Spis treści
W tym roku należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy – wynika z Raportu płacowego HAYS 2023. Jednocześnie podkreślono, że ewentualne „spadki wartości określających kondycję rynku" będą wynikać m.in. z wysokiej bazy porównawczej, tj. rekordowej aktywności rekrutacyjnej firm na przełomie lat 2021 i 2022.
Jednak zdaniem autorów raportu nie oznacza to, że powróci rynek pracodawcy. Ich zdaniem firmy nadal będą inwestować w cenne kompetencje, a tych na polskim rynku pracy zwyczajnie brakuje. Ponadto b]trudności rekrutacyjne będą wynikać również z większej ostrożności specjalistów i menedżerów[/b], którzy, jak wyjaśniono, w obliczu niepewności mniej chętnie będą podejmować ryzyko związane ze zmianą miejsca zatrudnienia.
Kogo brakuje na rynku pracy? Te zawody są przyszłościowe
„Barometr zawodów” to ogólnopolskie badanie, które co roku przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. To prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2023 roku, która wskazuje, które zawody są deficytowe, w równowadze i nadwyżkowe. Z tegorocznej edycji wynika, że w skali ogólnopolskiej w 27 zawodach brakuje specjalistów, natomiast reszta jest w równowadze. Nie ma żadnego nadwyżkowego zawodu.