Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wyrusza pielgrzymka z Łodzi do Częstochowy

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W niedzielę rano z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej wychodzi 91. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Jej uczestnicy dotrą na Jasną Górę w środę po południu. Przejdą 129 km.

Ponad 1,5 tys. mieszkańców Łodzi oraz jej okolic zapisało się na największą w regionie pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Jej najmłodsi uczestnicy (nawet roczne dzieci) znajdą się pod opieką rodziców. Na Jasną Górę pójdą także pątnicy w wieku ok. 90 lat.

- Frekwencja będzie podobna do ubiegłorocznej. Wyruszamy pod hasłem „Chrzest bramą miłosierdzia” - mówi ks. Łukasz Tarnawski, kierownik Pieszej Pielgrzymi Łódzkiej.

Tegoroczne hasło pielgrzymki jest nawiązaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Pielgrzymka rozpocznie się w niedzielę mszą sprawowaną o godz. 6 w kościele przy ul. Łąkowej w Łodzi. Jak mówi ks. Łukasz Tarnawski, jeszcze wtedy będzie okazja, aby zapisać się i dołączyć do pątników idących do Jasnogórskiej Madonny.

Czytaj: Łódzka Piesza Pielgrzymka 2015. Łodzianie dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Łódzka pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła na Jasną Górę w 1926 r. - w podzięce za odzyskanie niepodległości, zwycięstwo w wojnie z bolszewikami w 1920 r. oraz powstanie diecezji.

Trasa do Częstochowy nie zmieniła się od zeszłego roku. W niedzielę pielgrzymi po 28 km dotrą do Dłutowa (pow. pabianicki), w poniedziałek pokonają 35 km do Łękawy (pow. bełchatowski), we wtorek - znów 35 km do Brzeźnicy Starej (pow. pajęczański). W środę przejdą ostatnie 31 km i ok. godz. 15 pojawią się na Jasnej Górze.

W Częstochowie pątnicy pozostaną do 26 sierpnia, aby tego dnia wziąć udział w centralnych uroczystościach odpustowych Matki Bożej Jasnogórskiej.

Łódzcy pielgrzymi ponownie pójdą w dziewięciu grupach, a każda z nich będzie mieć swój kolor. Wśród nich są rozśpiewane oraz młodzieżowe, ale jest też i grupa milczenia (piąta - biała), w której pątnicy idą nawet bez rozmów. Z kolei grupa dziewiąta (zielona) uchodzi za najlepiej zaopatrzoną kulinarnie - zwykle dołączają do niej mieszkańcy parafii z dekanatu Łódź Olechów.

Pielgrzymi nocują w domach lub stodołach ludzi z miejscowości, w których pielgrzymka kończy poszczególne etapy. Organizatorzy polecają także zabranie własnych namiotów. Można je rozbić także w samej Częstochowie, jeśli pątnik nie chce korzystać z tamtejszych hal lub szkół.

Na łódzką pielgrzymkę można się było zapisać także w Konstantynowie, Andrespolu, Tuszynie i Kurowicach.

Łódzka Piesza Pielgrzymka 2015. Coraz bliżej Jasnej Góry [ZDJĘCIA]

Z innych miast w naszym regionie również wyruszają pielgrzymki. Jedną z najstarszych w Polsce jest sieradzka, która wychodzi w poniedziałek po mszy w Kolegiacie Wszystkich Świętych - po raz 406. Wiadomo to z archiwów ojców paulinów na Jasnej Górze. Zachowała się w nich relacja z 1611 r. o przybyciu pątników z Sieradza.

W tegorocznej pielgrzymce po raz ósmy pójdzie Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Ponad 600 pielgrzymów dotrze na Jasną Górę, po pokonaniu 116 km, w środę ok. godz. 17. Po uroczystościach z 26 sierpnia w pieszą wędrówkę do Sieradza udaje się grupa powrotna, stanowiąca większość pielgrzymki.

Swoją 147. pielgrzymkę mają już za sobą m.in. piotrkowianie. Za to w drogę po raz 30. szykują się mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego. Podobnie jak łodzianie idą do Częstochowy od niedzieli do środy.

Pielgrzymki i powroty

W Polsce najdłuższa pielgrzymka - Kaszubska - wyrusza z Helu. Na Jasną Górę idzie 640 km, co zajmuje 19 dni. Podobnie jak pokonanie trasy pielgrzymki Szczecińskiej (626 km) oraz Koszalińsko-Kołobrzeskiej (620 km).
Do 2014 r. pielgrzymi z Łodzi mogli pokonywać dwukrotnie dłuższy dystans niż obecnie - bowiem istniała opcja pieszego powrotu. Jak tłumaczył przed rokiem ks. Jacek Tyluś, kończący wtedy posługę kierownik pielgrzymki, decyzję podjęto z powodu wciąż zmniejszającej się liczby chętnych do powrotu na własnych nogach. W 2014 r. na Jasną Górę szło 2,5 tys. pątników, zaś na pieszo wróciło z niej tylko ok. stu (na początku dekady - ok. 500 osób). Ks. Tyluś przypomniał, że większość polskich pielgrzymek także nie zakłada pieszego powrotu.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 8-14 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki