Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sulejowie głośno o piłce ręcznej. Gośćmi Sławomir Szmal i Radek Wasiak

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Jerzy Bończak podczas prezentacji reprezentantów Polski
Jerzy Bończak podczas prezentacji reprezentantów Polski
Coraz więcej o piłce ręcznej mówi się w gminie Sulejów. Po podpisaniu umowy o współpracy między gminą, a Łódzkim Związkiem Piłki Ręcznej, za sprawą działaczy związku, Sulejów odwiedził Marek Góralczyk - dyrektor ds. piłki ręcznej plażowej Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Celem jego wizyty była lustracja obiektów sportowych Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie pod kątem przydatności dla potrzeb piłki ręcznej plażowej. W opinii przedstawiciela ZPRP, boiska i infrastruktura obiektu prezentują się okazale i w całości spełniają wymogi do organizacji rozgrywek krajowych w każdej kategorii wiekowej w nowej dyscyplinie sportu.

Władze gminy i zarząd Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej wspólnie podejmą starania o przyznani e gminie Sulejów organizacji w 2020 roku turnieju finałowego Mistrzostw Polski w jednej z rozgrywanych młodzieżowych kategorii wiekowych w piłce ręcznej plażowej.

Jednak nie przyjazd Marka Góralczyka zelektryzował społeczność (szczególnie jej młodą część) gminy Sulejów. Na zaproszenie burmistrza Wojciecha Ostrowskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Bartosza Borkowskiego gminę odwiedzili wybitni zawodnicy Sławomir Szmal i Radosław Wasiak. Wielokrotni reprezentanci Polski przyjęci zostali przez młodzież, nauczycieli i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Witowie - Kolonii Katarzynę Drańską. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i miało charakter swobodnej, ale i rzeczowej rozmowy.

Sylwetki sportowców w krótkiej prezentacji przybliżył uczestnikom przedstawiciel Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej Jerzy Bończak. W swej wypowiedzi podkreślił niezwykłe dokonania Sławomira Szmala, rekordzisty występów w reprezentacji Polski (298), zdobywcy medali mistrzostw Świata (2007, 2009, 2015), olimpijczyka (2008 i 2016), wielokrotnego uczestnika mistrzostw Europy, zdobywcy klubowego Pucharu Europy (Vive Kielce - 2016), laureata tytułu najlepszego piłkarza ręcznego świata (2009). Mówiąc o Radosławie Wasiaku (115 występów w reprezentacji Polski - 144 bramki) uwypuklił jego łódzkie korzenie (wychowanek MKS Łodzianka, i później wiele lat gry w Anilanie) oraz nieprzerwanie trwający kontakt z rodzinnym miastem, dokonania jako dyrektora sportowego Vive Kielce i udział w pracach Komisji Rozgrywek Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (CCEHF).

Po tym wstępie goście opowiadali o swoich sukcesach i wrażeniach, ale także o ciężkiej, do znużenia systematycznej, pracy treningowej jaką odbyli w okresie kariery zawodniczej. Zawodniczej, bo żaden z nich nie zerwał ze sportem. Są nadal kreatorami postaw i zachowań zawodników uprawiających piłkę ręczną, piastując funkcje dyrektorów Szkoły Mistrzostwa Sportowego (Liceum) Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Ze swadą i poczuciem humoru odpowiadali na pytania młodzieży.

Po tych rozmowach rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Uczniowie szkoły w Witowie, pod okiem wytrawnych trenerów „Pana Sławka” i „Pana Radka” podawali i chwytali piłkę, rzucali na bramkę i bronili do niej dostępu. Nie wiadomo, czy uwagi i doświadczenie prowadzących zajęcia trenerów, czy ich wcześniejsze opowieści, czy też może indywidualne uzdolnienia i praca nauczyciela wychowania fizycznego sprawiły, że „szło im całkiem dobrze”.

Szkoły i dzieci otrzymały pamiątkowe upominki ze spotkania i tradycyjnie wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Zdaniem Prezesa Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej Marka Sobolczyka, była to znakomita promocja piłki ręcznej w miejscu, którego władze i mieszkańcy są zainteresowani jej wdrażaniem i dysponują ku temu odpowiednim zapleczem, a przede wszystkim, jak pokazały zrealizowane przez gwiazdy piłki ręcznej zajęcia, jest zdolna i chętna młodzież.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zainteresowania się tą dyscypliną nauczycieli wychowania fizycznego. Do rozpoczynającego się w marcu kursu instruktorów piłki ręcznej zgłosiło się pięciu nauczycieli z Gminy Sulejów, dodaje odpowiadający w ŁZPR za szkolenie Jerzy Bończak, to dobrze rokuje dla piłki ręcznej, ale także pozwala mieć nadzieję, że najsilniejszy w województwie łódzkim ośrodek piłki ręcznej, jakim jest Piotrków Trybunalski (dwa zespoły PGNiG Superligi), uzyska dodatkowe wsparcie ze strony Gminy Sulejów.

Łódzki Związek Piłki Ręcznej informuje, że osoby zainteresowane uzyskaniem uprawnień instruktorskich w zakresie piłki ręcznej są zaproszone do uczestnictwa w organizowanym kursie. Szczegóły na stronie Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki