia dobrej pracy, ale nie można traktować nauczycieli jako świętych krów.
  jest za dużo nauczycieli na rynku,a za mało dzieci. nie stać szkół publicznych żeby...rozwiń całość

  życzę zwalnianym szybkiego znalezienia dobrej pracy, ale nie można traktować nauczycieli jako świętych krów.
  jest za dużo nauczycieli na rynku,a za mało dzieci. nie stać szkół publicznych żeby tworzyć klasy 10 osobowę. jak ktoś chcę nauczanie indywidualne, to niech prywatnie płaci za nauczyciela.
  jak ja zaczynałem podstawówkę, to było nas 37 w klasie!
  nikt się nie lituję, jak zwalniają kogoś z prywatnego małego zakładu, czy kasjerkę z tesco.
  nikt nie zmuszał ich do bycia nauczycielem.
  to samo powinno być z górnikami, mundurowymi i rolnikami.
  DOŚĆ PRZYWILEJÓW Z NASZYCH PODATKÓW NA ROZPASANE PRZYWILEJE I ZWIĄZKI ZAWODOWE.
  jak ktoś chce ich sponsorować, to z własnego konta niech wyjmiezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  37

  gulga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 13

  rozumiem, że z zadowoleniem pośle pan swoje dzieci do klasy 37-osobowej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  redukcja etatów

  Podpisobserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 11

  Co zrobić , żeby zmniejszyć bezrobocie wśród nauczycieli :
  Kontrolować dyrektorów szkół, którzy
  po 1 - rozdzielają etat między swoich znajomych mających etat w innej szkole a tu dorabiają
  po 2...rozwiń całość

  Co zrobić , żeby zmniejszyć bezrobocie wśród nauczycieli :
  Kontrolować dyrektorów szkół, którzy
  po 1 - rozdzielają etat między swoich znajomych mających etat w innej szkole a tu dorabiają
  po 2 - wysłać na emeryturę nauczycieli blokujących etat i biorących emeryturę( jest ich dużo są również dyrektorzy szkół )
  po 3 - dyrektor szkoły nie powinin decydować o zatrudnieniu,bo tworzy się kumoterstwozwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  punkt drugi nietrafiony

  G. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

  Od kilku lat nauczyciele nie mają prawa przechodzić na wcześniejszą emeryturę, więc obowiązuję ich praca do 65-67 roku życia... O ile kilka lat temu faktycznie wielu nauczycieli przechodziło na...rozwiń całość

  Od kilku lat nauczyciele nie mają prawa przechodzić na wcześniejszą emeryturę, więc obowiązuję ich praca do 65-67 roku życia... O ile kilka lat temu faktycznie wielu nauczycieli przechodziło na emeryturę w wieku 50-ciu lat i zostawało na jakąś część etatu w szkole (blokując de facto miejsca młodym), to teraz MUSZĄ pracować jak wszyscy inni. Nie mają wyboru.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przewodnicy:)

  Wuj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  Smieszni Ci przewodnicy. Od 1 stycznia 2014 nie trzeba bedzie zadnych uprawnien, aby oprowadzac po Lodzi. A ruch turystyczny w Lodzi jest doprawdy gigantyczny :). Czyli czas i pieniadze zmarnowane.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Redukcje w oświacie są niezbędne to fakt.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

  Tylko nie należny je przeprowadzać od du..///py strony.
  Mamy kuratorium z urzędnikami plus dyrekcja,
  jest i Referat Edukacji w magistracie też z wieloma urzędnikami plus kierownictwo.
  W...rozwiń całość

  Tylko nie należny je przeprowadzać od du..///py strony.
  Mamy kuratorium z urzędnikami plus dyrekcja,
  jest i Referat Edukacji w magistracie też z wieloma urzędnikami plus kierownictwo.
  W Starostwie, Urzędzie Wojewódzkim też urzędników od oświaty mamy etc. etc. etc.
  A żeby było śmieszniej to w każdej gminie jest referat oświaty i w każdej szkole jest urzędnik ....od oświaty i edukacji....
  Sam scyzoryk w kieszeni się otwiera.
  Urzędnicy z kuratorium obsłużyliby całe województwo i jeszcze mieliłyby czas na kawę.
  Szkoły likwidują bo niż demograficzny.
  OK ! Tylko jakoś nie słychać by urzędy zamykali ba by chociaż etaty w nich redukowali.
  Przecież każdy kij ma dwa końce. Skoro ludność w Polsce maleje to po kiego diabła urzędy tak rozbudowywać.
  Dawno już powinno nastąpić łączenie urzędów.
  Nie dość że w tym samym urzędzie są powielane stanowiska
  to mamy jeszcze po kilka instytucji które zajmują się tymi samymi sprawami.
  Na dodatek subwencja w oświacie wynosi tylko 80%!!!!!
  I nie są brane pod uwagę koszty utrzymania placówek oświatowych.
  Dlaczego te 20% przeznaczane jest dla ministerialnych urzędasów między innymi na premie????
  No bo tak po prawdzie demokracja i przymus nauczania to aż w oczy kole.
  Jeszcze na dodatek wystawianie ocen.
  To już absolutny absurd.
  A precz z tym komunistycznym anachronizmem.
  Tusk i PO wkroczyli na właściwa drogę......
  Nie może być by uczeń pozbawiał premii, nagrody
  zapracowanego, zatroskanego sprawami kraju, miasta..... urzędnika.
  więcej:
  http://sklave.manifo.com/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Redukcje w oświacie są niezbędne to fakt.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

  Tylko nie należny je przeprowadzać od du..///py strony.
  Mamy kuratorium z urzędnikami plus dyrekcja,
  jest i Referat Edukacji w magistracie też z wieloma urzędnikami plus kierownictwo.
  W...rozwiń całość

  Tylko nie należny je przeprowadzać od du..///py strony.
  Mamy kuratorium z urzędnikami plus dyrekcja,
  jest i Referat Edukacji w magistracie też z wieloma urzędnikami plus kierownictwo.
  W Starostwie, Urzędzie Wojewódzkim też urzędników od oświaty mamy etc. etc. etc.
  A żeby było śmieszniej to w każdej gminie jest referat oświaty i w każdej szkole jest urzędnik ....od oświaty i edukacji....
  Sam scyzoryk w kieszeni się otwiera.
  Urzędnicy z kuratorium obsłużyliby całe województwo i jeszcze mieliłyby czas na kawę.
  Szkoły likwidują bo niż demograficzny.
  OK ! Tylko jakoś nie słychać by urzędy zamykali ba by chociaż etaty w nich redukowali.
  Przecież każdy kij ma dwa końce. Skoro ludność w Polsce maleje to po kiego diabła urzędy tak rozbudowywać.
  Dawno już powinno nastąpić łączenie urzędów.
  Nie dość że w tym samym urzędzie są powielane stanowiska
  to mamy jeszcze po kilka instytucji które zajmują się tymi samymi sprawami.
  Na dodatek subwencja w oświacie wynosi tylko 80%!!!!!
  I nie są brane pod uwagę koszty utrzymania placówek oświatowych.
  Dlaczego te 20% przeznaczane jest dla ministerialnych urzędasów między innymi na premie????
  No bo tak po prawdzie demokracja i przymus nauczania to aż w oczy kole.
  Jeszcze na dodatek wystawianie ocen.
  To już absolutny absurd.
  A precz z tym komunistycznym anachronizmem.
  Tusk i PO wkroczyli na właściwa drogę......
  Nie może być by uczeń pozbawiał premii, nagrody
  zapracowanego, zatroskanego sprawami kraju, miasta..... urzędnika.
  więcej:
  http://sklave.manifo.com/zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo