Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek uroczystość na Anilanie. Andrzej Szymczak patronem hali Anilany przy ul. Sobolowej w Łodzi

Jędrzej Bończak
Wojciech Gryniewicz i „Ławeczka Tuwima” – jego bardzo znana rzeźba z ulicy Piotrkowskiej
Wojciech Gryniewicz i „Ławeczka Tuwima” – jego bardzo znana rzeźba z ulicy Piotrkowskiej fot. wojciechgryniewicz.pl
Piłka ręczna. We wtorek 29 czerwca hala sportowa UKS Anilana Łódź (ul. Sobolowa 1) otrzyma imię Andrzeja Szymczaka. W obecności władz miasta, województwa i Związku Piłki Ręcznej w Polsce odsłonięta zostanie również tablica upamiętniająca tego wybitnego, łódzkiego sportowca.

Wydarzenia te będą towarzyszyły inauguracji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej. Uroczystość stanowi zwieńczenie kilkuletnich starań działaczy Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej.
W październiku 2019 roku Zarząd ŁZPR, na wniosek wiceprezesa Jerzego Bończaka, podjął decyzję o upamiętnieniu postaci łódzkiego olimpijczyka w piłce ręcznej - Andrzeja Szymczaka. „Hala Sportowa imienia Andrzeja Szymczaka” – działacze wystąpili do władz miasta o nadanie takiej nazwy hali sportowej znajdującej się przy ulicy Sobolowej, użytkowanej przez piłkarzy ręcznych UKS Anilana. Podjęto również starania o ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi hali. Rada Miasta Łodzi, stosowną uchwałą przychyliła się do projektu wnioskodawcy przypisując hali na Widzewie patrona.
Andrzej Szymczak (ur.1948 – zm.2016) z Anilaną pozostawał związany przez ponad 50 lat: jako zawodnik (1965 – 1984), trener (1988 – 1995) i działacz (1996 – 2016). Grając na pozycji bramkarza był pierwszoplanową postacią w zdobywaniu przez klub tytułów mistrza Polski (1983) i wicemistrza Polski (1971 i 1984). W barwach reprezentacji Polski wystąpił 228 razy w latach 1967 – 1984 uczestnicząc dwukrotnie w Igrzyskach Olimpijskich (1972 – Monachium i 1976 – Montreal), Zawodach Przyjaźni (dla ówczesnych krajów socjalistycznych „zamiennik” IO w Los Angeles 1984) oraz czterokrotnie w Mistrzostwach Świata (Grupa A i B).
W zawodach tej rangi wraz z zespołem zdobył trzykrotnie brązowe medale (IO 1976, MŚ Gr. A 1982 i ZP 1984) oraz złoty medal (MŚ Gr. B 1981) i srebrny Pucharu Świata (1974). W roku 1974 wyróżniony tytułem najlepszego bramkarza świata.
Zbiórki środków na wykonanie tablicy i koordynacji prac z tym związanych podjął się społeczny komitet w składzie: Zygfryd Kuchta, Włodzimierz Wachowicz, Jerzy Bończak i Marek Żuk oraz, w roli konsultanta, Halina Szymczak. Po dwóch latach, dzięki zaangażowaniu środowiska piłkarzy ręcznych w całej Polsce, udało się zebrać środki finansowe na mosiężną tablicę pamiątkową.
Projekt tablicy i jej model wykonał znany łódzki artysta-rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz – autor ponad 70 rzeźb i realizacji, zdobiących przestrzeń naszego miasta oraz obiekty na terenie kraju i za granicą. Jedną z jego najbardziej znanych prac jest usytuowana na ulicy Piotrkowskiej „Ławeczka Tuwima”. Pan Wojciech podjął się realizacji zlecenia tym chętniej, że prywatnie jest on sympatykiem piłki ręcznej i przez wiele lat pozostawał fanem Andrzeja Szymczaka. Wykonanie odlewu powierzono natomiast Piotrowi Sowińskiemu – właścicielowi odlewni metali „Sowinex” w Zgierzu.
Akt odsłonięcia tablicy nastąpi we wtorek o godzinie 11.30 w hali sportowej przy ul. Sobolowej 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki