Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi studenci zwlekają z obroną prac dyplomowych

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Połowa studentów UŁ potrafi obronić swoją pracę końcową w regulaminowym terminie. Pozostali zwlekają. Także dlatego, że chcą jak najdłużej cieszyć się studenckimi zniżkami.

Coraz więcej wydziałów największej uczelni regionu organizuje jesienne gale swoich absolwentów. Ustaliliśmy, że chodzi nie tylko o sympatyczny sposób żegnania się z Uniwersytetem Łódzkim. Część jego pracowników wierzy, że dzięki uroczystościom z podrzucaniem biretów i kieliszkiem szampana zwiększy się liczba absolwentów broniących się w regulaminowym terminie. Obecnie udaje się to około połowie z kończących studia.

Z regulaminu UŁ wynika, że student powinien oddać pracę dyplomową lub magisterską w dziekanacie do końca sesji poprawkowej semestru, w którym kończy studia (do końca września). Jeśli tego nie zrobi, może się ubiegać o zgodę na przedłużenie tego terminu u swojego dziekana. Dla przykładu Wydział Prawa i Administracji pozwala pisać pracę o dwa miesiące dłużej - a potem trzeba już płacić za powtarzanie seminarium. Opłaty w zależności od wydziału wynoszą od 400 do 600 zł.

Gala Absolwenta 2016 na Wydziale Zarządzania Uniwersytet Łódzkiego

Z danych udostępnionych wczoraj przez UŁ wynika, że przed wakacjami na zajęcia ostatniego semestru swoich studiów przychodziło na uczelnię prawie 11 tys. studentów. Do końca października obroniło się niecałe 6 tys. z nich - czyli 56 proc.

Stosunkowo łatwo obronić w terminie licencjat (67 proc.), trudniej skończyć terminowo jednolite studia magisterskie (51 proc.), zaś najtrudniej jest zmieścić się w czasie z magisterką na studiach drugiego stopnia (45 proc.)

Odkładają obronę dyplomu na później ze względu na pracę lub wyjazdy

Wydział Zarządzania UŁ miał swoją galę absolwenta 26 listopada - a po niej, do tego tygodnia, 300 kolejnych obron.

- Terminowa obrona jest najważniejsza dla studentów I stopnia, starających się o tytuł licencjacki, ponieważ umożliwia im to udział w rekrutacji na studia II stopnia - wyjaśnia lepszy wynik licencjatów Agnieszka Wołowiec z Działu Administracji i Komunikacji WZ UŁ. - Wielu z nich motywuje również możliwość uroczystego odebrania dyplomu i symbolicznego podrzucenia biretu podczas Gali Absolwenta WZ UŁ. Natomiast jeżeli chodzi o osoby kończące studia magisterskie, zdarza się, że odkładają one obronę dyplomu na później ze względu na pracę lub wyjazdy. Ważne jest dla nich także zachowanie statusu studenta, dzięki któremu zachowują możliwość korzystania ze zniżek. Promotorzy prowadzący studentów WZ UŁ zwracają im jednak uwagę na to, aby nie zostawiali za sobą niezakończonych spraw i starali się pracować tak, aby obrona nastąpiła w wyznaczonym terminie: gwarantuje to zamknięcie pewnego rozdziału i płynne przejście do nowych wyzwań - dodaje Agnieszka Wołowiec.

Gala Absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego 2016 [ZDJĘCIA]

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki