Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi radni powołali Centrum Usług Wspólnych Oświat

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Rada Miejska w Łodzi nie wyraziła zgody na to, żeby przedszkola same decydowały, czy chcą przystąpić do Centrum Usług Wspólnych Oświaty. Powołanie CUWO uchwalili radni w grudniu 2016 roku.

CUWO (Centrum Usług Wspólnych Oświaty) ma zapewnić wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną dla jednostek oświatowych miasta. Miało to przynieść oszczędności, ale nie wszystkie placówki chciały przystąpić do CUWO. Dotyczy to zwłaszcza przedszkoli, które zjednoczyły się, aby wprowadzić zmiany w grudniowej uchwale i zapewnić sobie możliwość wyboru przynależności do CUWO.

Pod projektem zmian w treści uchwały podpisało się 2,5 tys. mieszkańców. Aby wprowadzić obywatelski projekt uchwały na obrady radnych potrzeba 1 tys. podpisów. Ideę zmian w uchwale poparli głównie pracownicy przedszkoli i rodzice przedszkolaków. Powołano komitet organizacyjny w liczbie 17 osób, którego zadaniem było przygotowanie zmian w uchwale Rady Miejskiej. Na balkonie sali obrad Rady Miejskiej zawisł baner: "Przedszkola nie chcą do CUWO".

- Chcemy, żeby przedszkola miały wybór, czy chce wstąpić do CUWO - powiedział Wiesław Łukawski, pełnomocnik grupy inicjatywnej, działacz związków zawodowych oświaty w NSZZ "Solidarność". - Dyrektorzy podstawówek i liceów mieli taka możliwość. Przedszkolom tego odmówiono.

Zdaniem Wiesława Łukawskiego księgowi w przedszkolach nie zajmują się tylko finansami, ale również sprawują opiekę nad dziećmi i służą merytoryczną pomocą dyrekcji.

- Odejście księgowych oznacza kłopoty w funkcjonowaniu placówek - mówi Łukawski. - Dlatego dyrektorzy powinni mieć wybór, czy chcą przyłączyć placówkę do CUWO.

Inicjatorzy zmian w uchwale zwracali uwagę, że nie ma pomieszczeń dla księgowych w CUWO, nie ma procedur przenoszenia ich z placówek do CUWO, a warunki na nowych stanowiskach są niekorzystne finansowe. Zmiażdżyliśmy projekt CUWO na komisji edukacji Rady Miejskiej.

A jednak komisja edukacji wydała negatywną opinię dla obywatelskiego projektu. w dodatku projekt obywatelski uchwały wprowadził prawne zamieszanie.

- Radca prawny jednego dnia wystawił projektowi negatywną opinię, a następnego dnia twierdził, że się pomylił. Zwróciły się do rady adwokackiej o wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych wobec tego radcy - zapowiedział Wiesław Łukawski.
Dyskusja radnych zamieniła się w debatę światopoglądową o kształcie polskiej oświaty.

- Za bałagan w oświacie odpowiedzialna jest reforma. Samorządy są obciążane finansowo ponad miarę, dlatego trzeba szukać oszczędności - przekonywał radny Mateusz Walasek w imieniu klubu radnych PO.

- Będziemy wspierać CUWO, jego przekształcanie się i zorganizowanie sprawnej instytucji zapewniającej dobrą obsługę placówkom oświatowych. Z każdym dniem funkcjonowanie CUWO poprawia się. Żadna uchwała obywatelska nie może zmienić decyzji prezydent Łodzi w trakcie realizacji budżetu miasta - dodał Sylwester Pawłowski w imieniu klubu radnych SLD.

- Nie kwestionujemy istnienia CUWO, tylko chcemy, aby przedszkola miały wybór - odpierał zarzuty koalicji PO-SLD Marcin Zalewski, radny PiS.

Głosami PO i SLD odrzucono obywatelski projekt uchwały dotyczący CUWO. Wiesław Łukawski zapowiedział, że przygotowany będzie kolejny obywatelski projekt uchwały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki