MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W parku w Łodzi będzie można legalnie pić alkohol. Radni zdjęli zakaz picia alkoholu w parku na Zdrowiu

Marcin Darda
Marcin Darda
Odstąpienie od zakazu spożywania alkoholu będzie trwać tylko przez dwa dni - w weekend 24 - 25 czerwca - w strefie grillowania w parku na Zdrowiu. Jeśli test się powiedzie, radni na stałe zdejmą zakazy we wszystkich strefach grillowania w Łodzi
Odstąpienie od zakazu spożywania alkoholu będzie trwać tylko przez dwa dni - w weekend 24 - 25 czerwca - w strefie grillowania w parku na Zdrowiu. Jeśli test się powiedzie, radni na stałe zdejmą zakazy we wszystkich strefach grillowania w Łodzi Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Rada Miejska Łodzi odstąpiła od zakazu spożywania alkoholu w Parku im. Józefa Piłsudskiego, czyli na Zdrowiu, w strefie grillowania. Na razie tylko na dwa dni, ale jeśli test się powiedzie, to niewykluczone, że zakaz picia alkoholu zostanie zdjęty we wszystkich strefach grillowania w Łodzi

W PARKU NA ZDROWIU BĘDZIE MOŻNA LEGALNIE PIĆ ALKOHOL

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości z 2018 roku wprowadziła zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, jednakże samorządy otrzymały możliwość odstąpienia od zakazów w konkretnych miejscach. Z tej możliwości skorzystało już kilkadziesiąt samorządów, a projekt podobnej uchwały wszedł na środową (10 maja) sesję Rady Miejskiej Łodzi. Co prawda odstąpienie od zakazu będzie trwać tylko przez dwa dni - w pierwszy weekend wakacji 24 - 25 czerwca - w strefie grillowania w parku na Zdrowiu, acz nie jest wykluczone, że w przyszłości pojawi się więcej takich odstępstw we wszystkich strefach grillowania i parkach, być może na stałe.

- Proponuje, byśmy to rozwiązanie przetestowali w Łodzi - mówił na Marcin Hencz, radny Koalicji Obywatelskiej i projektodawca uchwały. - Zobaczymy, co z tego wyjdzie, czy nasz samorząd podoła temu wyzwaniu, czy łodzianie do tego dorośli. Noc Kupały to jest najkrótsza noc w roku, a w parku na Zdrowiu odbywają się różne zabawy, a w tym roku mamy 600 lecie Łodzi i zabaw z pewnością będzie więcej. Naturalnie to nasze otwarcie furtki powinno pociągnąć za sobą wzmożoną aktywność straży miejskiej i wydziału gospodarki komunalnej, bo doświadczenia innych miast pokazały, że tam gdzie od zakazu odstąpiono jest większe zaśmiecenie. Jeśli test się powiedzie, to ja osobiście jestem zwolennikiem rozciągnięcia tej regulacji na wszystkie strefy grillowania w Łodzi i by była wprowadzona w sposób stały.

"BĘDZIEMY ZGARNIAĆ SZUFLAMI LUDZI, KTORZY SIĘ TAM BĘDĄ BAWIĆ"

Co więcej, uchwała nie wkracza w kwestie stężenia alkoholu, odstąpienie od zakazu nie będzie zatem dotyczyć wyłącznie alkoholi lekkich, ale także mocnych trunków.

- Cieszę się z tej uchwały, choć osobiście widzę różnicę między spożywaniem alkoholu o stężeniu 40 procent, a spożywaniu piwa czy wina - komentuje radny Bartosz Domaszewicz, również z klubu Koalicji Obywatelskiej. - I jestem pewien, że tę różnicę będziemy widzieli na trawnikach. Pytałem komendanta straży miejskiej, czy zakupi więcej wozów, bo może się okazać, że będziemy zgarniać szuflami osoby, które się tam będą bawić. Ale przeprowadźmy ten test i zobaczmy.

Ostatecznie uchwały nie poparł tylko klub Prawa i Sprawiedliwości. Strefa grillowania w parku na Zdrowiu to spory teren wokół centralnego stawu parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki