MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek matura poprawkowa dla 2 tys. absolwentów szkół z 2019 r. w województwie łódzkim. Matematyka znów im będzie straszna?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Czas na maturę poprawkową 2019!
Czas na maturę poprawkową 2019! Waldemar Wylegalski/zdjęcie ilustracyjne
Dwa tysiące tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących oraz techników z województwa łódzkiego będzie zdawało poprawkową maturę.

We wtorek (20 sierpnia) absolwenci przystąpią do egzaminów pisemnych. Także we wtorek – ale i w środę – szkoły zorganizują dla nich sprawdziany ustne.

W maju do matury w województwie łódzkim podeszło 15,5 tys., absolwentów ogólniaków i techników 2019 r. Świadectwo dojrzałości otrzymało w lipcu prawie 80 procent z nich.

7 proc. rocznika nie zaliczyło dwóch z obowiązkowych egzaminów – ci z absolwentów ewentualne plany rozpoczęcia studiów muszą przesunąć do jesieni 2020 r.

Ale 13 proc. rocznika (2 tys. absolwentów w Łódzkiem) nie zaliczyło tylko jednego przedmiotu, co daje im możliwość podejścia do sierpniowej poprawki. Ten przedmiot w zdecydowanej większości przypadków to pisemna matematyka. Także jutro warunkiem zaliczenia testu z jej poziomu podstawowego będzie uzyskanie 30 proc. z możliwych do zdobycia punktów. Wiosną ten próg okazał się za wysoki dla 14 proc. absolwentów z naszego województwa.

Część z majowych pechowców lato spędziło na korepetycjach z matematyki – m.in. bezpłatnych, które zorganizował i opłacił Urząd Miasta Łodzi w jednej z podległych sobie szkół.

Pozostałe z obowiązkowych egzaminów (język polski i wybrany obcy – zdawane pisemnie na poziomie podstawowym – oraz ustnie) „oblewały” naszych maturzystów sporadycznie (zdawalność tych przedmiotów w pierwszym terminie była na poziomie 91–100 proc.) – poza niewielkimi grupami, które zdecydowały się napisać test z języków: włoskiego (86 proc.) oraz hiszpańskiego (88 proc.).

Przed rokiem odsetek absolwentów ogólniaków i techników, którzy otrzymali maturę, wzrósł po poprawce w Łódzkiem do 87 proc. – z 80 proc. po pierwszym terminie. „Druga szansa” przyniosła świadectwo dojrzałości połowie poprawkowiczów.

Maturzyści z poprawki, w razie sukcesu w sierpniu, otrzymają świadectwo dojrzałości 11 września – i od tego dnia będą mogli zgłaszać się z nim na studia. Do tak wyznaczonego, przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie, terminu dostosowały się wielkie uczelnie z Łodzi, prowadzące „dogrywki” swoich rekrutacji, także na kierunki darmowe.

Bezpłatna oferta Politechniki Łódzkiej dla maturzystów obejmuje teraz 695 miejsc na 27 kierunków. Do 13 września można zapisywać się m.in. na biotechnologię, chemię budowlaną, energetykę, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn, a nawet popularną architekturę (tyle, że w przypadku tego kierunku – już tylko w języku angielskim). Z drugiej strony, co to za przyszły architekt, który nie zdał matury z podstaw matematyki w pierwszym terminie...

Także wydziały Uniwersytetu Łódzkiego ogłaszają kolejne kierunki, które będą dostępne w uzupełniającej rekrutacji na bezpłatne studia jeszcze po 11 września. Wśród nich są: ekonomia, archeologia, geografia i politologia.

Niestety, z informacji opublikowanych, póki co, przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi nie wynika, aby „dogrywka” tej uczelni miała objąć poprawkowiczów.

4 maja 2020 r. znów matura

  • W sierpniu 2019 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie ogłosiła terminy matury 2020. Rozpocznie się ona egzaminem pisemnym z języka polskiego w poniedziałek 4 maja. Pisemne zmagania maturzystów zakończą się 21 maja egzaminami dla absolwentów klas dwujęzycznych. Od 4 maja ruszą też sprawdziany ustne z języków obcych, zaś od 7 maja - z języka polskiego. Egzaminy ustne szkoły muszą przeprowadzić swoim wychowankom do 22 maja.
  • Termin egzaminu ósmoklasisty w 2020 r. to 15-17 kwietnia.
  • Młodzież nie chodzi już do gimnazjów, nie ma zatem dla niej egzaminu gimnazjalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki