Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pierwszym kwartale 2022 r. przestępcy próbowali ukraść prawie 52 mln zł na cudze dokumenty. Dwie próby przekraczały 1 milion złotych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W I kwartale odnotowano 1 915 prób wyłudzeń, średnio 21 prób wyłudzeń dziennie. Najwięcej prób odnotowano w województwach dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 575 tys zł.
W I kwartale odnotowano 1 915 prób wyłudzeń, średnio 21 prób wyłudzeń dziennie. Najwięcej prób odnotowano w województwach dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 575 tys zł. pixabay
– Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2022 r. wyniosła 51,8 mln zł – wynika z raportu Związku Banków Polskich infoDOK. To drugi najniższy wynik w historii badania. Łącznie odnotowano 1 915 prób wyłudzeń, oznacza to średnio 21 prób dziennie. Zdaniem ekspertów, na taki wynik z pewnością miała wpływ niewielka liczba prób wyłudzeń na wysokie kwoty – dwie dotyczyły kwot przekraczających milion złotych. Co zrobić w przypadku kradzieży dokumentów lub karty bankowej?

W I kwartale 2022 r. na cudze dokumenty próbowano ukraść „tylko” 52 mln zł

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2022 r. wyniosła 51,8 mln zł. Jak podano, to drugi najniższy wynik w historii badania infoDOK (15 lat) – to tylko o 0,1 mln zł więcej niż najniższa do tej pory kwota 51,7 mln zł z IV kwartału 2018 r. Jak wskazano, na wynik "miała wpływ niewielka liczba prób wyłudzeń na wysokie kwoty". Tym razem "jedynie dwie dotyczyły kwot przekraczających milion złotych".

21 prób wyłudzeń dziennie

W I kwartale odnotowano 1 915 prób wyłudzeń – liczba zbliżona do średniej z ostatnich 8 kwartałów (1 940). Oznacza to średnio 21 prób wyłudzeń dziennie. Jak wynika z raportu, najwięcej prób odnotowano w województwach dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 575 tys. zł.

– Niższa kwota prób wyłudzeń kredytów nie może uśpić naszej czujności – zawsze w sytuacji utraty dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy koniecznie należy ich dane zastrzec w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Ta zasada dotyczy nie tylko dokumentów polskich, ale także zagranicznych – przypomina Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, cytowany w komunikacie.

Wracają sprzyjające kieszonkowcom warunki „pracy”

– We wzrostach liczby zastrzeganych dokumentów (ponad 5 proc. r/r) widać, że Polacy powszechnie wracają do sklepów, komunikacji publicznej i na ulice miast stopniowo wycofując się z pandemicznych obostrzeń – tym samym wracają sprzyjające kieszonkowcom warunki „pracy”, a więc my mamy coraz więcej „okazji” do utraty dokumentów – wskazuje ł Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Utrata dokumentów. Co robić?

Związek Banków Polskich, wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku – także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych.

Krótka instrukcja, co trzeba zrobić:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Eksperci przypominają, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828. System działa na całym świecie, w systemie 24/7.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W pierwszym kwartale 2022 r. przestępcy próbowali ukraść prawie 52 mln zł na cudze dokumenty. Dwie próby przekraczały 1 milion złotych - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki