Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi uruchomiono nowy akcelerator do naświetleń [ZDJĘCIA]

Agnieszka Jędrzejczak
W szpitalu im. Kopernika uruchomiono akcelerator do naświetlań. Liczba przebadanych w ciągu roku ma wzrosnąć do 6 tysięcy.

Pacjenci z chorobą nowotworową będą badani w jednej z najnowocześniejszych aparatur do radioterapii. W środę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi uruchomiono nowy akcelerator do naświetleń.

To już siódme tego typu urządzenie w lecznicy i tym samym w województwie łódzkim. Nowy akcelerator jest jednak nowocześniejszy, pozwala bowiem na napromienianie całego ciała. Taka technika badania wymagana jest w przypadku przeszczepu szpiku allogenicznego.

- Urządzenie wykorzystywane jest w najbardziej nowoczesnych i precyzyjnych technikach radioterapii, dzięki temu leczenie jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne - przyznaje prof.dr hab. Jacek Fijuth, kierownik pionu radioterapii w szpitalu.

Zapotrzebowanie na tego rodzaju badanie jest ogromne, tymczasem szpital im. Kopernika jest jedyną w regionie placówką, w której prowadzone jest leczenie radioterapeutyczne. W porównaniu do innych województw, w Łódzkiem odnotowuje się największą zapadalność na nowotwory złośliwe. Każdego dnia w lecznicy napromienianych jest od 300 do 350 pacjentów.

Ta liczba systematycznie wzrasta od kilku lat. W skali roku badanie akceleratorem przechodzi w szpitalu 4 tysiące chorych. Pracownicy zakładu teleradioterapii pracują na trzy zmiany, by przebadać ich jak najwięcej. Umożliwić ma to także nowy akcelerator.

Zgodnie z planem liczba napromienianych pacjentów w ciągu roku ma wzrosnąć nawet do 6 tysięcy.

- Musimy stawić czoło epidemii nowotworów, z którą już teraz zaczynamy walkę. Za pięć lat prognozowany wzrost zapadalności na raka wyniesie aż 30-35 proc. - przyznaje kierownik Fijuth.

Na potrzeby akceleratora wybudowano największy w placówce bunkier terapeutyczny. Budowa pomieszczenia została sfinansowana z funduszu prewencyjnego PZU. Ubezpieczyciel przekazał szpitalowi na inwestycję 3 mln złotych. Zaś akcelerator kupiono dzięki dotacji ministerstwa zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Resort dał ponad 7,9 mln zł. Pozostałe ponad 1,4 mln zł szpital wyłożył z własnej kieszeni.

To jednak nie koniec inwestycji w radioterapię w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Na bazie Regionalnego Ośrodka Onkologicznego powstaną sieci poradni onkohematologicznych, przy których będą działać pracownie radioterapii.

Prócz otwarcia nowego akceleratora, w szpitalu podpisano list intencyjny, który ma zapewnić sfinansowanie budowy ogólnego bloku operacyjnego oraz wyremontowanie starych jego sal. Szpital zawarł porozumienie z urzędem marszałkowskim, Inwestycjami Medycznymi Łódzkiego oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki