Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem zburzą pomniki żołnierzy radzieckich?

Piotr Brzózka
Pod pomnikiem Pogromcom hitleryzmu wielunianie obchodzą rocznice wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji
Pod pomnikiem Pogromcom hitleryzmu wielunianie obchodzą rocznice wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji Zbyszek Rybczyński
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że polskie miasta powinny iść za przykładem władz Pieniężna, które zdemontowały popiersie radzieckiego generała. W Łódzkiem pozostało kilkanaście obiektów upamiętniających żołnierzy i partyzantów sowieckich. Jak ich „właściciele” zapatrują się na sugestię IPN?

Łodź, ul. Piotrkowska 104, frontowy budynek, gdzieś między oknami gabinetu wicewojewody. Tablica upamiętniająca walki o miasto w styczniu 1945 roku, wmurowana trzy lata później przez Zarząd Miejski.

- Przerabialiśmy już ten temat w 2013 r. Sprawa była głosowana przez uczestników Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ale głosy rozłożyły się mniej wiecej po równo, nie podjęto decyzji, co dalej z tablicą - mówi Krzysztof Sztrajber, szef gabinetu wojewody łódzkiego. Dodaje, że komitet zajmie się tą kwestią ponownie na listopadowym posiedzeniu.

Aleksandrów Łódzki, pl. Kościuszki. Obelisk ku czci żołnierzy polskich i sowieckich z 1965 r., niedawno zniszczony, tablice odtworzono.

- Sprawa nie jest zero-jedynkowa - mówi burmistrz Jacek Lipiński. - Tablice propagandowe sławiące żołnierzy radzieckim powinny być usuwane, bo wiemy, że w 1945 r. to nie było żadne odzyskanie niepodległości, wiemy, jak wyglądała Polska pod panowaniem sowieckim. Ale pomnik w Aleksandrowie wznieśli mieszkańcy, były tam dwie tablice poświęcone pamięci żołnierzy polskich i radzieckich, którzy zginęli w Aleksandrowie.

Dodaje, że po zniszczeniu tablic odtworzono je, usuwając stwierdzenia o odzyskaniu niepodległości, oddając jednak cześć poległym żołnierzom. Burmistrz nie widzi powodu, by pomnik usuwać.

Wieluń, monument Pogromcom hitleryzmu, pierwotnie Braterstwa broni. 17 września, w rocznicę agresji ZSRR na Polskę, ktoś oblał pomnik czerwoną farbą. Wandali potępili wieluńscy kombatanci. Co roku, 18 stycznia, samorządowcy i kombatanci upamiętniają w tym miejscu rocznicę wyzwolenia ziemi wieluńskiej spod okupacji hitlerowskiej. W tym roku pojawili się młodzi ludzie z transparentem „Śmierć wrogom ojczyzny”. Skandowano „precz z komuną”.

Ozorków, ul. Wyszyńskiego 7. Tablica ku czci żołnierzy 1. Armii Pancernej, poległych w mieście. Wmurowana w 1957 r. w ścianę budynku, w którym dziś mieści się komisariat policji.

- Burmistrz wystosuje pismo do komendanta, czy rozważa on usunięcie tej tablicy - mówi Izabela Dobrynin, rzeczniczka urzędu.

Skierniewice: Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej i Wojska Polskiego przy ul. Konstytucji 3 Maja oraz czołg - pomnik ku czci żołnierzy sowieckich (ul. Sienkiewicza). Nie ma żadnych zakusów, by je zlikwidować.

Opoczno, cmentarz wojskowy przy ul. Granicznej. Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, w 1994 r. przeniesiony w to miejsce z pl. Strażackiego.

- Nie zamierzamy pomnika usuwać - zapewnia Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta. - Wokół niego są mogiły ofiar z pierwszej i drugiej wojny światowej, pochowane są różne osoby, żołnierze i osoby cywilne, Żydzi, cichociemni i żołnierze Hubala. Mieszkańcy dbają o cmentarz.

Piotrków, ul. Wolborska, tzw. lasek wolborski. Pomnik jeńców radzieckich ze stalagu 237. Postawiony w roku 1987. Znajduje się pod opieką referatu usług komunalnych i ochrony środowiska. Nikt w sposób szczególny o niego nie dba, ale też nie ma planów jego likwidacji.

Spóle (gm. Galewice). Głaz z tablicą upamiętniającą partyzantów sowieckich (1968 r.). Grażyna Tęsiorowska, sekretarz gminy Galewice, mówi, że obelisk znajduje się w środku lasu i nikomu nie przeszkadza. Opiekują się nim uczniowie Szkoły Podstawowej w Czajkowie.

Józefów (gm. Czastary). Dworzec kolejowy, tablica ku czci żołnierzy sowieckich (1974 r.). Znajduje się pod opieką gminy.

- Co roku 1 września zapalamy tam znicze, pamiętając o tych, którzy zginęli. Naszym zdaniem, pomnik powinien pozostać - mówi Wiesław Bednarek, sekretarz gminy Czastary.

Wsp. ryb, tyka, burz, aw, bis

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki