Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w Łodzi: Targi Pet Fair 2017 i urodziny zoo [PROPOZYCJE IMPREZ]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W niedzielę łódzkie zoo organizuje 79. urodziny. Na targach Pet Fair prezentacja nowinek dla domowych pupili.

W niedzielę w Łodzi nie zabraknie imprez dla miłośników zwierząt. W zoo podczas urodzinowej imprezy można poznać pandę małą, a na targach Pet Fair nowinki dla domowych pupili.

Pandy na urodzinach zoo

W niedzielę urodzinowy piknik organizuje łódzki ogród zoologiczny. Przy okazji świętowany będzie także Międzynarodowy Dzień Pandy Małej.

Impreza zacznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 17. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji: koncert muzyki afrykańskiej, warsztaty orgiami, podczas których uczestnicy wykonywać będą papierowe zwierzątka, strażacki tor przeszkód, degustacja miodów, pokaz żywego roju pszczół, prelekcje o apiterapii czyli leczeniu gatunkami miodu i pokazy futbolu amerykańskiego.

Można zobaczyć też przewożone nielegalnie przez granicę i zatrzymane przez celników wyroby ze skór i kłów zwierząt zagrożonych wyginięciem. Będą także konkursy i qiuzy o tematyce przyrodniczej, malowanie buziek dzieciom, skoki na wielkiej trampolinie oraz darmowa wata cukrowa dla chętnych. Nie zabraknie urodzinowego tortu.

W czasie pikniku można zobaczyć pokazy karmienia zwierząt: lemurów, pingwinów i pand małych Z okazji urodzin będzie można taniej wejść do parku linowego.

Urodzinowe świętowanie zostanie połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Pandy Małej. Zwiedzający będą mogli poznać dwie mieszkające w zoo małe pandy: Ophelię i Oshin.

Opiekunowie wyjaśnią, co to są za zwierzęta, czym różnią się od pandy wielkiej, co jedzą, jak zachowują się w środowisku naturalnym i co zagraża im w azjatyckich lasach, a także w jakim celu ten gatunek jest hodowany w ogrodach zoologicznych. Zwiedzający dowiedzą się też w jaki sposób można pomóc przetrwać gatunkowi w naturze oraz kupić gadżety z wizerunkami pandy małej.

Aby wziąć udział w pikniku trzeba kupić bilet do ogrodu. 10 proc. pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży biletów w niedzielę zostanie przekazane na program ochrony tego gatunku, prowadzony przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i Red Panda Network.

Łódzkie zoo obchodzi w tym roku 79. urodziny. Ogród powstał w 1938 r. Zdecydowano się umieścić go na Zdrowiu, choć wcześniej myślano o w Łagiewnikach lub parku Poniatowskiego.

Pierwszym mieszkańcem ogrodu był jeleń Boruta, który dotarł na plac Reymonta i został schwytany. Wkrótce do zoo przewieziono sarny i jelenie z parku Poniatowskiego. Tuż przed wojną w ogrodzie pokazywano już około 50 dzikich zwierząt z naszej strefy klimatycznej.

W czasie okupacji Niemcy wybudowali wiele obiektów działających do dziś. Do zoo trafiły zwierzęta z parku Anstattów oraz cyrku Hergotta. Pod koniec wojny było już ponad 500 zwierząt w tym słoń, tygrys i lwy. Z czasem ogród coraz bardziej się powiększał i przyjmował kolejne zwierzęta. Obecnie trwają przygotowania do budowy nowoczesnego orientarium - pawilonu dla zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej.

Zwierzęce targi Pet Fair

W niedzielę można zwiedzać targi Pet Fair w nowej hali Expo (al. Politechniki 4). Można będzie zobaczyć m.in. kuwetę dla kotów połączoną ze smart-fonem, szampon dla kotów na bazie wody termalnej z Uniejowa czy bezglutenową karmę dla zwierząt.

Targi Pet Fair to najważniejsze spotkanie branży zoologicznej w Polsce. Weźmie w nich udział ponad 150 wystawców, m.in. przedstawicieli takich marek jak Tropical, Royal Canin, Bozita, Hobby, Zolux, Purina. Większość będzie sprzedawać swoje wyroby, a dla zwiedzających przygotuje próbki produktów.

Nie zabraknie też akcji towarzyszących. Jedną z nich będzie Master Chefs 4 Dogs, w której kucharze znani z programu „Master Chef” przygotują charytatywnie posiłki, a w zamian za degustację będzie można przekazać datki na rzecz bezdomnych zwierząt. W Łodzi gotować będą: Klaudia Budny, Marta Edmunds, Damian Marchlewicz, Bartek Witkowski, Rafał Wronka i Marcin Kaczmarek-Pielin.

Na targach zaplanowano także spotkania z ekspertami. Behawiorystka Aneta Awtoniuk, mistrzyni Europy we freesbie Joanna Korbal oraz słynny akwarysta Heiko Bleher doradzą jak zajmować się zwierzętami, żeby mieć z tego jak największe sukcesy i satysfakcję.

Targi odwiedzi też Animalbus kampanii „Nie stresuj psa w MPK”, w którym można bezpłatnie zaczipować psa. Przed autobusem zaplanowano pokaz ratowania zwierząt w wykonaniu straży miejskiej. Dla dzieci będzie konkurs z wiedzy o przewożeniu zwierząt.

Targom towarzyszy konkurs w aquascapingu czyli sztuce aranżacji akwariów. Najlepsi specjaliści z tej dziedziny będą ze sobą konkurować, udzielą też porad zainteresowanym. Ich osiągnięcia w postaci 16 akwariów będzie można oglądać w foyer hali.

Dzieci będą mogły pomalować sobie buzie w zwierzęce wzory, wziąć udział w dogote-rapii, zrobić sobie zdjęcie z buldożkiem francuskim, wodołazem lub kajmanem.

Targi otwarte są dla publiczności w niedzielę w godz. 10-17. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, kupiony przez internet 8 zł, a ulgowy 5 zł. Na imprezę można wejść ze swoim pupilem jeśli posiada książeczkę szczepień. Psy muszą mieć kaganiec i smycz.

W centrum przy Ikei powstała strefa treningowa dla psów

Otwarcie strefy zaplanowano w ten weekend. Z tej okazji będzie można spotkać się z psim behawiorystą oraz trenerami.

Strefa treningowa mieści się na tyłach Portu Łódź od strony Ikei. Można z niej korzystać bezpłatnie. Jest dostępna bez ograniczeń. W sobotę i niedzielę natomiast w godzinach 11 - 15 zaplanowano dodatkowe atrakcje.

Od godz. 11 będzie można zasięgnąć porad psiego behawiorysty. Specjalista będzie dostępny przez dwie godziny. O godz. 13 natomiast rozpoczną się zabawy węchowe dla psów, a godzinę później psy będą szkolone metodą Rally-o, która sprawia, że zwierzęta stają się posłuszne.

W strefie treningowej znajdują się: równoważnia, slalom, tunel, a także pochylnia i kładka. Psy mogą się tu znajdować pod opieką właścicieli.

Z okazji weekendowego otwarcia psiej strefy treningowej sklep Piotr i Paweł ufundował kosze z karmą, natomiast sklep Kakadu przygotował 15 proc. rabatu na cały asortyment. Z tej opcji można skorzystać przy zakupie karmy dla schroniska.

Święto bezpiecznej jazdy w Manufakturze

W sobotę i niedzielę na rynku Manufaktury przy ul. Karskiego będzie można się przekonać, co czuje kierowca w momencie dachowania.

Na rynku dostępne będą symulator dachowania, mobilna płyta poślizgowa, symulator zderzenia. Będzie można jeździć w alkogoglach, sprawdzić się na torze z pachołków, a także wejść do komory dymowej, by nauczyć się ewakuować z zadymionego mieszkania.

Na mobilnej płycie poślizgowej, instruktorzy bezpiecznej jazdy będą pokazywać, jak prawidłowo wychodzić z poślizgu i nie tracić głowy w tej sytuacji. Chętni będą mogli skorzystać z symulatora wymiany koła. Całość rozpoczyna się od zabezpieczenia miejsca i ustawienia trójkąta ostrzegawczego. Za pomocą klucza uczestnik odkręca nakrętki i wymienia przebite koło.

W imprezie udział wezmą profesjonaliści: kierowca rajdowy Klaudia Podkalicka, pilot rajdowy Maciej Wisławski, a także miłośnik motoryzacji - detektyw Krzysztof Rutkowski, który odwiedzi imprezę w niedzielę o godz. 14.

Dzieci natomiast będą mogły pomalować samochód i zostawić na nim m.in. swoje inicjały, niewielki rysunek lub inny przekaz artystyczny. Będzie też miasteczko pierwszej pomocy, gdzie na najmłodszych będą czekać peleryny młodych ratowników.

Impreza odbędzie się w godz. 12 - 18 zarówno w sobotę jak i niedzielę.

Wojewódzkie Święto Pszczoły: Niedzielny piknik pszczelarski w parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi

Parafia św. Piotr a i Pawła (ul. Nawrot 104) zaprasza w niedzielę w godz. 10 - 18 na Wojewódzkie Święto Pszczoły

Od godz. 9 przed kościołem będzie można kupić miody i produkty pszczele. O godz. 14 wystąpi orkiestra dęta z Żelechlinka, o godz.15 uczestnicy zostaną poczęstowani żurkiem, a na scenie zaczną się występy zespołów Comix, Leśnianki, Bukowianki, Stefanów. Piknik zakończy o godz. 17 pokaz pracy pszczelarza. Od godz. 11.30 odbywać się będą wykłady o życiu i znaczeniu pszczół, np. dla dzieci o godz. 15.30. Wstęp wolny.

Impreza na powitanie jesieni

W parku Julianowskim odbędzie się w sobotę piknik na powitanie jesieni. Zaplanowano m.in. występy muzyczne i animacje.

Impreza rozpocznie się o godz. 12 od pokazów na scenie amfiteatru. Wystąpią m.in. Portowi Żeglarze, Kapela Maliszów i Bałucka Kapela Podwórkowa. Nie zabraknie także pokazów Tai Chi, a także gier i zabaw dla dzieci. O godzinie 19 zaplanowano natomiast potańcówkę, a grać będzie zespół The Flame.

Większość atrakcji dla dzieci będzie się odbywała poza sceną, w Bałuckim Ośrodku Ośrodku Kultury Rondo. O godz. 13 można wziąć udział w turnieju szachowym, to propozycja dla dzieci, które skończyły sześć lat. W rywalizacji mogą uczestniczyć też rodzice i dziadkowie.

W godz. 14 - 17 dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach robotyki i tworzyć roboty z klocków Lego.

Zaplanowano także warsztaty i zabawy w gry podwórkowe, które odbędą się w godz. 14-18. W tym czasie można także wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Przez sześć godzin: od godz. 12 do 18 działać będzie szkółka piłkarska dla dzieci. W tym samym czasie odbędą się także pokazy, które poprowadzą pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi.

Udział we wszystkich atrakcjach z okazji powitania jesieni w parku Julianowskim jest bezpłatny.

Wystawa roślin mięsożernych

Od piątku w palmiarni można oglądać kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin mięsożernych. Zaplanowano także prelekcje poświęcone roślinom.

W jednym z pomieszczeń palmiarni zgromadzonych zostało kilkadziesiąt gatunków takich roślin, w tym kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek i dzbaneczników.

Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że zachęcą odwiedzających do hodowli tych roślin we własnych domach i mieszkaniach. Zorganizowane zostaną więc prelekcje, podczas których będzie można poznać sekrety uprawy.

Poprowadzi je dr Justyna Wylazłowska z Uniwersytetu Łódzkiego. W sobotę o godz. 14 wygłosi wykład pod hasłem „Rośliny mięsożerne-fakty i mity”, natomiast w niedzielę o tej samej porze opowie o rosiczkach, tłustoszach i innych roślinach mięsożernych spotykanych w Polsce.

Wystawę poświęconą roślinom mięsożernym w palmiarni można zwiedzać do 24 września, w godzinach otwarcia palmiarni, czyli od 10 do 18. Kasa jest natomiast czynna do godz. 17.30. W tym czasie palmiarnia będzie nieczynna tylko jednego dnia - w poniedziałek 18 września.

W trakcie wystawy będzie kiermasz roślin mięsożernych.

By wziąć udział w wystawie, trzeba kupić bilet wstępu do palmiarni. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy 5 złotych.

Po przemysłowej i filmowej Łodzi

O godz. 10 w sobotę rozpocznie się spacer, który organizuje Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. W trakcie wycieczki można poznać historię Starego Cmentarza, a także zwiedzić jego część ewangelicką. Podczas spaceru przedstawiona zostanie historia rodziny Urbanowskich, właścicieli jednej z największych w Łodzi firm kamieniarskich. Będzie to wycieczka śladami przemysłowej i filmowej Łodzi. Spacer poprowadzi przewodnik Rafał Tomczyk. Start u zbiegu ulic Cmentarnej i Mielczarskiego.

Akademia małego łodzianina

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą w niedzielę wziąć udział w zajęciach, które organizuje główny oddział Muzeum Miasta Łodzi (przy ul. Ogrodowej 15). Spotkanie będzie poświęcone historii naszego miasta, jego powstaniu i nazwie. Uczestnicy zajęć wsiądą do wehikułu czasu i odbędą podróż do Łodzi sprzed 300, 400, a nawet 600 lat.

W części warsztatowej dzieci będą mogły wykonać prace będące relacją z wizyty w dawnych czasach.

Wstęp na warsztaty jest płatny - dla jednej osoby kosztuje 7 zł, dla dwóch osób 10 zł, a dla trzech 15 zł. Ilość miejsc jest ograniczona. Wszystkie materiały zapewnia organizator, a powstałe dzieła stają się własnością uczestnika.

Na niedzielne zajęcia w muzeum obowiązują zapisy: należy wysłać swoje zgłoszenie pod adres [email protected]. Organizatorzy czekają na chętnych do piątku do godz. 16. Można się także zapisać telefonicznie, pod numerem 42 254-90-11.

Impreza na zakończenie lata

W sobotę w parku miejskim w Zgierzu odbędzie się piknik na zakończenie lata. Początek imprezy o godz. 10. Gwiazdą imprezy będzie Natalia Szroeder, której koncert odbędzie się około godz. 20. Występ poprzedzi konkurs „ZgJeżoGranie”, podczas którego wokaliści zmierzą się z repertuarem wokalistki. Podczas pikniku odbędzie się turniej strongmanów, a także koncert artystów Teatru Muzycznego. W trakcie imprezy będzie można spróbować potraw z całego świata, które serwowane będą z food trucków. Od godz. 10 będzie można zjeść oryginalne potrawy od tradycyjnych dań kuchni polskiej, poprzez śródziemnomorskie makarony po autentyczne burgery. W Zgierzu będzie też można zjeść prawdziwe lody tajskie.

Bazar rozmaitości w centrum

W centrum handlowym M1 odbędzie się w sobotę i niedzielę bazar rozmaitości, czyli pchli targ. W trakcie imprezy można kupić, sprzedać meble, monety, książki, zegary, porcelanę i sztućce, obrazy, rzeczy mniej i bardziej cenne. Możliwa jest także ich wymiana. Giełda odbędzie się na terenie galerii handlowej, w godzinach jej otwarcia.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto ma w domu niepotrzebne przedmioty. - Chętni powinni skontaktować się z przedstawicielami centrum pod numerem tel. 42 616-37-01 lub mejlowo: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki