Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W weekend zmiana czasu na zimowy 2018. To może już być jedna z ostatnich zmian czasu w Polsce

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Mikołaj Suchan
W nocy z soboty na dzielę cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na 2. To może być już jedna z ostatnich zmian czasu na zimowy. W Europie zapadła bowiem decyzja o rezygnacji z obowiązkowej zmiany czasu.

Zapoczątkowana w Niemczech w czasie I wojny światowej, a obecnie wymuszona unijną dyrektywą zmiana czasu coraz bardziej denerwuje i męczy Europejczyków. Unia Europejska chce wycofać się z obowiązkowego przestawiania zegarków co sześć miesięcy.

W trwających od 4 lipca do 16 sierpnia tego roku konsultacjach mieszkańcy Unii Europejski mogli wyrazić swoją opinię na temat zmiany czasu. Okazało się, że 84 procent respondentów (czyli aż 4,6 mln osób ze wszystkich 28 państw członkowskich) jest za zniesieniem cyklicznych zmian czasu. Aż 56 proc. głosujących jest za przyjęciem na stałe czasu letniego. W Polsce likwidację zmian czasu poparło 90 proc. głosujących, a letni czas chce zachować aż 72 proc.

W tej sytuacji Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej zapowiedział działania. Jak stwierdził, decyzja polityczna o likwidacji zmian czasu już zapadła. Jego zdaniem kraje członkowskie same powinny zdecydować, czy ich obywatele będą żyć stale w czasie letnim, czy zimowym.

CZAS ZIMOWY ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2018

Początkowo zmiana miała zostać wycofana już w 2019 roku, a ostatni raz zegarki miały być przestawione 27 października 2019 roku. Jednak ten termin prawdopodobnie zostanie przesunięty o dwa lata.

Decyzję o rezygnacji ze zmian musi jeszcze wprowadzić Parlament Europejski i poszczególne kraje członkowskie.

„Polska popiera propozycję Komisji zmierzającą do odstąpienia od zmian czasu” poinformowało wczoraj Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

W Polsce na razie pewna jest niedzielna zmiana czasu na zimowy oraz przejście na czas letni 31 marca 2019 roku.

„Zmiany czasu w dalszym terminie stoją jednak pod znakiem zapytania” informuje natomiast Główny Urząd Miar i Wag. Przygotował on symulację, w której można sprawdzić o której będzie wschodzić i zachodzić Słońce w różne dni w obu wariantach oraz zalety obu rozwiązań.

Tomasz Kisiel, dyrektor planetarium w EC1 w Łodzi podkreśla, że astronomicznie najbardziej właściwy dla Polski jest czas zimowy. Obejmuje on zasięgiem niemal cały kraj poza wschodnimi krańcami. Czy możemy więc wybrać sobie na stałe czas letni?

- Oczywiście, bo jest to wyłącznie kwestia umowy społecznej. Trzeba jednak spojrzeć jaki czas obowiązuje w innych krajach, bo inne godziny mogą utrudnić współpracę - dodaje.

KIEDY ZMIANA CZASU NA ZIMOWY?

Jak podkreśla Kisiel astronomicznie zmiana czasu nie ma uzasadnienia. - Została wprowadzona, żeby wiosną druga zmiana pracowników mogła dłużej korzystać ze światła dziennego - wyjaśnia. - W dzisiejszych warunkach nie ma to ekonomicznego uzasadnienia, bo więcej energii elektrycznej zużywają w biurach komputery, drukarki i klimatyzacja niż żarówki - tłumaczy.

Lekarze też nie popierają zmian czasu. - Czas zmieniany jest zaledwie od I wojny światowej, gatunek ludzki jest dużo starszy - podkreśla Paweł Wika, lekarz rodzinny z Łodzi. - Nasze organizmy są przyzwyczajone do stałych cykli dobowych i rocznych. Sztuczna zmiana powoduje duże spustoszenie w funkcjonowaniu organizmu. Może powodować zaburzenia apetytu, snu, nastroju, uczucie zmęczenia - wylicza.

Nocne linie MPK Łódź normalnie
W łódzkim MPK z powodu zmiany czasu będzie więcej kursów. Te między nową godziną 3 a 2 będą oznaczone w rozkładach literką „a”.

- Dla pasażera nie będzie miało to żadnego znaczenia - podkreśla Bartosz Stępień z łódzkiego MPK. - Będzie to istotne jedynie przy rozliczaniu czasu pracy kierowców -dodaje.

Staną pociągi intercity
Więcej kłopotów będzie miało PKP. Aż 15 nocnych pociągów Intercity stać będzie godzinę na stacji najbliższej miejscu w którym znajdą się w momencie zmiany czasu. Pasażerowie nie będą zachwyceni oczekiwaniem, ale dzięki temu pociągi przyjadą do celu zgodnie z rozkładem.
Dwa pociągi IC Pogoria stać będą na terenie województwa łódzkiego: skład z Katowic do Gdyni czekać będzie na stacji Łódź-Widzew, z Gdyni do Katowic w Piotrkowie Trybunalskim.

26 października 2018 zmiana czasu na zimowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki