Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie łódzkim szybko przybywa powierzchni magazynowych. Jesteśmy na trzecim miejscu w kraju. Gdzie jest najwięcej magazynów?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Województwo łódzkie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem powierzchni magazynowych. Centra logistyczne zajmują u nas 3,8 mln mkw. Nasz region zajął za to drugie miejsce pod względem nowej podaży, która wyniosła 353 tys. mkw.Pandemia koronawirusa sprawiła, że bardzo wzrosło zapotrzebowanie na centra logistyczne i magazyny, które utrzymuje się do tej pory. Rynek magazynowy w kraju bije kolejne rekordy, a województwo łódzkie jest jednym z najważniejszych graczy na mapie Polski.Czytaj dalej
Województwo łódzkie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem powierzchni magazynowych. Centra logistyczne zajmują u nas 3,8 mln mkw. Nasz region zajął za to drugie miejsce pod względem nowej podaży, która wyniosła 353 tys. mkw.Pandemia koronawirusa sprawiła, że bardzo wzrosło zapotrzebowanie na centra logistyczne i magazyny, które utrzymuje się do tej pory. Rynek magazynowy w kraju bije kolejne rekordy, a województwo łódzkie jest jednym z najważniejszych graczy na mapie Polski.Czytaj dalej Pixabay
Województwo łódzkie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem powierzchni magazynowych. Centra logistyczne zajmują u nas 3,8 mln mkw. Nasz region zajął za to drugie miejsce pod względem nowej podaży, która wyniosła 353 tys. mkw.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że bardzo wzrosło zapotrzebowanie na centra logistyczne i magazyny, które utrzymuje się do tej pory. Rynek magazynowy w kraju bije kolejne rekordy, a województwo łódzkie jest jednym z najważniejszych graczy na mapie Polski.

Gdzie jest najwięcej magazynów?

Jak wynika z danych międzynarodowej firmy Colliers, która zarządza nieruchomościami komercyjnymi, najwięcej magazynów jest na Mazowszu - 5,4 mln mkw. Drugie miejsce należy do Śląska z powierzchnią 4,6 mln mkw., natomiast trzecie do województwa łódzkiego, w którym magazyny zajmują 3,8 mln mkw.

Nasz region zajął też drugie miejsce pod względem wielkości nowej podaży, która wyniosła 353 tys. mkw. Większa była jedynie w województwie dolnośląskim - 448,7 tys. mkw. W województwie łódzkim mamy także jeden z największych obiektów magazynowych w budowie - to Hillwood Łowicz Południe o powierzchni 108,6 tys. mkw.

Nowe magazyny szybko znajdują najemców. W kraju w pierwszej połowie tego roku wynajęto prawie 3,9 mln mkw. powierzchni, natomiast w województwie łódzkim było niemal 470 tys. mkw.

- Na tak dobre wyniki wpływa kilka czynników, m.in. centralne położenie polski w Europie i rozwijająca się infrastruktura transportowa - mówi Antoni Szwech, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers. - Nieruchomościami przemysłowo-logistycznymi wciąż zainteresowani pozostają najemcy z sektora e-commerce, których aktywność znacznie wzrosła w czasie pandemii COVID-19.

W Łodzi w ostatnim czasie powiększyła się powierzchnia centrum logistyczne Media Expert, które mieści się w Central European Logistics Hub przy ul. Jędrzejowskiej w Łodzi. Na początku września oddano do użytku nową halę, którą - wraz z wybudowaną przed rokiem - połączono z istniejącym budynkiem Media Expert. Powstał w ten sposób centralny kompleks dla dystrybucji krajowej. Trzy budynki mają powierzchnię 270 tys. mkw., ma tu pracować w sumie tysiąc osób.

Zdaniem specjalistów od logistyki ten rynek będzie się nadal rozwijał.

- Dynamika rozwoju rynku przemysłowo-logistycznego jest w dużym stopniu zależna od cen materiałów budowlanych oraz od cen paliw - wyjaśnia Maciej Chmielewski, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers. - Ważnym surowcem przy budowie obiektów magazynowych i produkcyjnych jest stal. Jak pokazują dane Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, pod koniec lipca 2022 obserwujemy spadki jej cen w stosunku do początku br. Obecnie kształtują się one na poziomie podobnym do cen zarejestrowanych przed wojną w Ukrainie.

Nowy trend na rynku

Zmiany występują też na rynku inwestycyjnym: ze spadkowego na wzrostowy odwrócił się trend stóp kapitałowych nieruchomości przemysłowych i logistycznych. Pomimo widocznych zmian na rynku, znajduje się on wciąż w bardzo dobrej kondycji i dynamicznie się rozwija. To wszystko są dobre wieści dla właścicieli powierzchni magazynowych. Do tego dochodzi nowy trend: tzw. friendshoring, czyli tworzenie wzajemnie powiązanych sieci dostawców w obrębie państw, które współpracują politycznie i militarnie. Na razie są jedynie pojedyncze przypadki, ale będzie się rozwijał.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki